Kúpanie bábätka: čo potrebujete a ako postupovať?
Kúpanie bábätka je rituálom, na ktorý sa treba náležit pripraviť. My vám poradíme, ako na to.
Potreby na kúpanie a starostlivosť o bábätko
Navyše to drobcom pomáha vytvoriť si denný rytmus. Postupne sa naučia, že podvečer príde kúpeľ, masáž, papanie a spánok.
7 tipov, ako sa hrať bábätkom
Čo potrebujete do výbavičky na kúpanie?
- detskú vaničku alebo vedierko
- teplomer do vody
- osušku
- detské textilné utierky, alebo čistú bavlnenú plienku
- detské mydlo
- gázové vatové štvorčeky
- krém proti zapareniu
- detský olej alebo mlieko na premastenie suchej detskej pokožky po kúpeli
- detskú jemnú vlasovú kefku
- očné kvapky
Viac pomôcok k starostlivosti o dieťatko nájdete v našom eshope: eshop.mamaaja.sk
Ako správne postupovať pri kúpaní?
- Voda musí byť príjemná, mala by mať okolo 37 °C. Dieťa položte na prebaľovaciu podložku, vyzlečte a očistite mu oblasť genitálií a zadoček pod tečúcou vodou, zadoček umyte aj detským mydlom (vhodné je umývať zadoček pod tečúcou vodou po každom znečistení).
- Pri umývaní postupujte od hlavičky smerom k nožičkám. Telíčko nie je potrebné mydliť od hlavy až po päty, detským mydlom umyte iba miesta kožných záhybov – pod pazuchami, krk a nezabudnite na partie za ušami.
- Aby ste novorodencovi umyli miesta, ktoré to potrebujú a obávate sa použiť hubku, môžete si na prsty naniesť trochu mydla a potrebné partie umyť. Vaša ruka je oveľa citlivejšia a dieťatko rado privíta váš jemný dotyk.
- Nezabudnite ani na hlavičku, potom dieťatko opláchnite vodou. Následne ho otočte na bruško, stále ho podopierajte a držte pod hrudníkom. Malý plavec sa vo vode uvoľní a čoskoro bude radostne kopkať nožičkami. Doprajte mu to, ale v začiatkoch nie dlho, pretože novorodenec sa môže podchladiť.
Na kúpanie malého bábätka je veľká vaňa nevhodná, pretože v nej môže hroziť prenos infekcie a navyše je pre mamičku takéto kúpanie nepohodlné a pre dieťatko nebezpečné. Pokiaľ ste si detskú vaničku nezakúpili aj so stojanom, vždy sa uistite, či sú vanička alebo vedierko umiestené na dostatočne pevnej a širokej podložke, napr. na stole.
10 rodičovských mýtov a faktov o bábätkách
Ako umyť chlapčeka?
Ako umyť dievčatko?
Počas kúpeľa jemne oddeľujte pysky od seba, najlepšie rukou, pretože v hubke nemáte taký cit a ak ju denne nevyvárate, premnožia sa v nej baktérie. Na umytie zvyškov moču stolice a výlučkov žliaz pošvového vchodu používajte detské neparfumované mydlo a na záver opláchnite prúdom teplej vody.
Na obrázku: XKKO Žinka s bábkou eshop.mamaaja.sk. Čistiaca pena na pleť Beauty & Fruity alverde dm drogerie, HiPP pena na umývanie, NIVEA krémové mydlo, Minime detský olej s nechtíkom z eshop.mamaaja.sk, MÁDARA KIND jemný šampón, Detské osušky z biobavlny z eshop.mamaaja.sk
Ošetrenie bábätka po kúpeli
Musíte sa však postarať o zadoček dieťatka a okolie genitálií, pretože pokožka dieťatka je v týchto miestach ukrytých pod plienkou najviac namáhaná. Nielen po každom prebalení, ale aj po kúpeli ošetrite tieto oblasti preventívne krémom proti zapareninám.
Dieťatko, ktoré väčšinu času preleží na chrbátiku, či boku, určite privíta, keď mu do denného režimu zavediete rituál masáže. Spočiatku nejde o klasickú masáž, skôr o jemné hladkanie. Aby bolo príjemnejšie, votrite si do svojich dlaní detské mlieko alebo olejček, krátko nechajte zohriať (ruky si navzájom o seba párkrát pošúchajte, čím sa vytvorí teplo) a potom jemne rozotrite po telíčku.