TOP potraviny pre zdravú imunitu
Každý mikronutrient hrá z hľadiska imunitného systému odlišnú úlohu, nemôžeme staviť na jeden druh. Preto je dôležitá vyvážená a komplexná strava.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že neexistujú žiadne také živiny, potraviny alebo doplnky, ktoré by zvyšovali imunitu, alebo by zabraňovali tomu, aby sme sa nakazili infekčnými vírusmi. Sú však potraviny, ktoré by na vašom jedálničku nemali chýbať.
5 potravín na zlepšenie detskej imunity
Jedlá a potraviny, ktoré by ste mali konzumovať na posilnenie imunitného systému
- Zelenina: cesnak, cibuľa, brokolica, karfiol, mrkva, červená paprika, tekvica hokaido, špenát, kvasená kapusta, hríby
- Ovocie: bobuľovité plody, citrusové plody, kivi, banány, jablká, papája
- Strukoviny: červená šošovica, hnedá šošovica, fazuľa, cícer, hrach
- Orechy a semienka: mandle, vlašské orechy, makadamové orechy, kokosový orech, chia, mak
- Obilniny: ovsené vločky, quinoa, celozrnná ryža
- Probiotické jogurty
- Zdravé tuky, avokádo
- Ryby: losos, pstruh, sardinky, tuniak a iné
- Vajcia
- Hydinové mäso, mäkkýše (mušle, krevety, ustrice)
Na dochutenie: cesnak, zázvor, kurkuma (kombinácia kurkumínu a vitamínu D3 pomáha telu včas reagovať proti vírusom a baktériám), chili (upchatému nosu a boľavým dutinám pomáhajú aj chili papričky, pridajte si ich do jedla v prípade, že nemáte problém so žalúdkom).
TOP surovina starých mám: KVASENÁ kapusta
Kvasená zelenina, pickles
Kvasená zelenina či pickles je vlastne fermentovaná zelenina. Baktérie mliečneho kvasenia sú výborným konzervantom a zelenina si vďaka nim uchová množstvo vitamínov a minerálov. U nás sa zvyčajne fermentuje kapusta, ale môže byť aj mrkva, kaleráb, červená repa, rôzne druhy reďkoviek. Pravidelná konzumácia probiotických potravín môže pomôcť redukovať výskyt infekcií tráviaceho traktu a infekcií spôsobených prechladnutím.
Ak ste chorí, pravidelná konzumácia probioticky bohatej stravy pomáha k rýchlejšej rekonvalescencii a môže redukovať potrebu antibiotík až o 33%.