Aromatický kúpeľ – očisťuje a ošetruje

redakcia MAMA a ja | 30. Mar 2016
Aromatický kúpeľ – očisťuje a ošetruje

Človek súčasnosti sa čoraz častejšie utieka k liečivým silám, ktoré vychádzajú priamo z prírody. Jednou z týchto životodarných síl je aromaterapia. Základom liečebnej metódy je využívanie prírodných esenciálnych olejov.

Aromaterapia je výnimočná v dvoch smeroch. Zameriava sa nielen na liečenie telesných ťažkostí, ale má skvelý vplyv na psychiku človeka. Práve duševný stav pacienta zohráva často podstatnú úlohu pri liečení fyzických zdravotných problémov.

Pri liečbe éterickými olejmi je potrebné si uvedomiť niekoľko skutočností. R. Tisserand, autor knihy o aromaterapii, hovorí: "Najprv je tu vôňa esencie, ktorú používame. Ak je pre nos príjemná, poteší aj ducha. "Ďalej zdôrazňuje, že dôležitý je fyziologický účinok arómy na nervový systém a vôbec celý organizmus. Pritom stačí, aby sa cez pokožku vstrebalo i len malé množstvo esenciálneho oleja.

Aromaterapia v minulosti

Esenciálne kúpele majú naozaj dlhú a zaujímavú históriu. Kúpele milovali už starí Egypťania. Vyžívali sa v nich najmä ženy, ktoré si po voňavom kúpeli dopriali masáž zo santalového dreva alebo cyprusu. V kúpeľoch sa rovnako tak rád uvoľňoval a načerpával silu sýrsky kráľ Antichoius. Miloval omamnú vôňu rôznorodých parfumov, dokonca sa k tejto jeho vášni viaže zaujímavá povesť. Kráľ sa ako vždy oddával voňavému kúpeľu, keď k nemu zrazu prišiel človek z prostého ľudu, ktorý mu zložil kompliment. Uznanie od obyčajného človeka sa týkalo kráľovej príjemnej telesnej vône, pochádzajúcej z voňavých olejov. Kráľa slová neznámeho nielenže potešili, ale dokonca za odmenu nechal človeku na hlavu aplikovať aromatickú masť. V tom momente sa do kúpeľov prihrnuli ľudia, ktorí chceli získať aspoň malú časť tejto vzácnej masti. Iróniou bolo, že pri odchode z kúpeľov sa na nej kráľ pošmykol a spadol.

Prenesme sa zo Sýrie do perly kúpeľníctva, ktorou bol Rím. Treba uznať, že celý proces prebiehajúci v kúpeľoch mali Rimania dokonale premyslený. Pri vstupe sa každý návštevník potrel aromatickými masťami a parfumami. Potom postupne nasledoval chladný, vlažný a nakoniec horúci kúpeľ. Zavŕšením tejto slasti bola aromatická masáž.

Núbia, ktorá sa rozprestiera v údolí rieky Níl, je jednou zo zaujímavých historických oblastí kúpeľníctva. Kúpele v Núbii vykonávali otroci. Najprv sa na celé telo natrelo cesto, ktoré malo očistné účinky. Až potom prišli na rad éterické oleje.

Pravdou je, že nie vždy v dejinách boli kúpele obľúbené. V niektorých dobách boli považované za zdraviu škodlivé a ľudia sa im oblúkom vyhýbali. Tieto časy sú dávno za nami a my sa môžeme s radosťou oddávať voňavým liečivým prameňom horúcej vody.

Chcete vedieť, ako majú kúpele prebiehať, aby boli prospešné pre vaše telo i dušu? Zaujímajú vás najpoužívanejšie éterické oleje a ich použitie? V tom prípade čítajte ďalej.

Čo sú to éterické oleje?

Éterické oleje môžeme charakterizovať ako koncentrované tekuté látky, ktoré sa dokážu rozpustiť v oleji, mlieku či alkohole. Nezabúdajte, že vo vode sa nerozpúšťajú. Tento poznatok je veľmi dôležitý pre ich správne použitie. Účinky éterických olejov je všeobecne možné nazvať ako antiseptické, antibakteriálne a dezinfekčné. Pretože sú aromatické oleje silne koncentrované, je potrebné sa pri ich používaní správať obozretne, aby koncentrát nevyvolal alergiu. Vždy uprednostňujte kvalitné oleje vyrobené z prírodných zdrojov.

Ako má vyzerať správny kúpeľ využívajúci éterické oleje?

Kúpeľ s pridaním éterických olejov by mal trvať maximálne 20 minút. Túto hranicu sa neodporúča prekračovať. Teplota vody by sa mala pohybovať v rozmedzí od 32 do 37 stupňov Celzia.

Už vieme, že aromatický olej sa nerozpúšťa vo vode. Preto je potrebné ho zmiešať s neparfumovaným pleťovým mliekom či neparfumovanou penou určenou pre kúpeľ. Vždy dodržiavajte stanovené dávkovanie. Zmes éterického oleja a neparfumovanej zložky dokonale premiešajte a nalejte do horúceho kúpeľa. Pre zriedenie oleja sa využívajú aj zdroje domácej kuchyne, napríklad smotana, mlieko alebo med. Ak chcete mať všetko bez starostí, kúpte si špeciálny éterický olej, ktorý je rozpustný vo vode. Vhodným základom pre rozpustenie éterického oleja je mandľový, slnečnicový alebo olivový olej. Zvyčajne zmiešame 6 kvapiek éterického oleja a polievkovú lyžicu mlieka, smotany alebo uvedených olejov.

Vyberte si ten správny!

Existujú stovky éterických olejov so širokým spektrom účinku. Pri výbere zohľadňujte svoj momentálny zdravotný stav. Na odohnanie smútku a melanchólie je možné použiť vôňu mandarínky či ruže. Na zvýšenie imunity má skvelý vplyv harmanček. Bolesti hlavy a migrénu odstráni levanduľa. Lepšiu náladu zaistí vôňa rozmarínu. Škorica je známa tým, že podporuje chuť k jedlu. Všestranne pôsobí čajovníkový éterický olej. Pri chrípke a prechladnutí nezabúdajte na omamný kúpeľ pod taktovkou zázvoru.

MAMA a ja odporúča...

Doprajte si horúci liečivý kúpeľ aspoň raz týždenne. Poďakuje vám nielen vaše telo, ale aj myseľ. Správny výber vône vás zbaví negatívnych myšlienok a aspoň na chvíľu sa prostredníctvom omamných vôní prenesiete do čarovného sveta, kde neexistujú starosti a problémy. Skúste to.

Zdroj: Robert Tisserand - Umenie aromaterapia, Alternatíva, 1992

Môže vás zaujímať:

Tajomstvo krásnych vlasov – vitamíny a minerály
Krásne vlasy aj po pôrode

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: