Rady pre rodičov: Ako v deťoch pestovať vzťah k prírode?

PaedDr. Radovan Hlatký | 13. May 2017
Rady pre rodičov: Ako v deťoch pestovať vzťah k prírode?

Nie tablet, mobil, PC, playstation... Ale príroda. Len tá nabije energiou, prečistí hlavu, pľúca, poskytne relax, harmóniu a oddych.

Ako deti viesť k láske k prírode?

Pestovanie vzťahu k prírode je nielen cestou, ako prebudiť v dieťati radosť z pohybu, ale je aj spôsobom, ako ho učiť spoznávať a chrániť svoje okolie.

Zo zdravotného hľadiska je turistika jeden z najzdravších a najbezpečnejších športov. Vhodné vonkajšie podmienky (čistota a teplota vzduchu a i.) zabezpečia, že dieťa sa stane nielen zdravším, ale aj ohľaduplnejším a múdrejším človekom. 

Prečítajte si: Pohyb umocňuje život
Nemusíte pritom zdolávať Mount Everest, ani blúdiť po amazonských pralesoch. Stačí, ak sa dobre rozhliadnete po svojom okolí a určite narazíte na neďaleký lesík, park, rybník, alebo miernu zalesnenú vyvýšeninu.

Naplánujte si vychádzku na tieto miesta a spolu s potomkom majte doširoka otvorené oči i uši. Príroda vám okrem nezabudnuteľných estetických zážitkov a dobrého zdravia dá aj chvíle naplnené rodinnou pohodou a pocitom spolupatričnosti.
Prečítajte si: Pohybom k lepším známkam
Nebojte sa zlého počasia, nezabudnite však na pršiplášť a teplejšiu mikinu, potom vám vonkajšia nepohoda pobyt v prírode nepokazí.
Tip MAMA a ja 
Výlet urobíte pre deti atraktívnejší, ak namiesto monotónnej chôdze vyskúšate súťaže na témy:
  • kto uvidí najviac chrobákov
  • kto nájde najviac vetvičiek na zemi,

  • kto najrýchlejšie povie, na aké zviera sa podobá mrak na oblohe,
  • kto nájde najväčší list a iné.

Prečítajte si: Joga pre deti -pomáha riešiť alergiu, hyperaktivitu aj agresiu

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: