Je nám príliš dobre, tak sme si vymysleli komplexy

Zuzana Vrecková | 4. október 2020
Komplexy

Neplačte kvôli striám, váš muž ani nevie, čo to je...

Si princezná? Ja nie...

Ak by sme žili na kráľovskom dvore, zrejme by sme už dávno stratili nálepku princezná. Tá, ktorá je mladučká, jemná, naivná a plná ideálov. Odhadujeme, že by nám viac sedel titul kráľovnej. Zrelá, rozhodná, rozdávajúca príkazy, ktorá si namiesto idealistických okuliarov musela nasadiť tie pragmatické. A dioptrické. 

Má to však aj svoje výhody. Ľudia vás rešpektujú a v spoločnosti už máte jasne definovaný status či postavenie. O to lepšie, keď máte po boku kráľa, ktorý vám pomáha vládnuť. Horšie to môže byť v prípade, ak vás kráľ poznal v časoch, keď ste boli princezná.

No dobre, aby ste sa nestratili, povieme to na rovinu: On si veľmi dobre pamätá vaše krivky a telo, do ktorého sa zamiloval. Vaše pochybovačné otázky, či sa mu budete páčiť aj naďalej, aj po pôrode, sú preto oprávnené.

Zabudli sme, ako nám je dobre 

V dnešných časoch, keď pôrod vedú kvalifikovaní odborníci v sterilnom prostredí, ktorí sú pripravení poskytnúť vám liek proti bolesti, aby vám príchod bábätka spríjemnili, by bolo priam rúhaním, keby sme neboli vďačné. Do 20. storočia nebolo bežnou praxou chodiť rodiť do nemocnice.

Za štandard sa považoval domáci pôrod, ktorý ale neprebiehal úplne bez odborného dohľadu, nebojte. Pacientku chodili navštevovať pôrodné asistentky a príbuzné z rodiny. Hm, stačilo to? Keď si uvedomíme, že vzdelávanie pôrodných asistentiek začalo až v 14. storočí, znamená to, že dovtedy im pomáhali iba priateľky a rodina. No uznajte, vybrali by ste si niektorú z kamošiek-kávičkáriek ako pomocníčku pri domácom pôrode?

Dnes znamená pôrod pre ženu „vyslobodenie“, pretože sa opäť bude môcť hýbať ako predtým. Je to skrátka radostná udalosť, veľké finálne, na konci ktorého odchádzate domov s ružovým uzlíčkom. V minulosti bol pôrod plný strachu a napätia, pretože úmrtnosť novorodeniatok bola veľmi vysoká. Muži museli byť doma alebo v čakárni, dnes si svojho životného partnera môžete vziať na sálu. V minulosti si jedno lôžko delilo aj päť žien. Dnes si môžete zaplatiť samostatnú izbu aj vlastného pôrodníka.

V otázke pôrodov sme si skutočne poriadne polepšili, a tak sme si vymysleli nový problém, pretože tak je nastavený náš mozog – na neustále riešenie problémov. Vymysleli sme si komplexy, nedostatok sebalásky, hanbu, podceňovanie a závisť k telám šťavnatých dvadsiatok, ktoré skúsenosť s pôrodom ešte nemajú. 

Vari vaši muži nezostarli? 

Drahé mamičky, veď sa len pozrite na svojich mužov. Azda oni sa nezmenili vôbec? A chcete nám tvrdiť, že sa zmenili k lepšiemu? Neubudlo im zopár vlasov, nezväčšil sa pupok a nevytratila sa z nich galantnosť či kreatívna duša básnika, ktorý vám lichotil a nosil čokoládky?

Nuž, trošku pochytili určite z každého, ale napriek tomu ich stále milujete. A oni vás milujú rovnako, ba ešte viac, pretože ste im dali syna alebo dcéru. Nemyslíte, že by bolo horšie, keby ste patrili do komunity párov, ktoré sa snažia, a nedarí sa im? Veru, tam majú ženy skutočný dôvod pre smutný pohľad v očiach a nie vy, ktoré ste si nahmatali novú (a zďaleka nie jedinú) hrču celulitídy.

strie

Neplačte kvôli striám, váš muž ani nevie, čo to je...

Nestotožňujte sa príliš so svojou telesnou schránkou, pretože to, kým ste, určujú vaše hodnoty, pohľad naživot či dobré skutky, ktoré denne vykonávate. Rozumieme, že chcete, aby ste boli pekné aj na prvý pohľad. A verte nám, že opäť budete spokojné so svojím telom, len musíte pochopiť všetky procesy, ktoré sa vo vás teraz dejú. 


Strie, akné či tmavé škvrnky postupne zmiznú, ale stres a únava, ktorú v tomto období zažívate, sa niekde prejaviť musí. A čo tá hrsť plná vlasov? Deje sa tak preto, lebo dojčíte, vyživujete svoje dieťa, a preto je vo vašom tele hladina estrogénu nízka, čo spôsobuje, že vlasy prestávajú rásť a možno aj padajú. Verte, o rok budete mať opäť hrivu ako lev.

Prudké zmeny nálad súvisia s hormónmi, ale aj s tým, že váš životný štýl už nekončí o šiestej podvečer zatvorením notebooku. Vaše telo je ubolené a v tomto stave musíte vydávať zo seba maximálne úsilie, aby ste sa starali o svoje dieťa. Komu by bolo do spevu? Poplačte si, zanadávajte si...

Vieme, že nie každá žena má rozprávkové tehotenstvo, ešte krajší pôrod a manžela, ktorý by pomáhal so všetkým do takej miery, že žena môže iba relaxovať a regenerovať. Niekedy ste mali ozaj hororové tehotenstvo, ešte ťažší pôrod a namiesto radosti z potomka ste sa akosi s mužom odcudzili. Možno aj kvôli vám, lebo vy sa nepáčite samy sebe. 

Keď vám muž oznámi, že ho v práci povýšili, zvýsknete a potešíte sa, ale je vám to vlastne jedno. Tešíte sa akurát z toho, že bude v domácej truhličke väčší rozpočet na míňanie. Do práce sa fintíte a maľujete kvôli tomu, aby ste ukázali kolegyniam, aké ste pekné a fotky na internet vešiate pre zmenu kvôli bývalým spolužiačkam, aby videli, že vy nestarnete do krásy, vy iba krásniete. Nie je teda jedno, či sa budete vášmu chlapovi po pôrode páčiť? Skrátka, nebude mať na výber a hotovo. 

Pre muža budete naveky bohyňa, ktorá dokázala niečo, čo sa jemu nikdy nepodarí

A toto nemáme z vlastnej hlavy, potvrdilo nám to veľa žien, ktoré sú rozvedené. Svorne tvrdia, že aj keď láska medzi nimi kamsi vyfučala, pre svojich exmanželov zostali naveky matkami ich detí, ktoré majú v obrovskej úcte. Je to mystické, je to akýsi zázračný titul, ktorý ste si zaslúžili. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: