Nezabúdajme na relaxáciu

PhDr. Gabriela Čásarová, PhD. | 31. Dec 2016
Nezabúdajme na relaxáciu

V rámci duševnej hygieny je relaxácia nevyhnutná. Práve na ňu však bohužiaľ často v záplave materinských povinností zabúdame. Umenie relaxovať je mimoriadne dôležité najmä v súčasnosti, kedy sme obklopené obrovským množstvom podnetov- vizuálnych, sluchových a iných.

Mamičky sú okrem toho často preťažené. Nedostatok spánku, domácnosť, práca a deti dávajú zabrať nejednej z nás. Potrebujeme raz za čas vypnúť, stiahnuť sa  do seba a v tichu rozjímať.Narodenie dieťaťa do rodiny predstavuje nielen radosť a šťastie, ale znamená aj zvýšenú mieru zodpovednosti a záťaže pre rodiča, osobu, ktorá sa o dieťa stará - najčastejšie matku.

Ako relaxovať? Tu sú niektoré dôležité oblasti relaxácie:

Prostredie

Znamená to nájsť si svoje pokojné miesto, v ktorom sa upokojíte po rušnom dni. Malo by to byť také miesto, kde Vás nikto nebude vyrušovať a kde sa cítite príjemne. Môže to byť staré kreslo v obývačke alebo mäkký plyšový koberec v spálni či lehátko na terase s výhľadom na večernú oblohu. Dôležité je, aby ste si to miesto vedeli stotožniť s oddychom.

 

Čas

Ako mamička určite oceníte, ak budete môcť oddychovať vtedy, keď od Vás nikto nič nepotrebuje, tzn. ak to bude čas len pre Vás. Pre väčšinu mamičiek predstavuje tento čas večer, keď už deti zaspia. Mal by to byť čas, ktorý ste ochotná investovať do seba, ktorý neberiete ako záťaž navyše.

Atmosféra 

Je potrebné navodiť si tú  správnu atmosféru, najlepšie počúvaním upokojujúcej hudby alebo hudby, ktorá v nás navodzuje príjemné predstavy. Je vhodné aj používanie sviečok, nielen pre príjemné osvetlenie ale aj pre upokojujúcu vôňu, ak hovoríme o vonných sviečkach.

Prečítajte si: Viete ako relaxovať tak, aby si vaše telo naozaj oddýchlo?

Dýchanie

Patrí medzi základné biologické procesy. Správnym technikám dýchania učí napríklad joga, je to vhodné cvičenie aj pre tehotné tak aj mamičky tesne po pôrode. Je dobré pri dýchaní využívať bránicu, hrudník aj oblasť kľúčnych kostí.

Cvičenie

Aj relaxácia je svojím spôsobom cvičením. Ale ak hovoríme o cvičení v pravom zmysle slova, joga spája relaxáciu a cvičenie a nie je náročná na kondíciu. Podobné atribúty spĺňa napríklad aj strečing.

Predstavivosť - tzv. imaginácia

Napomáha k riešeniu problémov a k uvoľneniu. Ľahnite si do tichej miestnosti, zavrite si oči a predstavujte si niečo skutočne pekné a do najmenších podrobností - napr. to, ako sa prechádzate na pláži a cítite horúci piesok pod nohami...

Napriek únave a práve pre ňu, nezabudnite si nájsť každý deň svoj čas na relaxáciu, nadobudnete novú energiu do ďalších dní s vašimi najdrahšími!

Prečítajte si: Spánkom proti chorobe

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: