Darkyňa vajíčok: Chcem dopriať materstvo aj inej žene

Veronika Kmetóny Gazdová | 12. február 2023
Darkyňa vajíčok
foto: Katarína Šlesárová, Nicol Lieskovská, Peter Gaman, ReproMedica

Pred časom sa Saša rozhodla darovať svoje vajíčka a prostredníctvom následného umelého oplodnenia dopomôcť inému páru splniť si ich životný sen o bábätku.

Saša, ako jej zvyknú blízki hovoriť, je v prvom rade ženou, mamou dvoch detí, manželkou, dcérou atď., ktorá okrem zamestnania v rodinnej firme venuje svoj pracovný čas aj instagramovému profilu @operenecholec. Sama sa opisuje ako „úplne obyčajná žena“ ako každá z nás. 

Avšak niečo v jej živote až také „obyčajné“ nie je. 

Tehotenstvo bez problémov či nedosiahnuteľná méta?

Pre Sašu bola v minulosti otázka materstva skôr abstraktnou témou, na rozdiel od niektorých jej kamarátok, ktoré si už ako tínedžerky toto obdobie predstavovali. „Pre mňa to nikdy nebol cieľ, mala som pocit, že nie som práve materský typ. Nikdy som sa tak necítila a ani to nebol vyslovene môj sen,“ opisuje. Keď sa však s manželom dozvedeli radostnú správu, že sú v očakávaní, bolo to to najúžasnejšie, čo sa mohlo stať. Kým prvé tehotenstvo neplánovali a prebehlo bezproblémovo, druhé dieťatko už bolo naplánované a bolo sprevádzané aj miernymi zdravotnými ťažkosťami. „Tehotenstvo a materstvo je pre mňa niečo úžasné, je to však aj veľký strach a zodpovednosť,“ hovorí dvojnásobná mama, ktorá túži po tom, aby boli jej deti spokojné a šťastné. 

V čase, keď už boli rodičmi, si začala čoraz viac uvedomovať „životy“ svojich kamarátok, známych, ktoré vo veku 30 a viac mali či majú problém otehotnieť a zároveň sa stávala aj svedkom toho, ako veľmi to dokáže psychicky „zničiť“ ženu, prípadne vzťah. „Keď žena veľmi túži po bábätku a nemôže ho mať – sa často opakovalo nielen v mojom okolí, ale aj na sociálnej sieti, kde sa mnohé ženy s touto témou otvorene zverovali,“ vysvetľuje tento problém influencerka, ktorá sa na svojom profile otvorene venuje aj tejto oblasti. „Vtedy som si uvedomila, aké obrovské šťastie máme, že naozaj sú páry, ktoré sa intenzívne, niekoľko rokov usilujú mať dieťa a nedarí sa im, možno aj vzťahy tým neskôr utrpia a povedala som si, že ak sa dá pomôcť, urobím tak,“ približuje obdobie svojho rozhodnutia darovať vlastné vajíčka. 

Darovanie vajíčok: Môžem zmeniť život iným

„Pri tej predstave ma veľmi tešil pocit na srdci, že vďaka mne bude nejaká žena držať v ruke vytúžené bábätko, že si ho pomojká, privonia k nemu a zažije všetko to, čo mne osobne evokuje prvé chvíle po pôrode mojich detí, keď som držala tie moje, doslova, teplé, čerstvé deti prvýkrát v náručí. Neexistuje krajší pocit pre ženu.“ 

Reakcie na jej rozhodnutie boli pozitívne, podporil ju v tom aj manžel, najbližšia rodina a okolie. Dojemným pre ňu bol aj fakt, keď o tom začala hovoriť online a približovať celý proces svojim fanúšikom a followerom. Veľa žien jej začalo písať svoje príbehy o umelom oplodnení, čo ju v rozhodnutí utvrdilo a bolo pre ňu ďalším hnacím motorom podstúpiť to. 

Darkyňa vajíčok

Zázrak reprodukčnej medicíny - odber vajíčok

Na to, aby Saša podstúpila celý proces, musela byť „len“ zdravá. Rozhodla sa darcovstvo vajíčok absolvovať na klinike reprodukčnej medicíny ReproMedica, kde celé obdobie príprav na zákrok a samotného darcovstva zmanažovali. Dôležité bolo všetky úkony zosynchronizovať s menštruačným cyklom darkyne, ktorá musela podstúpiť v úvode rôzne vyšetrenia vrátane genetických, krvné testy a pod. „Nám to šlo naozaj ako po masle, spolu s hormonálnou predprípravou nám to trvalo niečo okolo mesiaca. Bola som trošku v strese z neznámeho – nevedela som, do čoho idem, nikdy som nič také nepodstúpila. Nevedela som, čo sa bude diať, ako bude moje telo reagovať, ale nakoniec to všetko dopadlo dobre,“ zveruje sa so svojimi pocitmi.  

Samotný odber vajíčok sa uskutočnil priamo v ReproMedice, ambulantne, bola však v anestézii. Ide o krátky zákrok trvajúci cca 15 minút. Keď sa žena preberie, trošku si oddýchne a príde pre ňu sprievod, odchádza domov, a tým sa jej úloha darkyne končí. „Ďalej to už je na odborníkoch, vajíčka sa zmrazia a konkrétne na tie naše vraj už bola aj čakajúca budúca mamka,“ hovorí o ďalšom priebehu. Zároveň dopĺňa, že ako darkyňa dostala usmernenie, že žena za život môže tento proces darovania vajíčok absolvovať opakovane, maximálne však trikrát. Ide o dobrovoľnú záležitosť, ktorá je istým spôsobom aj eticky ošetrená, aby sa v budúcnosti eliminoval možný stret genetických príbuzných a tiež, takéto darcovstvo nie je finančne hradené, žene sú však preplatené isté náklady vo forme finančnej kompenzácie. 

Ženské telo – ôsmy div sveta

Aj s odstupom času hodnotí svoje rozhodnutie ako veľmi pozitívne. Jej rešpekt a mierne obavy z hormonálnej predprípravy sa nepotvrdili, hodnotí to ako bezproblémovú súčasť celého procesu darcovstva. „Ja som sa dokonca práve počas tej ´liečby´ cítila úžasne, osobne som to hovorila aj gynekológovi, ktorý sa na tom veľmi smial, ale potvrdil, že zopár žien na to takto pozitívne reaguje,“ spomína si s úsmevom Saša na jej predprípravu na darcovstvo. 

Sama to opisuje ako fázu ovulácie. „Vtedy si žena pripadá taká preúžasná, má peknú pleť, pevné nechty, vlasy, som vtedy najchudšia na svete, vtedy si pripadám, že som celá najskvelejšia a presne vtedy som mala tieto ´ovulačné´ príznaky,“ približuje fázu hormonálnej prípravy, ale zároveň dodáva, že ak by mala povedať jediné negatívum, tak návrat jej hormonálneho akné na chrbte, ktorým trpela v puberte. 

„Ak by sa ma niekto spýtal, či by som do toho išla znova, tak by som neváhala. Moja odpoveď by bola ´jasné´. Azda by som pri predstave, že teraz je vďaka tomu tehotná nejaká žena, dočká sa svojho vytúženého bábätka, porodí ho a bude ho držať v náručí, nepoviem ´nie´ kvôli pár vyrážkam na chrbte. Kedykoľvek, aj o polnoci,“ dodáva s láskou v očiach Saša. 

Darkyňa vajíčok

Tabuizovaná téma spoločnosti

Napriek tomu, že žijeme rok 2023 a čo nevidieť si možno budeme môcť dať kávu i na Mesiaci, napriek výdobytkom modernej techniky a vyspelosti niektorých odvetví, spoločnosť pri istých otázkach až taká otvorená a vyspelá, žiaľ, nie je, čo dokazujú aj Sašine slová.  „Keď som túto tému otvorila na Instagrame a rozprávala sa o problematike umelého oplodnenia s inými ženami, bola som až nemilo prekvapená, ako mi niektoré písali o negatívnych reakciách ich okolia na postupovanie procesu asistovanej reprodukcie,“ priznáva a zároveň sa snaží aj priblížiť svoj názor na celú túto problematiku. 

„Možno je to aj vekom, že mladšia generácia je tejto téme viac otvorená, možno je to vierou či geografiou, z akého kúta Slovenska jednotlivé ženy sú, ale tie príbehy mali naozaj spoločného menovateľa – niektorí ľudia ešte v dnešnej dobe odsudzujú umelé oplodnenie, príde im to nesprávne a podobne. Podľa mňa je správne spraviť čokoľvek pre to, aby človek to dieťa mať mohol, keď po ňom túži a ja si myslím, že je to niečo neuveriteľne úžasné, že v dnešnej dobe sa tým ženám dá pomôcť a myslím si, že tak by to mali vnímať absolútne všetci,“ otvára svoj pohľad na vec. 

Ako pomôcť svojmu šťastiu?

Saša má na záver pre každú z nás odkaz. Pre mamy – aby si to krásne obdobie aj so všetkými radosťami a starosťami užívali. Pre tie, ktoré uvažujú nad darovaním svojich vajíčok, aby tak urobili a určite do toho šli. Pre samostatné a emancipované mladé ženy, ktoré ešte deti nemajú, ale v budúcnosti ich chcú, aby si vajíčka dali zmraziť.

„Podľa mňa je to úžasný výdobytok, ktorý dnes vedia ženy podstúpiť veľmi jednoducho, prebieha podobne ako darovanie vajíčok a je to úžasná vec pre baby, ktorých vek je na materstvo ideálny, ale aktuálne to nie je témou ich dňa – no ak už bude, telu sa už ´nemusí chcieť´,“ povzbudzuje ďalšie odvážne ženy, ktorá má sama vo svojom okolí slobodné kamarátky, ktoré ešte nechcú mať deti, sú samostatné „jednotky“, majú rozbehnuté kariéry, fičia v robote, vedia sa samy zabezpečiť, čo je podľa nej absolútne v poriadku. Ale v takom prípade dáva do pozornosti možnosť zmrazenia vajíčok pre ďalšie ich obdobie, aby možno predišli problémom, keď sa môže stať, že budú mať partnera, budú chcieť spoločné dieťa a nemusí sa im to neskôr dariť. 

Neopúšťajte sa, ženy 

A ženám, ktorým sa nedarí otehotnieť, odkazuje: „Určite nad tým nezalamujte rukami, neopúšťajte samy seba, ani psychicky, ani vnútorne, necíťte sa menejcenné, menej kompletné. To, že sa o tom nehovorí bezprostredne vo vašom okolí, neznamená, že sa to nedeje aj iným, môže to trvať mesiace aj roky. Netlačte na seba, venujte sa samy sebe  a určite myslite pozitívne, lebo aj kamarátky z môjho okolia, hneď ako si trošku naladili hlavu na niečo iné a ´vypustili´ to, užívali si viac život, tak im to bábätko do života prišlo,“ povzbudzuje všetky ženy, ktoré túžia po bábätku, Saša a dodáva, že všetko šťastie príde, ak sme naň nastavené. 

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: