Dieťa tu, priateľstvo preč?

Dieťa tu, priateľstvo preč?
21.1.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Keď sa mladému páru narodí prvé dieťa, dokáže zmeniť všetko. Je až neuveriteľné, aký silný vplyv má také malé bezmocné bábätko na život rodičov a dospelých. Môže pár znovu zblížiť, ale dokáže do vzťahu priniesť i enormný stres.

Príchod bábätka život rodiny zmení

Bábätko dokáže rodinu opäť zjednotiť a vyliečiť staré rany, ale môže k nim pridať aj nové. Zmení životný rytmus mladej rodiny i sociálne prostredie. Príbuzní – väčšinou starí rodičia, často aj súrodenci – sa k bábätku približujú, priateľstvá sa naproti tomu dostávajú do úzadia. A pritom je práve pre rodičov dôležité pestovať si sociálne prostredie a udržiavať priateľstvá.

Páry majú väčšinou okruh priateľov, ktorý tak isto pozostáva z párov. Keď sa prvý z nich v takejto partii rozhodne pre život s dieťaťom, narazia často u iných párov na vlnu nepochopenia. Najneskôr vtedy, keď je už dieťa tu, sú niektoré zmeny viditeľné.
Prečítajte si: Mamou v dvadsiatke? Prečo nie?!

Lebo pre rodičov novorodenca je všetko, čo bolo predtým úplne samozrejmé, minulosťou. Spoločná večera, raz do mesiaca bowling alebo obligátna návšteva sauny sú pre čerstvých rodičov ťažko uskutočniteľné – aj pre nich ako pár, nieto ešte v spoločnosti priateľov.

Priatelia bez porozumenia alebo Keď príde bábo, vzťahy ochladnú

Najmä vtedy, keď sa páru narodí dieťa príliš skoro alebo príliš neskoro, narazia čerství rodičia v okruhu priateľov na nepochopenie, pretože títo ľudia ešte nemajú vlastné deti, alebo sú ich deti už „z najhoršieho vonku“. Často sa priatelia cítia ukrivdení, lebo čerství rodičia majú na nich zrazu málo času.

Hlavné dôvody, ktoré v okruhu priateľov vyvolávajú hnev a nepochopenie, sú väčšinou nasledovné:

  • Spontánnym akciám odzvonilo. Okrem zriedkavých prípadov, kedy je „bejbysiterka“ v dosahu, sú spontánne aktivity s priateľmi bez dieťaťa len ťažko realizovateľné. Je v podstate nemožné, aby ste vy a váš partner išli spontánne do kina alebo na večeru. Pravdepodobne sa ani netešíte, ak prídu vaši priatelia na návštevu neohlásene. Ak sa vám aj niekedy stane, že máte v domácnosti hotové všetko skôr ako ste plánovali – aký zázrak – a zostal vám ešte čas, potom chcete túto chvíľu pravdepodobne vyplniť spánkom alebo ju stráviť so svojím partnerom.
  • Singl faktor. Nová životná situácia najviac zasiahne vaše kamarátstva s osamelo žijúcimi priateľmi. S bábätkom sa stanú dlhé nočné párty minulosťou. Vaši priatelia vás od určitého okamihu prestanú pozývať, pretože kvôli bábätku by ste aj tak neprišli. Alebo vy sa viac neozvete, lebo vaše záujmy sa teraz posunuli úplne iným smerom. Častokrát sa potom stáva, že keď sa situácia doma zlepší (dieťa trochu podrastie) a vy by ste sa chceli niekedy aj zabaviť, nemáte s kým, lebo vaša partia sa rozpadne, obmení členov, alebo vás už (bývalí) kamaráti jednoducho nepotrebujú.  Najviac sú týmto „postihnuté“ čerstvé mamy.
  • Efekt spoločného. Vy a váš partner máte zrazu viac chuti tráviť voľný čas s priateľmi, ktorí majú tiež deti. Táto reakcia je úplne normálna. Vašu mladú rodinu však dokážu obohatiť aj priatelia s deťmi, ale aj bezdetní. Každý druh kamarátstva má svoje výhody. Nevzdávajte sa teda ľahkovážne starých priateľstiev.
  • Príliš veľa rád. Priatelia, ktorí už majú staršie deti, vám môžu liezť na nervy tým, že majú vždy poruke nejakú dobre mienenú radu, ako by ste mohli niektoré veci robiť lepšie. Alebo vám poskytujú „zaručené“ zdroje a informácie k špeciálnym témam, ktoré sa týkajú bábätka. Keď tieto rady odmietate alebo reagujete na všetky upozornenia a tipy podráždene, vaši starí priatelia sa určite cítia dotknutí.
Všetko potom smeruje k tomu, že budete so svojimi priateľmi tráviť oveľa menej času ako predtým. Je len pochopiteľné, že okruh priateľov sa bude kvôli tomu hnevať a zúži sa.
Prečítajte si: Mamičky, nenechajte si ukradnúť váš čas!

Priateľstvá rodičov ako príklad pre deti

Staré priateľstvá často vyprchajú, keď sa páru narodí bábätko, ale aj tak sú kontakty s inými dospelými a bohaté sociálne prostredie mimoriadne dôležité, a to nielen pre rodičov, ale aj pre dieťa. Lebo vďaka sociálnej sieti, v ktorej sú rodičia poprepletaní, rozvíjajú deti svoje vlastné sociálne kompetencie – a to tým, že sa stretávajú s priateľmi a príbuznými rodičov.

V okruhu ich priateľov sa vytvárajú aj medzi deťmi silné kamarátstva, ktoré môžu pretrvávať veľmi dlho. Práve sociálne aktívni rodičia sú dobrým príkladom pre deti, ktoré sa odmalička učia, ako s inými ľuďmi vstupovať do kontaktu, ako sa zakladajú a udržiavajú priateľstvá. Okrem toho majú deti množstvo potenciálnych vzorov, od ktorých sa môžu do života veľa naučiť.

Z týchto dôvodov je mimoriadne dôležité, aby mali rodičia okolo seba priateľov. Keď sa staré priateľstvá kvôli dieťaťu rozpadnú, potom by sa mali rodičia snažiť nájsť si nových priateľov. Možnosti na to sú rôzne: 

Materské centrá

Tie sú dnes už takmer v každej väčšej obci a pre mamičky je to výborný spôsob, ako zabaviť deti a zároveň vyjsť z každodenného kolotoča povinností. Práve tu vznikajú často nové priateľstvá a svojich prvých kamarátov stretávajú aj vaše deti.

Internet

Pre mamičky na materskej dovolenke môže mať neoceniteľný význam. Je to ďalší spôsob, ako si nájsť nové kamarátky. Na  „mamičkovských“ internetových fórach a chatoch sa denne schádzajú mamy zo všetkých kútov Slovenska (ale i zo zahraničia).

Nie je problém nájsť si priateľku z rovnakého mesta, s podobnými názormi na výchovu a starostlivosť, v podobnej životnej situácii, rovnakej vekovej kategórie – proste takú, ktorá vám sadne.

Tip MAMA a ja
Skúšali ste už hľadať nové priateľky na našej webstránke www.mamaaja.sk?  

Návšteva poradne u detského lekára,  prechádzky s kočíkom

To sú ďalšie možnosti na získavanie nových kontaktov. Stačí mať len otvorené oči. Nebojte sa osloviť iné mamičky, určite nájdete spoločnú reč. Môžete si vymieňať skúsenosti, rady a pri trkotaní vám čas rýchlejšie ubehne.

 

Prečítajte si: Keď starší súrodenci vychovávajú mladších