Deti a rituály

Mgr. Jarmila Hýroššová | 11. Nov 2016
Deti a rituály

Rituály sú v rodine dôležité. Budujú vzájomnú blízkosť a vzájomnosť, stabilizujú rodinné spolužitie, vnášajú do vecí poriadok a zmysel, uľahčujú procesy zmeny.

Päťročná Sofia leží vo svojej posteli. Mama sedí na okraji postele a číta jej rozprávku. Potom sa obe pomodlia a Sofia dostane pusinku na dobrú noc. Zázračnou čarovnou formulkou vyženie mama ešte strašidlo, ktoré sa môže ukrývať za závesom a Sofia sa môže pokojne odobrať do ríše sníčkov.

Deti milujú rituály

Už na malé bábätká pôsobí napríklad opakujúca sa melódia zvonkohry upokojujúco. V momente ako sa môže začať dieťa zúčastňovať na rodinnom živote, trvá na malých, zato však milých zvyklostiach – maznanie sa ráno v posteli, básnička pri umývaní zúbkov, každodenná prechádzka po blízkom okolí, pusa pri ukladaní na popoludňajší spánok, poobedňajšia návšteva materského centra až po rozprávku na dobrú noc.

Spánok a rituály

Práve pri rituáloch, ktoré súvisia s ukladaním na spánok, trvajú deti na tom, aby sa všetko vždy odohrávalo rovnako. Rituály sú totiž v prelomových časoch obzvlášť dôležité. A k takýmto časom môžeme pokojne rátať aj prechod zo dňa na noc. Večer totiž deti ešte raz spracúvajú zážitky zo dňa a rozlúčka s dňom im niekedy padne zaťažko.

Láskyplné rituály pri ukladaní na spánok potom nadobúdajú predovšetkým večer zvláštny význam. Dodávajú istotu a zbavujú dieťa strachu. „Ocko je najlepší lovec strašidiel“ alebo „Mama pozná zázračný trik, pomocou ktorého každý duch utečie“ – viera v takéto niečo je pre deti vo veku medzi 3 – 6 rokmi akousi „záchrannou kotvou“.

Pretože v tomto období sa deti nachádzajú vo fáze magického myslenia. Rozprávkové a fantazijné postavy, dokonca i tieň na stene alebo mesiac na oblohe môžu podľa nich ožiť a vzbudzujú tak neopísateľný strach. Pohladenie, veselý veršík, uspávanka, rozprávka na dobrú noc, mamin alebo otcov známy hlas v blízkosti: všetko toto poskytuje dieťaťu uvoľnenie napätia a umožňuje im spokojne zaspať.

Čo je vlastne rituál?

V najširšom zmysle slova možno o rituáli hovoriť ako o ustálenom spôsobe konania pri vykonávaní určitých činností, spôsoboch správania založených na tradičných pravidlách. V živote rodiny sa množstvo činností a udalostí opakuje, niektoré každodenne, iné pravidelne počas roka, vykonávajú sa vždy podobným či rovnakým spôsobom, v určitom slede krokov, môžeme povedať, že sa „ritualizujú“.

Ranné rituály

Príjemne naštartovať deň je veľmi dôležité. Porozmýšľajte, čo môžete v tomto smere pre rodinu urobiť. Aby ste sa vyhli hektike a stresu, je vhodné začať deň v pravý čas. Ponúkame vám zopár tipov na to, ako skrášliť štart do dňa a ako ráno premeniť na príjemné chvíle. Uvidíte, že po čase nebude pre vás či deti ráno „nepríjemnou“ časťou dňa.

Vstaňte včas, aby ste sa vyhli stresu

Zobuďte deti obľúbenou pesničkou – kým sú malé môžete spievať, starším pustite CD-prehrávač. Vy sami si nenastavujte budík príliš nahlas, ale nechajte sa radšej zobudiť hudbou. Komu sa ťažko vstáva spod teplej periny, mal by vstať o trochu skôr, aby si doprial čas na prebratie sa.

Aj spoločné raňajky môžu spríjemniť začiatok dňa. Veselé rozprávanie pri raňajkách majú deti veľmi rady. Posilníte tak pocit spolupatričnosti. Prvé jedlo počas dňa slúži tomu, aby sme nabrali silu na nároky, ktoré kladie ďalší deň – tak telesné ako i duševné.

Každý člen rodiny má určite obľúbený hrnček, z ktorého pije čaj alebo kakao. A pravdepodobne má každý aj určené miesto pri stole. Aj odtrhnutie listu kalendára so včerajším dátumom patrí k tomu. Je to jasný znak pre nový začiatok: Čo bolo včera, je už za nami.

Tešíme sa na víkend

Ani počas voľných dní nemusíme zabúdať na rituály, ktoré robia radosť nám i našim deťom. Pre niekoho je to „vojna“ s vankúšmi v sobotu ráno, pre iného Monopoly v sobotu večer. Obzvlášť pekné je, ak víkend začneme nejakým rituálom. 

Prečítajte si: 

Čo s malými ranostajmi? 7 tipov pre rodičov, ktorí si zúfalo potrebujú ráno pospať!

 Tip MAMA a ja:

V piatok pripravíme na večeru vždy niečo, čo majú radi všetci a čo sa líši od bežných večerí počas týždňa – môže to byť napríklad pizza alebo špagety. A v sobotu ráno môžeme mávať výdatné raňajky – možno formou bufetu – s ovocím, džúsom, praženicou, müsli a rôznymi nátierkami. Toto sú situácie, ktoré oddeľujú všedné pracovné dni od víkendových chvíľ voľna, na ktoré si radi spomínajú deti aj dospelí.

Ďalšími svetlými bodmi víkendu môžu byť: spoločná návšteva kina a k tomu veľký popcorn, stráviť celé doobedie v pyžamách pri vzájomných rozhovoroch, listovanie v knihách, spoločenská hra, malá športová olympiáda, pri ktorej sa na záver rozdávajú medaily a pod. spolu s rodicmi.

Vzácne spomienky

„Pamätáš si ešte, ako sme vždy večer sedeli pri jazere a mama nám rozprávala príbehy o vodníkovi a jeho deťoch?“ Keď si súrodenci už ako dospelí spomenú na takéto udalosti, zaručene odovzdajú takéto rodinné tradície vlastným deťom. Takto napríklad vznikli i rozprávky. Kedysi nevedelo veľa ľudí čítať a písať. A tak si rozprávali staré príbehy ďalej a ďalej. V období CD-čiek a DVD-čiek sú vlastné vymyslené príbehy vzácnosťou, ktorú by sa zišlo strážiť. Pôsobivé večery a napínavé príbehy patria jednoducho k sebe.

Rituály počas roka

Aj spoločné prechádzky zostávajú dlho v pamäti. Nájdite si jeden deň v týždni podvečer čas na to, aby ste si urobili obchôdzku po okolí. Prechádzka nezávisí od počasia a má v každom ročnom období svoje čaro. Malé prekvapenie, ktoré z času načas pripojíte k takejto prechádzke, vytvorí z tohto večera vrchol týždňa.

Prečítajte si: Pohyb umocňuje život

 Tip MAMA a ja:

Tajomné stopy z kriedy alebo šípky ukazujúce smer, pri siahnutí do vrecka maminho kabáta nájdu deti balíček cukríkov, ocko vyčaruje kúsok kriedy a namaľuje na chodník „škôlku“ na skákanie. K veľmi obľúbeným rodinným rituálom patria aj výlety, každoročná návšteva ZOO, plavba loďou, návšteva hradu alebo zámku, skanzenu či gazdovského dvora.

Takéto výlety sú ďalšími krásnymi momentmi v roku – rovnako ako sviatky. Aký by bol advent bez adventného kalendára alebo adventného venca? Vianoce by nemali svoje čaro bez stromčeka a jasličiek, bez návštevy polnočnej omše, bez salóniek a napečených medovníkov. K narodeninám patria kvety a torta so sviečkami, narodeninová pieseň a veselá slávnosť. A v lete sa ide k moru alebo do hôr.

Každá rodina si vytvorila počas spoločného života pre najrôznejšie príležitosti vlastné rituály. Často sú to milé tradície, ktoré sa prenášajú z rodičov ďalej na deti.

Prečo sú rituály dôležité?

Všedný deň s deťmi môžu rituály enormne uľahčiť. Pretože všetko, čo sa pravidelne opakuje a odohráva podľa rovnakej schémy, akceptujú deti ľahšie. Takto sa ritualizujú pravidlá spolužitia a denné povinnosti.

Ako napríklad rituál spievania počas ranného umývania alebo budenie detí s pomocou plyšového kamaráta.. Nepríjemné povinnosti sa potom stávajú zábavnými momentmi dňa, ktoré nebudú chcieť deti už nikdy vynechať.

Zároveň nám veľké sviatky ako Veľká noc alebo Vianoce umožňujú zostať v kontakte s mocným dianím v prírode a nestratiť zmysel pre tajomstvo. A pritom vôbec nemusí ísť o náboženstvo. Jar odjakživa človeka fascinovala a inšpirovala. Kto si tieto sviatky nespája s vierou, môže si vytvoriť vlastné tradície – pozorovať s deťmi mesiac a jeho zmeny, ísť na prechádzku do jarnej prírody a ozdobiť si byt jarnými kvetmi a kvitnúcimi vetvičkami zo stromov...

Sviatky, oslavy a rituály sú opornými bodmi v živote a umožňujú nám lepšiu orientáciu počas roka:  Sotva by si niekto pamätal a spomínal na 25. marec alebo 12. október, ale ak sú tieto dni dňami narodením našich detí alebo rodičov, zostávajú nám spomienky spojené s ich oslavou v pamäti ešte dlhý čas.

 Prečítajte si: Spomienky... Kedy sa začnú ukladať do pamäti našich detí?

Veľa detí, ale i dospelých myslí v takýchto „ritualizovaných“ časových úsekoch: od narodenín do Vianoc, od Troch kráľov do Veľkej noci, od menín do prázdnin a pod. Čas sa tak delí podľa osobných a rodinných udalostí na osobný kalendár každej rodiny.

Rituály sú v rodine dôležité. Budujú vzájomnú blízkosť a vzájomnosť, stabilizujú rodinné spolužitie, vnášajú do vecí poriadok a zmysel, uľahčujú procesy zmeny. Preto sú nenahraditeľné. Ba čo viac: sú životne dôležité pre zdravú a príjemnú rodinnú klímu, lebo rituály, ako oázy pokoja a oddychu, pomáhajú rodičom i deťom nachádzať harmóniu a vyrovnanosť.

Takéto miesta odpočinku sú v každodennom živote zároveň miestami stretnutí a dávajú všetkým zúčastneným novú energiu na povinnosti a úlohy, ktoré ich čakajú.

Prečítajte si: Čaro rozprávky

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: