Tajomstvo krásnych vlasov

Redakcia | 9. Jul 2017
vlasy, krásne vlasy, vitamíny pre vlasy

Vlasy sú ozdobou a pýchou každej ženy. Venujete im dôkladnú starostlivosť a napriek tomu vaša hriva nespĺňa vaše požiadavky? Poďme sa na to pozrieť!

Vlasy sú neprehliadnuteľné. Často im venujeme potrebný čas a dôkladnú starostlivosť a napriek tomu naša hriva nespĺňa naše požiadavky. Ak je naša „koruna krásy“ bez života, lesku a s rozštiepenými končekmi, príčin môže byť viacero. Najčastejšia spočíva v nedostatku vitamínov a minerálnych látok.

Vypadávanie vlasov po pôrode

Vitamín E

Pre vlasy plné vitality a žiarivého lesku stačí dodať vitamín E. Tokoferol objavený v roku 1922 zaraďujeme do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Jeho výskyt je vysoký najmä v potravinách rastlinného pôvodu. Obilniny, slnečnicový olej, olej z pšeničných klíčkov, sója, strukoviny, listová zelenina a orechy sú bohatou zásobárňou tohto vitamínu. Ak si radi pochutnávate na mandliach či avokáde dodávate svojmu telu okrem iných výživných látok aj vitamín E.

Odborníci ho odporúčajú prijímať v dennej dávke 8 – 11 mg. Okrem krásnych vlasov príjem „vitamínu mladosti“ zvyšuje oplodňovaciu schopnosť a má protirakovinový účinok.

Vitamín A

Silné a odolné vlasy zabezpečí dostatočný prísun vitamínu A. V žltej a červenej zelenine a ovocí, zemiakoch sa nachádza beta-karotén, ktorý dokáže naše telo premeniť na vitamín A. Prvenstvo v obsahu karoténu má lucerna, po nej nasleduje mrkva a špenát.

Retinol alebo hotový vitamín A je zastúpený v rybom tuku, žĺtku, mlieku a mäse.

Potrebná denná dávka predstavuje 750 mikrogramov. Jeho nedostatok zapríčiňuje choroby zraku alebo suchú pokožku. Vo vyšších množstvách je pre organizmus človeka toxický.

Neprehliadnite: Životne dôležité vitamíny

Vitamíny skupiny B

Rozštiepené končeky sú dôsledkom nedostatku vitamínov skupiny B.

Niacín (vitamín B3) v dennej dávke 1,6 mg môžeme dopĺňať z avokáda, fíg, sliviek, strukovín, orechov a obilnín.

Patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode.

Pyridoxín (vitamín B6) je obsiahnutý v banánoch, orechoch, sóji, ale aj mlieku, vajciach a mäse. Nedostatok sa prejavuje kŕčmi, nervozitou a chudokrvnosťou.

Kyselina pantoténová (vitamín B5) je spojená s potravinami ako sú strukoviny, zelená listová zelenina a obilniny. Odporúčaná denná dávka je 5 – 10 mg.

Do skupiny vitamínov B patria okrem spomínaných vitamínov aj thiamín (B1), riboflavín (B2, vitamín G), vitamín B7 (vitamín H, biotín), inozitol (B8), kyselina listová (B9, folacín), vitamín B10 (PABA), vitamín B12 (kyanokobalamín), kyselina pangamínová (vitamín B15) a amygdalín (vitamín B17).

vlasy, padanie, vypadávanie, krásne vlasy, vitamíny

Hebkosť, pružnosť a pevnosť a vôbec celkové zdravie a krásu vlasov ovplyvňujú železo, kremík, selén, meď a zinok.

Prečítajte si aj: Prečo sú dôležité minerály, vitamíny...?

Železo

Železo je stavebnou látkou hemoglobínu, ktorý umožňuje prepravovať kyslík z pľúc do buniek. Denná dávka sa pohybuje od 10 – 25 mg, pričom v období menštruácie, tehotenstva a zvýšeného krvácania je jeho potreba vyššia.

Bohatým zdrojom sú morské riasy, pivné droždie, sója, sézam, orechy, hrozienka, kôstkové ovocie a listová zelenina.

Selén

Dôležité úlohy v našom tele má významný antioxidant – selén. Selén je obsiahnutý v orechoch a rybích vnútornostiach.

Meď

Anémiou a opuchmi sa prejavuje nedostatok medi v organizme. Dennú dávku v rozsahu 1 – 2 mg môžeme získať z hrachu, špenátu či celozrnných výrobkov.

Zinok

Strukoviny, orechy a obilniny sú známym zdrojom zinku, ktorý je nenahraditeľným prostriedkom pre činnosť imunitného systému.

Kremík

V celozrnných obilninách, špenáte a zelenej zelenine sa nachádza významný stopový prvok kremík, ktorý vlasom dodáva pružnosť a pevnosť. Nájsť ho môžeme aj v rastlinke menom praslička roľná.

Dozviete sa viac: Krásne vlasy aj po pôrode

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: