Enviromentálne hry: TIPY, ako sa zahrať s deťmi vonku

Mgr. Eva Polláková | 17. Jun 2020
Enviromentálne hry

Vybehnite do lesa.

Vždy sme boli a budeme spojení s prírodou. Staršie generácie trávili podstatnú časť života „vonku“. Už ako deti pásli husi, chodili pomáhať na polia...

Čo ponúkame našim deťom?

Štyri steny v izbe, multimediálne počítačové hry, hračky od výmyslu sveta... Naozaj je to to, čo deti skutočne chcú? Všimnite si, ako sa deti správajú vonku, v prírode. Nemožno asi poprieť, že deti pobyt vonku milujú, a keby bolo len na nich, trávili by všetok čas vonku...

Deti v prírode

Jednoduchý kontakt s prírodou rozšíri detské obzory a vytvorí pocit spolupatričnosti s akýmsi veľkým celkom. Čas strávený v prírode a načerpaná energia zo živého okolo nás pomôže nielen deťom, ale často práve nám, rodičom. Preto sa, prosím, všetci snažme, aby z našich detí nevyrástli „betónoví väzni“, ale plnohodnotné zdravé bytosti.

Kempujeme v lese

Určite je vo vašom okolí kúsok lesa, malá čistinka či miesto, kde môžete vybehnúť kedykoľvek bez dlhých príprav. Keď sa v sobotu ráno zobudíte, vonku je pekné počasie, jednoducho zabudnite na domáce práce (aj tak nemá nohy a neutečie), pobaľte niečo na jedenie, pitie, oblečte sa, zoberte loptu, deku a vyrazte s rodinou do prírody.

Čo takto správať sa úplne spontánne, akoby vám práve dnes patril svet? Uvidíte, ako bude na vás a vašu rodinu vplývať krása a energia čistej prírody, keď sa tomu poddáte... 

Zahrajte si schovávačky za stromami, upleťte veniec z kvetov, púšťajte listové loďky v potôčiku alebo hľadajte a pozorujte v tráve malé chrobáčiky. Ak si budete robiť piknik neďaleko potôčika, vaše dieťa určite nikdy nezabudne na jednoduchý vodný mlyn, ktorý mu z konárikov za pár minút vyrobí tato, a je tu aj príležitosť vysvetliť jednoduché fyzikálne zákony.

Deti takto nenásilným a vhodným spôsobom naučíte, ako sa správať v a k prírode. Zalovte si v spomienkach na pionierske schôdzky, alebo letné tábory a zopakujte si znalosti o kempovaní, rôznych druhoch zakladania ohníkov (Ale pozor! Iba na vyhradených miestach!), viazania uzlov a to všetko naučte i svoje deti. 

enviromentálne hry

Dary prírody

Kúsok prírody si môžeme priniesť aj domov. Zaujímavé samorasty, nevšedné kamienky, šišky... ale mnohokrát stačí, keď si prinesieme dobrý pocit z krásne prežitého spoločného dňa.

Environmentálne hry

  • Kmeň – na kmeň stromu priložíme papier a kriedou alebo uhlíkom kopírujeme nerovnosť kôry. Postupne si môžeme založiť breviár.
  • Farebné výtlačky – nazbierané listy, zaujímavé trávy, ale aj kvietky namaľujeme vodovými farbami a otláčame na papier.
  • Odmeriame strom – celá rodinka bude hľadať strom, ktorý by držaním sa za ruky tesne obkolesila.
  • Obraz – nakreslíme, namaľujeme „akože“ fotografiu nejakého prírodného miesta.
  • Koláž – nazbierame si listy, popadané vetvičky, žalude, gaštany, steblá trávy, malé kamienky, atď. Z týchto kúskov prírody si môžeme potom doma urobiť pomocou lepidla, temperových farieb, kúskov farebného papiera zaujímavú koláž. Fantázii sa medze nekladú...
  • Kameň – vyhláste súťaž o najzaujímavejší kameň, ten si potom môžete zobrať domov ako dekoráciu do črepníka, alebo, ak má oblý, rovný povrch, doma môžete kameň pomaľovať temperami, nalakovať a vyrobiť si tak zaujímavé ťažidlo.

Fotíme si prírodu alebo herbár z fotografií

Nafoťte si na lúke jednotlivé kvety, kríky, listy stromov a doma si fotografie môžete ponalepovať do albumu a označiť si ich príslušnými názvami, či jednoduchými poznámkami. Dieťa sa naučí veľa o prírode a zároveň ho vediete aj k jej ochrane. Alebo si vytvorte online herbár.

Nočný výlet

Ak budete na dovolenke v prírode alebo na víkendovom pobyte na vidieku, určite nezabudnite na nočný pochod s baterkami. Aj pre dieťa predškolského veku bude nezabudnuteľným zážitkom – tu stačí, ak sa vyberiete s baterkami niekoľko metrov od chaty či hotela.

Zaujímavé je aj pozorovanie nočnej oblohy, hlavne, ak vie otecko ukázať, kde je Polárka, Veľký, Malý voz či Súhvezdie Škorpióna alebo Veľkého Medveďa. Že neviete? Nevadí, skúste hádať – čo by mohol byť Škorpión, čo sa podobá na voz a čo na medveďa... Alebo si len tak ľahnite zabalení v dekách na nočnú trávu a ticho pozorujte oblohu posiatu množstvom hviezd.

Ak je v našich možnostiach „vybehnúť“ s deťmi na chatu, alebo stanovačku do pekného „zapadákova“, kde líšky dávajú dobrú noc, UROBME TAK! Nepoznáte náhodou nejakú chalupu bez elektriky, plynu a vody? Neváhajte! Ak tam strávite víkend so staršími deťmi, bude to pre nich zážitok.

enviromentálne hry pre deti

Rodinné športové hry

Každé dieťa určite nadchne, ak vyhlásite, že v nedeľu sa budú konať Veľké lesné hry. Dohodnite sa s priateľmi, ktorí majú tiež deti a vymyslite pre ne niekoľko súťažných disciplín, ktorých sa však zúčastníte aj vy rodičia. Napr. preťahovanie sa lanom, preskakovanie spadnutého kmeňa stromu so spojenými nohami, hod kameňom do diaľky, či niekoľko vedomostných, napr.: vymenuj 10 u nás žijúcich lesných zvierat, vymenuj 3 jarné kvety atď. 

Ostrov pokladov

Ostrov pokladov je veľmi obľúbená detská hra. Vkĺznite do úloh pirátov a nájdite skrytý poklad. Môžete si s deťmi vymyslieť aj pravé pirátske mená. Jej príprava síce vyžaduje trochu viac času, no dokáže zabaviť deti na veľmi dlhý čas – a to sa ráta, nie? Pripravte si „mapku“ miesta, kde budete. Najlepšie je, ak to miesto poznáte, bude sa vám lepšie kresliť.

Vyznačte stromy, lavičku, ohnisko, smetný kôš, jednoducho všetko, čo sa v okolí nachádza. Na mape vyznačte prvý záchytný bod (napr. preliezačka). Deti na nej budú hľadať ďalšiu indíciu. Na preliezačku schováte papierik s nápovedou – napr. krížovkou, alebo otázkou, ktorá ich navedie ďalej – napríklad: „Nie som púšť, no som plné piesku“ (Pieskovisko). Deti budú hľadať ďalej v pieskovisku a takto postupne ďalej, až kým sa nedostanú k „pokladu“. Ten môže byť v podobe drobných darčekov, sladkostí alebo aj vytúženého olovrantu. Deti budú po hre určite riadne vyhladnuté. 

Nebeské obrázky

Ľahnite si na deku a pozorujte obláčiky. Vietor z nich vytvára neustále meniace sa obrazce. Hovorte, čo práve vidíte vy a porovnávajte to s tým, čo vidia ostatní členovia rodiny. Niekomu obláčik pripomína ovečku, inému zase dinosaura. Touto hrou podporíte nielen detskú fantáziu, ale aj slovnú zásobu a rozvoj myslenia.

Detektívi

V obchode kúpte sadru v prášku a vydajte sa s deťmi na pátranie po stopách. V blate ostávajú stopy diviakov, srniek, líšok či iných lesných zvieratiek. Zmiešajte sadru s vodou, okolo nájdeného odtlačku urobte z prúžku tvrdého papiera „vaničku“ a zalejte sadrou. Keď sadra zaschne, opatrne ju vyberte.

Doma sa potom presvedčíte, komu stopa naozaj patrí. Ak nenájdete vhodné zvieracie stopy, môžete si urobiť odliatky svojich vlastných. Ale ktovie, možno natrafíte aj na medveďa... 

Hádaj, kto som?

Napodobňujte lesné zvieratká alebo zvieratká, ktoré poznajú deti zo zoologickej záhrady. Ten kto uhádne, o aké zvieratko sa jedná, môže predvádzať ďalšie.

Prírodní architekti

Nájdite strom so silnejšími koreňmi, ktoré vytŕčajú zo zeme. Pri kmeni stromu potom v takomto „pravom uhle“ z koreňov vystaviate domček. Kmeň stromu bude slúžiť ako opora. Steny spravíte pomocou kamienkov a paličiek, strechu z machu atď. Nezabudnite na záhradku pred domčekom, lavičku na sedenie alebo malé ohnisko, aby bola miniatúra dokonalá. Dielo aj zväčnite, aby sa deti mohli popýšiť, čo dokázali vystavať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: