Pre novopečených rodičov: Cesta k duši vášho drobčeka – masáž!

Pre novopečených rodičov:  Cesta k duši vášho drobčeka – masáž!
28.3.2017 v kategórii Bábätko, autor Alžbeta Řeháková, foto: istockphoto.com

Prehlbuje vzťah rodič – dieťatko, dokáže drobčeka upokojiť, uvoľniť, napomáha riešiť niektoré zdravotné ťažkosti či neduhy – áno, hovoríme o masáži bábätiek.

Masáž je cesta k duši vášho dieťatka. Jemnými a láskyplnými dotykmi drobčekovi nielen uľavíte, ale prehlbujete i vaše vzájomné puto. 

Odborníci dokonca tvrdia, že mamám môže výrazne uľahčiť (prípadne sa im úplne vyhnúť) popôrodné baby blues a depresívne stavy. 

Prečo je masáž bábätka výnimočná

Tým, že mama masážou s dieťatkom viac „komunikuje“, spoznáva jeho reakcie, rýchlejšie sa učí uchopiť jeho drobné telíčko, čo sa pozitívne odráža aj na jej materinskom sebavedomí a väčšej istote. Drobčekovi zasa pomáha zvykať si na denný režim, rytmus dňa – večer sa kúpe a nasleduje príjemná masáž.

V rámci zdravotných benefitov sa najčastejšie uvádza lepší spánok i trávenie, z čoho vyplýva, že masírované bábätko bude pokojnejšie, jeho zaspávanie ľahšie, spánok hlbší a dojčenské bolesti bruška budú lepšie zvládnuteľné. A to rozhodne nie je málo
Prečítajte si: Starostlivosť o bábätko. Viete, čo treba urobiť? Otestujte sa!
Masáž však prehlbuje aj dýchanie, vedie teda k lepšiemu okysličeniu organizmu, posilňuje krvný obeh a správny vývoj nervovej sústavy, pomáha i pri liečbe detskej astmy. Znižuje svalové napätie, zlepšuje motoriku. Pomáha zmierňovať prejavy ekzému či plynatosť. Uľavuje dokonca pri bolestiach počas prerezávania zúbkov.
Tip MAMA a ja:
I keď spomíname benefity masáže pre mamičku, neznamená to, že je to iba jej výsada. Práve naopak! Masáž môže byť výsostne ockovou doménou. K pravidelnému rituálu po kúpeli drobca môže pokojne pridať krátku masáž. 
Tip MAMA a ja:
Vždy si všímajte, ako dieťatko reaguje. Ak zbadáte čo i len drobný náznak nevôle, ihneď prestaňte. Drobčeka môžete masírovať aj počas prebaľovania či popoludňajšieho maznania sa, keď je bábätko po spánku čulé.

Prečítajte si: Starostlivosť o novorodenca v kocke