Keď novopečené mamičky(občas)klamú

redakcia Mama a Ja | 17. Aug 2017
Keď novopečené mamičky(občas)klamú

Tento článok je o tom, prečo novopečené mamičky nehovoria vždy pravdu a preháňajú vo vzťahu k priateľom, rodine i cudzím ľuďom a prečo je to niekedy zdravé.

Mnohé mamičky používajú v prvom roku po narodení svojho dieťaťa také klamstvá a preháňajú do takej miery, že má človek pocit, že sa ešte nikdy necítili také naplnené, spokojné a šťastné.

Aké pocity a zážitky prežívajú čerstvé mamy – prvorodičky?

Kedy mamičky klamú

  • U pediatra mamy prisahajú, že denne čistia svojmu bábätku zuby alebo lepšie povedané, ten jeden zub, ktorý sa konečne prerezal – aj keď to urobili možno jedenkrát.
  • Svojim priateľkám rozprávajú, že nemajú čas stretnúť sa, lebo ich dieťa je choré – a pritom si chcú urobiť doma siestu.
  • A mužovi tvrdia, že si nevšimli, že má bábätko plnú plienku.

    mama a dieťa

Prečo novopečené mamičky vlastne klamú?

Novopečené mamičky sú mimoriadne náchylné na Pinocchiov syndróm. Podľa psychológov im klamstvá pomáhajú nezraňovať city iných a ženy sa tak vyhnú konfrontáciám, ktoré pre ne znamenajú záťaž. A ktorá novopečená mama si želá viac práce a záťaže ako už v skutočnosti má?

1. Klamstvá, ktoré mamičky predostierajú cudzím ľuďom

Keď ľuďom nenapadne lepšia otázka ako „A už vám prespí celú noc?“ odpovedajú mamičky asi takto „Spí perfektne!“ Lebo títo bezdetní ľudia nemajú ani potuchy o tom, že žiadne bábätko celú noc neprespí.

Alebo iný príklad: Mamička rozpráva, že svojim deťom kupuje len bio potraviny, hoci to nie je pravda. Prečo? Všetky ostatné mamičky to tvrdia tiež a ona nechce mať nálepku „zlá mama“ len preto, lebo nekupuje žiadne bio prododukty.

 

Nie je prípustné priznať sa k niečomu, čo by mohlo narušiť fasádu dobrej mamy“. A tak mamy rozprávajú všetkým naokolo o tom, že sa obávajú návratu do práce, lebo sa to od nich očakáva. Hoci niektoré z nich sa na svoju prácu skutočne tešia.

Väčšina mamičkovských klamstiev voči cudzím ľuďom je teda skôr neškodná. Ale čo s tým, ak ženy klamú svojim kamarátkam?

bio potraviny

2. Klamstvá, ktoré mamičky predostierajú kamarátkam

Aj keby to mohlo byť užitočné, mnohým mladým mamičkám padne zaťažko otvoriť sa hoci aj dlhoročným dôverným kamarátkam a naliať si čistého vína. Možnosť otvorene hovoriť o pozitívnych i negatívnych pocitoch by pritom mohlo mamičkám pomôcť vyrovnať sa s emóciami súvisiacimi s novou nepoznanou rolou, s neistotou, ktorú prvorodičky často prežívajú.

Klamstvá prinášajú určité sociálne odmeny. Príklad: Keď vyslovíme priateľke nejaký kompliment, potom nám ho väčšinou opätuje. A tak sa cítia obe strany lepšie.

Mamičky nehovoria pravdu aj vtedy, ak ide o deti dobrých kamarátok: Tak neváhajú užasnuto rozprávať, že bábätko najlepšej kamarátky je „tááákééé sladké a krásne“, hoci si v skutočnosti myslia niečo celkom iné. Takéto klamstvá mamičkám slúžia väčšinou na to, aby nezranili dobré kamarátky.

A s bábätkom sa klame ľahšie: Chcete rýchlo ukončiť telefonát alebo sa vám nežiada ísť na pozvanú návštevu? Práve vtedy musí ísť bábätko spať, kŕmiť sa alebo mu treba vymeniť plienku.

Novopečené mamičky využívajú svoje malé deti ako výhovorku pre kamarátky, keď sa jedná o neželaný telefonát alebo sociálne povinnosti. A nemusíte mať pritom žiadne výčitky svedomia – takto to robia všetky novopečené mamy.

Môže vás zaujímať: Dieťa tu, priateľstvo preč?

unavená mama

3. Klamstvá, ktoré mamičky predostierajú svojim rodičom

Mamy a svokry vedia vždy všetko najlepšie a často nám dávajú rady bez toho, aby ich niekto o ne žiadal. A ako by sa mali zachovať mamičky v tejto situácii?

Na výchovu detí existuje množstvo rozdielnych názorov. Mladé mamičky nemajú často nervy na to, aby o výchovných metódach diskutovali, či už s mamou alebo svokrou. A preto sú niektoré milosrdné lži v podstate nevyhnutné.

AKÉ TIPY VÝHOVORIEK ZABERÚ NA MAMU, PRÍP. SVOKRU? 

  •  „Áno, mami, nechala som malú vyplakať sa“, čo v skutočnosti znamená, že bábätko plakalo 1-2 minúty.
  • „Áno, mami, ten darček sa mu veľmi páči“, hoci nebezpečná hračka našla svoje miesto na povale.
  • Áno, mami, pokúšala som sa dávať kašu, ale Maťka odmietla“, keď mama navrhuje prikrmovať kašou skôr, aby bábätko lepšie spalo.

4.  Klamstvá, ktoré mamičky predostierajú svojim manželom

Ani partneri novopečených mamičiek nebývajú ušetrení lží. Tak napríklad niektoré tehotné ženy a mamičky tvrdia, že neznesú pach umývacích prostriedkov a že sa im z nich robí nevoľno. Vtedy sa umývania riadu musí chopiť chlap.

Kým zostanú mamičky len pri takýchto malých klamstvách a nepotláčajú svoje vlastné pocity, ako napr. pocit, že sú zlou mamou, nemožno voči tomu nič namietať. Takéto malé lži sú normálne a väčšinou neškodné.

Niekedy klamú novopečené mamičky svojich partnerov i preto, aby sa zbavili pocitov viny a aby ich nesklamali. Typický príklad: Klamú, aby mali čas pre seba. Mamičky majú právo ukradnúť si trochu času pre seba samé, ale mnohé sa pritom cítia tak previnilo, že im padne ľahšie trošku zaklamať.

Žena doma: Využite svoj čas
Pravda, či lož? Čo vám prezradí mimika vášho dieťaťa?

mama a dieťa

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: