Mamin manuál na cesty
44 rád a tipov pri cestovaní autom, zn.: Deti berieme so sebou.
Plánujete s deťmi vyraziť na dovolenku do zahraničia a ako dopravný prostriedok ste si vybrali auto?
Potom práve vám sú určené nasledujúce tipy.
Pri cestovaní s deťmi je najdôležitejšia bezpečnosť
- Pred cestou si radšej nechajte auto skontrolovať v servise – dôkladnou generálkou predídete možným problémom v zahraničí. Nezabudnite zelenú kartu a kontakty na asistenčnú službu.
- Na kvalitnej autosedačke by rodičia nemali šetriť. Vzhľadom k proporciám a anatómii sú deti oveľa zraniteľnejšie ako dospelí. (Napríklad hlava deväťmesačného bábätka predstavuje približne 25 percent jeho hmotnosti oproti hlave dospelého muža, ktorá predstavuje len 6 percent. Úrazy lebky dieťaťa sú preto vážnejšie). Absolútne nepostačujúci je podsedák.
- Donedávna bola za skutočne bezpečnú považovaná iba sedačka s Isofixom (t. j. pevným uchytením sedačky ku konštrukcii vozidla), ktorá má zadné operadlo a hlavovú opierku.
Najnovšie výsledky medzinárodného testu detských autosedačiek ukázali, že systém Isofix nemusí vždy fungovať v záujme väčšieho bezpečia dieťaťa. Tri z 22 testovaných sedačiek (niekoľko z nich ponúka i náš trh), ktoré v teste získali nedostatočné hodnotenie, boli vybavené základňou uchytenou systémom Isofix.
Viete, čo je ISOFIX?
- Z výsledkov testov vyplýva, že najbezpečnejšie sú autosedačky, ktoré sa umiestňujú v protismere jazdy – v prípade nárazu sa jeho sila rozloží na celú plochu chrbta dieťaťa. (V Škandinávii sú už dnes bežné sedačky v protismere jazdy pre deti do štyroch rokov).
- Neukladajte tvrdé a ostré predmety na plochu pod zadné okno. Pri prudkom zabrzdení či náraze by predmety mohli dieťa poraniť.
- Šoférovať by mal skúsený vodič. Pokiaľ neplánujete zástavku na nocľah a idete v kuse, „skúsení“ vodiči by mali byť dvaja, aby sa po niekoľkých hodinách jazdy mohli vymeniť.
Na dovolenku s deťmi vyberte vyhovujúcu destináciu
- Cieľ cesty starostlivo vyberajte. Voľte miesta, ktoré sú priamo určené na dovolenku s deťmi. Pokiaľ idete k moru, zaujímajte sa o prístup do vody. Najlepšia je piesočnatá alebo tzv. „okruhliaková“ pláž – skaly a morskí ježkovia by vám mohli dovolenku dosť znepríjemniť. Taktiež oceníte, ak budete mať k dispozícii ihrisko, bazén so sladkou vodou a pod.
- Ubytovanie vyberajte také, aby ste nemali ďaleko k moru a zároveň aby sa nachádzalo v pokojnej časti letoviska.
- Pokiaľ máte malé deti, skôr ako hotelovú izbu vám odporúčame apartmán s kuchynkou, kde budete mať k dispozícii kuchynský kút s chladničkou. Miestna strava nemusí drobcom vyhovovať, lepšie je poistiť sa napr. cestovinami z domova.
- Zistite si vopred predpoveď počasia a priemerné letné teploty vo vybranej lokalite. Ak sú avizované teploty priveľmi vysoké, cestu radšej odložte na september, či október. Majte na pamäti, že maličké bábätká zle znášajú horúčavy.
- Ak vyrážate do horských oblastí, vedzte, že malé dieťa by nemalo prekročiť výšku 1 000 m n. m.
- Nevyberajte priveľmi vzdialenú destináciu. (Resp. pre vzdialenejšie oblasti voľte iný druh dopravy). Aj keď sa vám zdá, že dieťa veľkú časť cesty prespí, aj tak je pre jeho organizmus niekoľkohodinový presun veľkou záťažou.
Aké cestovné doklady potrebujeme na dovolenku s deťmi?
- Každé dieťa musí mať svoj vlastný pas.
- Nenechávajte si vybavenie pasu na poslednú chvíľu! Lehota pre vydávanie cestovných pasov so strojovo čitateľnými údajmi (biometrickými prvkami) je 30 dní. Pas vám vystavia aj v skrátenej dobe (do 2 pracovných dní), ale počítajte s vyššou sumou.
Boj s kinetózou alebo Aby deťom nebolo počas cesty zle
Kinetóze predchádzajú tieto príznaky: zrýchlené dýchanie, studený pot, zvýšená tvorba slín, únava alebo závrate. Pokiaľ niektoré z nich na sebe alebo na dieťati spozorujete, je najlepšie zastaviť, osviežiť sa vodou a prejsť sa po čerstvom vzduchu.
- Pokiaľ zástavka z nejakého dôvodu nepripadá do úvahy, vodič by sa mal snažiť o plynulú jazdu bez prudkého brzdenia a zákrut.
- Je dobré pripraviť do igelitového vrecka navlhčený uterák alebo textilnú plienku, ktorou osviežite ruky, čelo i krk. Samozrejme sa vyplatí mať v zásobe i vrecko na zvracanie.
- Ku zhoršeniu nevoľnosti prispievajú zrakové vnemy (napr. pohybujúci sa horizont), preto sa tomu, komu býva počas jazdy zle, odporúča nečítať, nesledovať pohyb za oknom, pozerať sa priamo pred seba alebo zatvoriť oči.
- Nevoľnosť taktiež zhoršuje vydýchaný vzduch, preto v aute dbajte na prísun čerstvého vzduchu.
- Kinetóza môže taktiež súvisieť so psychickým stavom – strachom alebo úzkosťou. Ak sedíte vedľa dieťaťa, ktorému je zle, držte ho za ruku, nech si je isté, že má vo vás oporu.
- Nevoľnosť taktiež závisí od príjmu potravín. Nevydávajte sa na cestu s plným, ale ani s prázdnym žalúdkom – odporúča sa malé množstvo ľahkého jedla a tekutín.
- Človek trpiaci kinetózou by mal zaujať miesto blízko ťažiska, teda miesta, kde sú výkyvy najmenšie. V prípade automobilu sú to samozrejme predné sedadlá, kde sedia dospelí. (S deťmi toto preventívne opatrenie môžete využiť napr. na lodi či v lietadle).
- Pokiaľ vy alebo vaše deti máte ťažkosti s nevoľnosťou v aute, hodinu pred cestou si preventívne vezmite (podľa odporúčania lekárnika alebo lekára) lieky.
Najčastejšie sa na tento účel používajú lieky s kombinovaným antihistamínovým a antimuskarínovým účinkom (často sprevádzaným aj sedatívnym účinkom). Lieky sú vo forme tabliet, alebo žuvačiek (vhodné pre staršie deti). Niekomu vyhovujú i homeopatické kvapky.
Ako cestovať počas letných horúčav?
- Zaobstarajte si tienidlá na okná. Počítajte radšej s dvomi kusmi na jedno okienko, pretože slnečné lúče dokážu deti pekne potrápiť.
- Aby ste predišli prehriatiu či dokonca úpalu, dbajte na dostatočný prísun tekutín.
- Bez klimatizácie v aute sa asi do teplých krajín nemá cenu vydávať. Ale pozor, s klimatizáciou to nepreháňajte! Nielenže hrozí prechladnutie, ale na klimatizáciu môžu negatívne reagovať aj alergici. Z rovnakých dôvodov sú zradné otvorené okná.
- Dajte deťom na cestu primerané oblečenie. Vyberte im len ľahké bavlnené materiály, aj tak počítajte s tým, že budú mať prepotený chrbátik. Ak cestujete cez noc, nachystajte si deku, ktorou budete môcť v prípade potreby deti prikryť. (A keď sme už pri tom spinkaní, môže sa hodiť aj vankúšik na podloženie hlavičky.)
- Nikdy nenechávajte deti samé zamknuté v aute!!
Čo robiť, aby sa deti v aute nenudili?
- Cestovanie autom má určite svoje nevýhody, ale veľkým plusom je to, že na dovolenku si môžete zobrať všetko, čo sa vám páči a zastaviť kedy a kde chcete. Naplánujte si cestu tak, aby ste mohli robiť prestávky a aby cesta nebola pre deti jednotvárna.
- Do programu pauzy zakomponujte okrem toalety taktiež krátku prechádzku alebo cvičenie, či občerstvenie.
- Celú cestu môžete poňať ako „bojovú úlohu“. Vymyslite na každú zástavku nejakú úlohu a medzi zástavkami v aute jej splnenie spoločne vyhodnoťte (alebo naopak). Deti môžu zbierať body, za ktoré v cieli cesty získajú nejakú cenu.
- Obstarajte deťom vrecká, ktoré sa dajú umiestniť zozadu na predné sedadlo. Do vreciek schovajte všetko, čo by sa mohlo počas jazdy hodiť: plyšáka, bábiku, knižku, časopis a pod.
- Určite využijete rozprávky a pesničky na CD. Eventuálne zvážte, či si nezaobstaráte prenosný DVD prehrávač.
- Väčším deťom môžete skopírovať mapu cesty, do ktorej si môžu farebne vyznačovať trasu, zástavky a pod. Môžete vaše cestovanie poňať didakticky a deťom rozprávať o svetových stranách, pohoriach, vodných plochách a riekach a pod.
- S väčšími deťmi už máte určite vyskúšané nejaké rodinné hry, ako je napr. slovný futbal alebo kto prvý uvidí...? (prvú značku, zelený nákladiak) a pod. Pri cestovaní budú vhodné.
- Skôr ako vyrazíte na dlhú cestu, vyskúšajte si najprv kratšie výlety po Slovensku. Tak zistíte, či sú vaše deti cestovateľské tipy.
Zabavte sa na cestách: 20 tipov na hry v aute
Aby ste sa vrátili zdraví...
- Uzatvorenie zdravotného poistenia by malo byť samozrejmosťou. Našťastie dnes je to možné už i cez internet.
- Autom s deťmi asi nepôjdete do miest, ktoré by vyžadovali špeciálne očkovanie pred cestou. Napriek tomu – pre pokoj v duši – konzultujte vašu cestu s praktickým detským lekárom.
- Vo vašej cestovnej lekárničke by nemali chýbať lieky proti horúčke, hnačke, uštipnutiu hmyzom, dezinfekcia, teplomer, leukoplasty a obväzy.
- Pochopiteľne nezabudnite na opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom a upokojujúce krémy obsahujúce panthenol. Nenatreté a bez pokrývky hlavy von deti ani nepúšťajte!
- Ak to vaše auto ešte odvezie, pribaľte si na cestu aj slnečník alebo tieniaci stan. Nezabúdajte, že medzi 11. a 16. hodinou by ste sa nemali vôbec vystavovať slnku.
- V letných mesiacoch môžu malé deti trpieť v dôsledku vysokých teplôt zapareniami. Ak ešte používate plienky, nechávajte deti čo najčastejšie bez nich, oplachujte ich vodou a vždy pred spaním ošetrite krémom proti zapareninám.
- Hoci sme vám už poradili veľa vecí, ktoré je fajn mať so sebou, skúste pre drobcov pribaliť aj nočník. Nie vždy totiž vyzerajú sociálne zariadenia slušne a „bezpečne“.
Prajeme vám šťastnú cestu a mnoho krásnych zážitkov!