RODIČIA- dajte mi vydýchnuť, chcem sa hrať sám!

deti, bábätká, novorodenci, hranie, stimuly, nožičky
25.8.2017 v kategórii Batoľa, autor Mgr. Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Deti potrebujú podnety – to je bez debaty, ale rady sa hrajú i samé. Ako zistíte, že vaše bábätko práve nepotrebuje partnera na hranie a ako sa dieťa pri „ničnerobení“ rozvíja?

Žiadne extra podnety

Zapodievať sa vlastnými nohami je pre bábätká navonok vzrušujúca príležitosť. Vedia tým tráviť večnosť – dotýkať sa prstíkov, chytať ich a dopodrobna sledovať. Nám dospelým sa vidí, akoby sa dieťa poriadne nudilo. A už prichádzame k postieľke s hrkálkou, natiahneme zvonkohru alebo vezmeme dieťa na ruky a berieme ho k oknu, aby sme mu ukázali ruch na ulici. A čo urobí doteraz spokojné a zasnené dieťa? Protestuje, nemá záujem o zvonkohru ani iné predmety a začne mrnčať. Ale prečo?

Neprehliadnite: Rozumiete plaču svojho bábätka?

Deti potrebujú počas dňa krátke chvíľky pre seba, kedy spia alebo sa zapodievajú samy sebou. Ležať na deke, pozorovať miestnosť, v ktorej sa nachádzajú, načúvať zvukom z okolia alebo skúmať svoje telo – týmto sa vedia deti zabaviť najlepšie. V takýchto chvíľkach nepotrebujú žiadne extra podnety.

Dôležité pre rozvoj

Aj keď leží bábätko iba tak na podložke, rozvíja sa. Učí sa otáčať sa doprava a doľava, pohybovať hlavičkou a dvíhať ju, držať rúčky nad hrudníkom. Čím častejšie sa môže dieťa nerušene koncentrovať na tieto pohyby, tým lepšie sa rozvíja jeho motorické „know-how“.

vývin dieťaťa, motorický vývin, bábätko, hrá sa samo

Aj psychický vývin profituje z takéhoto zaoberania sa samým sebou. Ak sa napríklad dieťa hrá s nôžkami, spozoruje, že môže niečo dosiahnuť – že sa môže dotýkať prstov, môže ich dokonca uchopiť ústočkami a sať ich. To je pre bábätko obrovský zážitok úspechu.

Mohlo by vás zaujímať: 12 tipov, ako sa zrelaxovať: Relaxujte s bábätkom mesiac po mesiaci

Blízkosť a opora

To však ale neznamená, že my rodičia máme dieťa nechať pol dňa napospas sebe samému. Raz aj prstíky začnú byť pre bábätko nudné. Deti potrebujú blízkosť svojich rodičov, aby sa cítili isto a bezpečne. Našťastie bábätká neskrývajú to, že sa začnú nudiť a že už zatúžili po pozornosti svojich rodičov. A najlepšie je, ak zareagujeme hneď a odložíme to, čo sme práve chceli robiť, kým si bábätko opäť najbližšie nevyžiada čas pre seba.

Prečítajte si:

Ako stimulovať 6 mesačné bábätko?

Ako stimulovať 4 mesačné bábätko?