Niekoľko zaručených tipov ako si oddýchnuť a načerpať pozitívnu energiu

Mgr. Miroslava Miková | 16. Jul 2017
Niekoľko zaručených tipov ako si oddýchnuť a načerpať pozitívnu energiu

Prevažnú väčšinu svojho času venujeme rodine a pracovným povinnostiam. Akosi samozrejme zabúdame samé na seba.

Vždy existuje niečo dôležitejšie ako sú naše vlastné potreby, preto ich neustále odsúvame na vedľajšiu koľaj. Túžba po oddychu či venovaniu sa aktivitám, ktoré milujeme, stojí na posledných miestach nášho hodnotového rebríčka. Je to veľká škoda, pretože keď si človek dopraje odpočinok alebo robí veci, ktoré ho vnútorne napĺňajú, obohacuje nielen sám seba, ale aj svoje okolie.

Prečítajte si: Viete ako relaxovať tak, aby si vaše telo naozaj oddýchlo?

Často sa nad nedostatkom času, ktorý by sme mali venovať sebe samým, zamýšľame až pri zdravotných či psychických problémoch. Pritom existuje veľa možností, ktoré nie sú časovo ani finančne náročné a ktoré zároveň prinášajú pozitívne myšlienky a pôsobia ako balzam na vyčerpaný organizmus.

Myslíte si, že to nejde? Omyl, všetko je v rukách každej z nás. Stačí trošku popremýšľať a hlavne chcieť a náš život môže byť bohatší o nové skúsenosti. Odvďačí sa vám vaše telo i duša. Neveríte?

Pre všetky mamy: Rady, ako zvládať každodenný stres

Masáž a jej skvelé účinky

Masáž poskytuje priestor pre odstránenie rôznych problémov svalových skupín a zároveň zbavuje organizmus únavy. Správne prevedená masáž pozitívne pôsobí na psychiku človeka. Dodáva množstvo energie a masážou možno bojovať proti stresu. Kombinácia masáže s vôňou éterických olejov a relaxačnej hudby vás naplní energiou na niekoľko dní.

Pohyb a jeho čaro

Pohybová aktivita patrí nespochybniteľne k zdraviu prospešným aktivitám. Pohyb nielen formuje telo a ozdravuje organizmus, ale dokonca uvoľňuje hormóny šťastia. Pre introvertne založené typy je skvelou príležitosťou prechádzka alebo pobyt v prírode. Extrovertky ocenia hodiny aerobicu, zumby alebo vymoženosti posilňovne.

Prechádzka spojená s uvedomovaním si všetkého navôkol je balzamom na ubolenú dušu. Pozorovanie ľudí, prírody a okolitých predmetov v kombinácii s vlastnými myšlienkami urobí s vami divy. Naučte sa „vypnúť“ a na chvíľu zabudnúť na starosti všedného života. Týmto spôsobom upokojíte myseľ a možno prídete na riešenia problémov, ktoré vám predtým prišli neriešiteľné. Zrazu si uvedomíte, že ste v podstate šťastný človek a vo vašom živote existuje kopec vecí, ktoré vám prinášajú radosť a naplnenie.

Zaujme vás: Pohyb umocňuje život

Knihy a ich múdrosť

Pre zaneprázdnenú mamu sú na relaxáciu vhodné pokojné večery. Večery osvetlené svitom mesiaca a zahalené tichom. Počúvali ste niekedy ticho popretkávané len tikotom hodín? Nie? Tak to niekedy skúste. Tieto chvíle majú svoje nezabudnuteľné kúzlo. Moja známa miluje chvíle, keď si po dlhom a namáhavom dni sadne do kresla a prenesie sa do iného sveta prostredníctvom kníh. V tých okamihoch zabúda na všetko. Nechá sa unášať životom románových hrdinov. Každý večer strávený s knihou v ruke jej prináša bohatstvo v podobe dokonalého oddychu a vnútorného naplnenia. Hoci je mamou dvoch detí, jej knižnica pomaly rastie. Musím uznať, že je naozaj premyslená a veľmi hodnotná. Čo je najdôležitejšie, ju táto činnosť fascinuje.

Horúci kúpeľ vo svetle sviečok

Horúca voda trblietajúca sa všetkými farbami a magická vôňa bubliniek prinášajú zaslúžený oddych. Nezabudnite na vonný olej, sviečky a pohár dobrého vína. Atmosféru môžete dotvoriť príjemnou hudbou alebo sa len tak započúvať do večerného ticha. Kúpeľom vo dvojici môžete prekvapiť svojho partnera.  „To sa deje iba vo filmoch,“ prebehne vám hlavou. Omyl! Zaraďte si horúce relaxačné kúpele na zoznam aktivít, ktoré vám pomáhajú obnoviť vnútornú energiu. Pomôžete svojmu organizmu a budete oplývať energiou, ktorú potrebujete ako soľ pri plnení nekonečného množstva povinností.

Vyskúšajte: Aromatický kúpeľ – očisťuje a ošetruje

Nájdite si to, čo vás baví

Som presvedčená o tom, že každá z nás nosí v sebe talent alebo prinajmenšom vie niečo lepšie, ako to vedia ostatní. Dôležité, je to „niečo“ v sebe nájsť. Ručné práce, varenie, pečenie, hra na hudobný nástroj, písanie básní či poviedok ... možností je nekonečne veľa. Rada by som pri tejto príležitosti spomenula svoju priateľku, ktorá od detstva túžila hrať na klavíri. Nedávno oslávila tridsiatku a patrí medzi usilovných žiakov základnej umeleckej školy, hoci jej dvaja nezbedníci jej dávajú poriadne zabrať. Možno to bude motiváciou aj pre vás. Chceli ste odjakživa vedieť francúzsky? Nič vám v ceste nestojí, pustite sa do toho. Pozerajte sa na to, ako sa veci dajú a nie nedajú (toto je obľúbená veta môjho priateľa a teraz už aj moja). Človek môže dosiahnuť všetko, po čom túži. Len musí naozaj chcieť. Samotné chcenie je treba doplniť vierou v to, že sa mu sny splnia a nesmieme zabudnúť na potrebnú dávku usilovnosti.

„Niekedy je drina, resp. oduševnená práca na tom, čo nás baví viac, ako samotný talent.“

Písala som už niekoľkokrát, že dôležité je naučiť sa tešiť z drobností, ktoré nám život prináša a zároveň pozerať sa na veci z tej lepšej stránky. Ak to nedokážeme, budeme sa utápať vo večnom smútku a nespokojnosti a o tom predsa život nie je. Súhlasíte?

Prečítajte si aj:

Aj mamy potrebujú oddych
Nezabúdajme na relaxáciu
Potraviny proti stresu: čo jesť, aby nervy boli v poriadku?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: