Chystáte sa do prírody? Pozor na kliešte!
Jar a leto sú priam ideálnym časom na trávenie voľného času vonku na čerstvom vzduchu, v prírode. Mnohí z nás sa vyberú na prechádzku do lesa, deti k starým rodičom na vidiek či do letného tábora. Pobyt v prírode nám všetkým prospeje, pozor však na malého nepriateľa – kliešťa!
Prečo je kliešť nebezpečný?
Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je nositeľom vírusu kliešťovej encefalitídy, lymskej boreliózy a anaplazmózy. Ústne ústrojenstvo kliešťov je plné spätne zahnutých háčikov, tie sa do kože ľahko zabodnú.
To je dôvodom, prečo je ťažké kliešťa z miesta prisatia odstrániť. Kliešťová sezóna trvá približne od apríla do októbra. Najčastejšie sa vyskytujú v tráve vysokej 20 – 100cm, nepadajú z listov stromov.
Hneď po uchytení sa na ľudskom tele, začne kliešť hľadať miesto na prisatie. Ide o mäkké a teplé miesta, kde je tenká vrstva kože (krk, brucho, podbruško, podpazušie, oblasť okolo pohlavných orgánov, ohyby lakťov a kolien, slabiny).
Po prisatí (zabodnutí) sa do pokožky, začne kliešť do rany vylučovať sliny, ktoré obsahujú protizrážanlivé a znecitlivujúce látky. Preto o zabodnutom kliešti málokedy vieme.
Čo je kliešťová encefalitída?
- vírusové zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán prenášané kliešťom;
- vírus patrí do skupiny arbovírusov, známe sú 3 subtypy tohto vírusu – Európsky, Sibírsky a Ďalekovýchodný;
- nositeľom vírusu je kliešť vo všetkých svojich vývojových štádiách (larvy, namfy, dospelé kliešte);
- kliešť prenáša vírus na rôznych hostiteľov prostredníctvom satia ich krvi;
- vírus môže byť prítomný u teplokrvných divých zvierat (zajace, jazvece, veveričky, líšky, srnce, myši) ale aj u domácich zvierat, ktoré prichádzajú do kontaktu s pastvinami, parkom (kravy, ovce, kozy, mačky či psy);
- spôsob prenosu nákazy – transmisívne (zabodnutím kliešťa cez kožu) ale aj alimentárne (konzumáciou nedostatočne tepelne spracovanými produktmi domáceho chovu – mlieka a syrov)
- inkubačná doba – 7 – 28 dní
- príznaky – ochorenie prebieha v dvoch štádiách.
Prvé, viremické štádium pripomína ľahkú virózu, objavujú sa bolesti hlavy, nevoľnosť, sťažené dýchanie, sekrécia z nosa, pokašliavanie, škriabanie v hrdle, zvýšená teplota, nechutenstvo, malátnosť, môžu sa vyskytnúť črevné ťažkosti.
Tieto príznaky ustúpia po 3 – 5 dňoch, človek sa cíti relatívne zdravý. Po týždni ochorenie prechádza do druhého štádia, pre ktoré sú charakteristické silné bolesti hlavy migrénového typu, horúčky, zvracanie, stuhnutie šije, svetloplachosť, poruchy koncentrácie, nesústredenosť, dezorientácia, nekoordinovaný pohyb očí, tras mihalníc a pier, nezrozumiteľná, monotónna reč, na hornej končatine môžu vzniknúť obrny (najmä na svaloch pleca, ramena a lopatky), v najzávažnejších prípadoch poruchy vedomia až kóma, zriedka môže nastať smrť;
- následky prekonania ochorenia – úplné uzdravenie, trvalé následky (dlhodobo pretrvávajúce bolesti hlavy, úbytok svalovej hmoty, depresia, poruchy koncentrácie), smrť v 1 – 2% prípadoch;
- liečba – hospitalizácia na infekčnom oddelení, symptomatická a antibiotická liečba.
Ako sa prejavuje lymská borelióza?
- multisystémové infekčné ochorenie, ktoré postihuje kožný, pohybový, srdcový a nervový systém;
- vyvolávateľom je baktéria spirochéta Borrelia burgdorferi, prenášačom kliešť obyčajný;
- na to, aby došlo k infikovaniu, je potrebné, aby kliešť bol prisatý min. 24 hodín;
- inkubačná doba – 7 14 dní;
Príznaky lymskej boreliózy
Skoré štádium – objavuje sa niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa. Typickým príznakom je v 80% erythema migrans (pomaly šíriaca sa červená škvrna v mieste prisatia kliešťa) s bledým miestom v strede a ohraničeným lemom.
V tomto štádiu sa objavujú príznaky pripomínajúce chrípku – únava, nechutenstvo, malátnosť, horúčka, triaška, bolesti svalov.
U detí je niekedy na koži ušného lalôčika, nosa, prsnej bradavke alebo na miešku prítomný modročervený uzlík veľkosti 1 – 5cm, ktorý sprevádza zdurenie príslušných lymfatických uzlín.
Po niekoľkých týždňoch, väčšinou do 3 mesiacov, sa objavia príznaky zo strany nervového, pohybového a kardiovaskulárneho systému (bolesti hlavy, stuhnutie šije, obrna tvárového nervu, poruchy citlivosti a hybnosti, bolesti chrbta, končatín, sťahovavé bolesti kĺbov, dušnosť).
V neskorom štádiu, ktoré sa objaví po 6 – 12 mesiacoch a má chronický priebeh, sú prítomné príznaky postihnutia nervového, pohybového a kardiovaskulárneho systému;
- prekonaním lymskej boreliózy nevzniká imunita, čo znamená, že je možné znova sa nakaziť a ochorieť;
- liečba – symptomatická a antibiotická min. 21 dní.
Prevencia pred kliešťami
- vyhýbať sa návštevám oblastí s vysokým výskytom kliešťov;
- nikdy nelíhať do trávy bez podložky;
- nosiť ošatenie, ktoré pokrýva čo najväčšiu časť tela (tričko s dlhým rukávom, ponožky, vysoká pevná obuv, dlhé nohavice). Odev by mal byť svetlej farby, priliehavý;
- na nekryté časti tela používať špeciálne repelenty;
- pred prechádzkou užiť vitamíny skupiny B;
- po prechádzke dôkladne skontrolovať celé telo aj odev. Ak ste mali na prechádzke psa, dôkladne ho skontrolovať tiež;
- proti kliešťovej encefalitíde je možné sa zaočkovať.
Ako odstrániť kliešťa?
- kliešťa je potrebné opatrne vybrať hneď po jeho objavení, čo najskôr po prisatí;
- na odstránenie kliešťa používame pinzetu.
Pred odstránením kliešťa je potrebné poliať ho dezinfekčným prostriedkom s obsahom alkoholu. Kliešťa je potrebné uchytiť pri hlavičke, čo najbližšie pri koži a miernym ťahaním ho vytiahnuť, pričom sa snažíme ho nerozpučiť.
Udusenie kliešťa olejom či vyberanie krúživým pohybom v smere či proti smeru hodinových ručičiek sa neodporúča.
Prečítajte si: Rady pre rodičov: Ako v deťoch pestovať vzťah k prírode?
Prečítajte si: Čo hrozí dieťaťu pri nevinnej hre na pieskovisku