Poznáte svoj biologický vek?

Poznáte svoj biologický vek?
9.8.2018 v kategórii Infošky, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Biologický vek je dôležitejší ako dátum narodenia.

Fajčenie, opaľovanie a ďalšie zlozvyky, o ktorých viete, nielenže zdraviu neprospievajú, ale vďaka nim budete vyzerať starší, než ste. Ale aj bez ohľadu na zlozvyky vaše telo môže byť náchylné starnúť rýchlejším tempom.

Žena doma: Baby, nestarnime!
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Baby, nestarnime!

Mladí starí a naopak

Niektorí ľudia majú skutočne orgány a chromozómy „pracujúce“ v zrýchlenom tempe, v ich prípade prichádza do úvahy aj náchylnosť na zvýšené riziko ochorení spojených s vekom, ako sú ochorenia srdca a rakovina.

Nedávnej štúdie sa zúčastnilo 1 000 ľudí, ktorí absolvovali množstvo funkčných testov, vrátane testovania funkcie obličiek, kapacity pľúc, cholesterolu, tlaku krvi či štruktúr oka. Aké sú výsledky? Účastníci vo veku 38 rokov boli podľa výsledkov rozdelení do dvoch skupín biologického veku, teda do skupiny mladých 30-ročných a do skupiny 60-ročných.

Prečo niektorí starnú rýchlejšie a iní zas pomalšie?

Odborníci uvádzajú všeobecné hypotézy, ako je kombinácia génov a vplyv životného prostredia, ale okrem toho tvrdia, že kto zanedbáva duševnú činnosť, ten aj rýchlejšie starne.To ukazuje, že u mladých ľudí môžeme vidieť príznaky pokročilého veku, ktoré zodpovedajú klesajúcim fyzickým a kognitívnym funkciám už dlho predtým, než sa u nich ochorenia súvisiace s vekom môžu rozvinúť,“  tvrdia autori štúdie z Duke University School of Medicine a Centra pre starnutie.

Dobrou správou je, že veda už prišla na niekoľko spôsobov, ako zvrátiť účinky niektorých markerov starnutia. Na začiatok je potrebné znížiť vysokú hladinu stresu a do stravy zaradiť vysoký obsah rastlinných potravín. Taktiež je potrebné odstrániť zlozvyky, ktorým holdujeme.

Hoci ani odborníci v tomto prípade nemôžu zaručiť večný život, prijať do svojho života zdravý životný štýl nám určite ublížiť nemôže.

Fotogaléria