Sme naozaj dobrí rodičia?

Michaela Klamová | 7. október 2022
Sme naozaj dobrí rodičia?

Rodičia v snahe dopriať a zabezpečiť svojim deťom dostatok podnetov, záujmov, vzdelania a, samozrejme, bezpečia vytláčajú jednu z dôležitých súčastí vývoja dieťaťa – neštruktúrovanú hru.

Snaha byť dobrým rodičom sa môže niekedy vymknúť z rúk. Tak je tomu aj pri stúpajúcom súčasnom trende „superrodičovstva“.

6 znakov, že ste dobrým rodičom
Prečítajte si tiež:

6 znakov, že ste dobrým rodičom 

Nebuďte animátormi svojho dieťaťa

Porovnajte svoje detstvo s detstvom vášho dieťaťa. Áno, časy sa zmenili, nemôže byť všetko rovnaké, no nie všetky zmeny sú úplne pozitívne. Rodičia v snahe dopriať a zabezpečiť svojim deťom dostatok podnetov, záujmov, vzdelania a, samozrejme, bezpečia vytláčajú jednu z dôležitých súčastí vývoja dieťaťa – neštruktúrovanú hru.

To je tá, keď ste behali po babkinej záhrade, s deťmi od susedov vymýšľali „lapajstvá“ na sídlisku, či sa len tak hrali s tým, čo bolo poruke. Dnes ju nahrádza instantná zábava v podobe nekončiacej zásoby rozprávok či videí, špeciálne prepracované hračky či krúžky. Aj šport – neštruktúrované hranie sa s loptou na ihrisku pri dome a vymýšľanie vlastných pravidiel hry, sa zmenilo na organizované športové zápasy.

Nechajte deti hrať sa

Dieťa potrebuje mať možnosť zahrať sa samo, byť šéfom svojej situácie a určovať pravidlá hry. Najmä školákom, ktorí sú zahltení učením, krúžkami a domácimi úlohami, nezostáva priestor na rozvíjanie vlastnej fantázie a organizovanie si času. Doprajte svojim deťom preto čas, aby boli nútené nájsť si vlastnú zábavu. Venujte sa im kvalitne, no s mierou.

Zdroj: mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: