Synechia vulvy: Vážny problém u malých dievčatiek

Petra Hladká | 19. Feb 2020
Synechia vulvy: Vážny problém u malých dievčatiek

Kým v minulosti sa považovali za raritné ochorenie, dnes sa s touto diagnózou lekári stretávajú omnoho častejšie. Synechia vulvy, teda zrastenie rodidiel, spôsobuje u malých dievčat problémy, ktoré môžeme spočiatku prehliadnuť. Objavuje sa u slečien do siedmich rokov a na jej vznik často stačí len pár dní...

Že ste o tejto diagnóze ešte nepočuli? Buďte rady. Pre istotu však dôkladne prehliadnite svoje malé dievčatko. Predovšetkým, ak si občas „cikne“, alebo má „divný“ prúd moču a precikáva nočník.

„O synechiách som nikdy nepočula. Až raz som našla na sociálnej sieti diskusiu, v ktorej jedna mamička hľadala pre svoju dcérku detského gynekológa. Iné ženy sa do nej „navážali“, že načo je 3-ročnému dieťaťu detský gynekológ. Vtedy tá mamička napísala dcérkinu diagnózu a ja som si o synechiách začala hľadať informácie na webe. Mám dve dcérky a keď prišli zo škôlky, hneď som ich prezrela „tam dole“. Že sa synechie týkajú aj jednej z nich, som zistila na prvý pohľad,“ spomína mama Petra, ktorá u  štvorročnej dcérky už dlhšie riešila neprestajne vlhké nohavičky.

„Keď som si to neskôr spätne premietala v hlave, ťažkosti s pocikávaním a nezvyčajným prúdom moču mala dcérka asi rok. Odkedy prekonala zápal pľúc. Myslela som si, že je to nejaká forma jej vzdoru, dokonca som na ňu kvôli tomu kričala,“ spomína mladá matka na prvé príznaky chúlostivého problému malého dievčatka. Práve zápal pľúc zrejme stál za vznikom jej problém. 

Diagnóza – synechia vulvy
Prečítajte si tiež:

Diagnóza – synechia vulvy

Synechia vulvy

Synechie vznikajú u 1 až 7-ročných dievčat po zápale vonkajších rodidiel. Matky na to zvyčajne prídu pri prebaľovaní a natieraní vonkajších rodidiel. Ide o pomerne časté ochorenie u dievčat do veku 2. – 3. roku života, ktoré sú ešte plienkované.

„Vznikajú v tzv. pokojnom hormonálnom období, kedy organizmus dievčatka nie je pod vplyvom pohlavných hormónov – estrogénov. V tomto období dochádza k stenčeniu slizníc pošvy a pošvového vchodu. Ak sa protiľahlé okraje slizníc zlepia nečistotou alebo smegmou, môže dôjsť k zlepeniu alebo aj zrasteniu slizníc – vzniku synechií,“ vysvetľuje MUDr. Alena Stašková, košická detská gynekologička, podľa ktorej môžu synechie vzniknúť už za 10 – 14 dní. 

Smegma – biely až žltý maz, ktorý sa u dievčat tvorí v okolí pyskov (u chlapcov za predkožkou) a je živnou pôdou pre baktérie. Ak je hygiena nedostatočná a smegmu so zvyškami nečistôt neodstránime, pysky ohanbia a pošvový vchod sa spoja a prilepia k sebe. Toto zlepenie rýchlo prerastie bunkami a vznikne najskôr blanitý a neskôr kožovitý zrast (synechia), dopĺňa MUDr. Nadežda Zimová, detská gynekologička. 

Príznaky synechie vulvy:

  • dievča ťažko tlačí na močenie
  • má bolesti v oblasti vulvy
  • sťažuje sa na štípanie a pálenie v oblasti rodidiel
  • prúd moču je smerom dopredu
  • má neustále mokré nohavičky

Na vznik synechií sú náchylné dievčatká, ktoré:

  • sa pomočujú
  • po močení a stolici sa neutierajú, prípadne sa neutierajú správne
  • majú oslabenú imunitu
  • sú obéznejšie
  • trápia ich/prekonali infekcie močových ciest

Objaviť synechiu nie je ťažké. Avšak mnoho mamičiek ani len netuší, že vôbec existuje. Dokonca si ju často spletú s panenskou blanou. Pri synechii však pošvu ani močovú trubicu vôbec nevidíte. Je totiž ukrytá pod zrastom. Pri odhaľovaní tohto problému sa držte pravidla, že rodidlá malého dievčatka majú vyzerať rovnako ako u dospelej ženy, len v menšom.

„Vždy som si myslela, že problémy s pohlavnými orgánmi sa týkajú hlavne chlapcov. Na preventívnych prehliadkach sa pediatrička stále zaujímala o synovu predkožku, no dievčatá takto podrobne neprezerala. V pôrodnici mi zasa odporúčali deti umývať len čistou vodou a to bolo všetko. Ja, ako matka, som ani netušila, že u malých dievčatiek môže dôjsť k zrasteniu rodidiel. Prišlo mi to ako nemožné,“ opisuje Jana.

Tak, ako má byť mladá matka už v pôrodnici poučená o technikách dojčenia a zásadách hygieny bábätka, mala by byť poučená aj o následkoch, ktoré dieťaťu môže priniesť nedostatočná hygiena. Ak si teraz hovoríte, že vás sa to netýka, lebo sa o svoje dievčatko staráte poriadne, radšej čítajte ďalej... 

Ako sa starať o pohlavné orgány dievčatka?

Synechie totiž nevznikajú zanedbanou hygienou, ale preto, že používate nesprávnu techniku čistenia rodidiel svojej dcérky. „Pri odstraňovaní smegmy buďte opatrná – biely až žltý maz neodstránite vodou ani mydlom. Používajte na to vatový tampón alebo tyčinku. Smegmu nikdy neodstraňujte nechtom. Mohli by ste narušiť jemnú kožu, na ktorej je smegma prilepená. Výsledkom budú zápaly a bolesť,“ radí MUDr. Zimová. 

Čo ak sa problém synechie objaví... 

Ak zistíte, že vaša dcérka má problém, navštívte svojho pediatra. Pokiaľ synechiu potvrdí, odošle vás k detskému gynekológovi. „Liečba synechií spočíva v rozrušení ich zrastu s aplikáciou lokálnych anestetík, prípadne pomocou laseru. Nasleduje liečba epitelizačným krémom, ktorá trvá najmenej 7 dní, vysvetľuje MUDr. Zimová. 

Aj keď ste o synechiách v živote nepočuli, nejde o raritné ochorenie. Detskí gynekológovia ich odstraňujú pomerne často. Zväčša na to stačí pár minút v ambulancii. Existujú rôzne spôsoby, ich spoločným cieľom je odstrániť vzniknutý zrast.

„Jemné synechie sa dajú šetrne a bez krvácania „natupo“ rozrušiť. Pri pevnom zraste je nutný chirurgický zákrok v celkovej anestézii – rozrušenie pomocou elektrokautera. V našej ambulancii sme však ešte nemali prípad, kedy by bol nutný tento operačný zákrok,“ vysvetľuje detská gynekologička Alena Stašková. 

Hoci v minulosti lekári pri liečbe synechií využívali hormonálne (estrogénové) krémy, dnes od nich odborníci upúšťajú. Dlhodobým vstrebávaním hormonálnej masti do tela dieťaťa  totiž dochádzalo k prejavom predčasného pohlavného dospievania (napr. rast prsných žliaz).

Puberta
Prečítajte si tiež:

Puberta

A sme v ambulancii gynekológa! S dievčatkom

Áno, gynekologická prehliadka nie je príjemná ani pre dospelú ženu. Deti to však zvyčajne neberú tak dramaticky. Jednoduchým a pochopiteľným spôsobom však malej pacientke  vysvetlite, čo ju v ambulancii čaká. Pre dievčatká býva v tomto prípade prijateľnejšie vyšetrenie ženou. Samotný zákrok je spravidla pomerne rýchly.

„Odstraňovanie synechií v ambulancii nie je „krvavý“ výkon, no občas, pri pevnejších zrastoch, sa môže objaviť nepatrné krvácanie, ktoré hneď po lokálnom ošetrení ustúpi,“ objasňuje podrobnosti detská gynekologička. Ambulantným zákrokom sa to však nekončí. 

„Po odstránení synechií je potrebná zvýšená hygiena, občas môže dieťa pociťovať pálenie pri močení. Je vhodné používať lokálny epitelizačný krém. Na druhý deň po zákroku môže ísť dievčatko do kolektívu,“ uzatvára MUDr. Alena Stašková. 

Čo nie je až takou dobrou správou, je fakt, že synechie sa môžu opakovať. A to v prípade, ak nedodržíte dostatočnú hygienu vonkajších rodidiel, vrátane oddeľovania slizníc pošvového vchodu pri umývaní. 

synechie vulvy

Správna hygiena

Prvoradá je každodenná hygiena, ktorá zahŕňa jemné odtiahnutie pyskov a jemné očistenie pošvového vchodu. Lekári odporúčajú aj pravidelné „precvičovanie pyskov“ – ich roztiahnutie a jemné kývanie doprava a doľava, aby sa narušilo prípadné opätovné zrastanie.

Najlepší cit máte v rukách, preto dcérku neumývajte žinkami plnými mikróbov. V žiadnom prípade nepoužívajte na intímnu hygienu dieťaťa mydlá a gély určené dospelým ženám. To, čo je dobré pre matky, totiž nemusí byť dobré pre ich deti. Na oplachovanie zvyškov moču, stolice použite detské neparfémované mydlo a opláchnite ho prúdom teplej vody.

Rodidlá vždy čistite smerom spredu dozadu. Vyhnite sa aj čisteniu vlhčenými obrúskami a uprednostnite prúd teplej vody. Plienky pravidelne vymieňajte. Pokiaľ používate látkové plienky, perte ich len v detských pracích prostriedkoch.    

Ak sa u vašej malej princeznej synechia objavila, naša rada znie – neobviňujte sa! A to ani vtedy, ak vám bude niekto vyčítať zanedbávanie hygieny dieťaťa. Nikto učený z neba nespadol. V našich nemocniciach mnohokrát absentuje informovanosť a čo je horšie, mamičky sa často stretávajú s protichodnými názormi. Ste skvelá mama a len vy viete, že pre svoje deti robíte to najlepšie, čo dokážete.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: