Byť rodičom v Portugalsku je výzva: Sú tam najvystresovanejšie matky v Európskej únii

Redakcia | 30. Aug 2020
Mama v Portugalsku

Keď som sa stala mamou, pochopila som, rprečo.

Tatiana Ecetová z Lučenca žije v Portugalsku už od roku 2008. Je mamou 10-ročného syna a 19-ročnej nevlastnej dcéry. Žije v meste Sobreda, 20 minút od hlavného mesta Lisabon, len na skok od pláží Costa da Caparica. Venuje sa vyučovaniu jogy pre deti, bábätká, mamičky aj tehuľky. Slovenský domov jej chýba, väčšinou sa sem dostane len na Vianoce.

Aké je Portugalsko očami mamy?

Do Portugalska som odišla pred 12 rokmi, keď sa mi tam počas prázdnin naskytla pracovná príležitosť. Hoci som túto krajinu predtým navštívila už niekoľkokrát, nikdy som si nepomyslela, že sa tu usadím. 

Prvý kontakt s Portugalskom som nadviazala ešte počas štúdia na gymnáziu, keď môj triedny profesor zorganizoval zájazd pri príležitosti svetovej výstavy EXPO 98, ktorá sa konala v Lisabone. Bolo to veľké dobrodružstvo s množstvom výletov, deficitom spánku a nezabudnuteľnou cestou neklimatizovaným  autobusom. V tom čase bolo Portugalsko pre našinca veľkou exotikou. 

Do krajiny som sa však definitívne zaľúbila až počas môjho 5-mesačného pobytu v Lisabone v rámci programu Erasmus. Vtedy som sa začala učiť i jazyk a už som s tým neprestala. Neskôr som sa, aj kvôli diplomovke s portugalskou tematikou, vrátila ešte na odbornú stáž a po ukončení školy som sem chodievala na prázdniny. No a práve počas mojich posledných prázdnin, čerstvo po ukončení dlhoročného vzťahu, sa mi tu naskytla pracovná príležitosť v oblasti cestovného ruchu. Na Slovensku som dala výpoveď a o pár mesiacov som sa sťahovala. 

Od cestovného ruchu k joge

Zamestnala som sa na marketingovom oddelení dcérskej spoločnosti lisabonského dopravného podniku, ktorá, okrem iného, prevádzkovala turistické vyhliadkové jazdy na poschodových autobusoch v niekoľkých portugalských mestách. Moji šéfovia snívali o preniknutí na český trh, otvorení pobočky s rovnakými službami v Prahe a mňa prijali práve kvôli tomu. Počas dvoch rokov som sa tu mala zaučiť a neskôr sa presunúť do Čiech.

Rokovania sa však komplikovali a do toho prišla kríza, spoločnosť upustila od zahraničných investícií. Ja som medzitým spoznala môjho partnera, narodil sa mi syn, ponúkli mi trvalé pracovné miesto. Neskôr som absolvovala kurzy jogy a meditácie pre deti a tehotné a po šiestich rokov som z firmy odišla a založila si živnosť. 

mamou v Portugalsku

Čo platilo včera, dnes nemusí

Blízkosť oceánu, teplé počasie, výborná kuchyňa či služby na vysokej úrovni... Portugalci však majú iný životný rytmus. Život začína i končí neskôr, meškanie je bežné a tolerované, záväzky niekedy berú na ľahkú váhu – čo platilo včera, dnes už nemusí.

Hlavne, ak to nemáte potvrdené na papieri. V niektorých oblastiach prekvitá byrokracia a vybavovanie istých formalít môže zabrať celé dni až mesiace. Na druhej strane veľa vecí vybavíte cez internet. Portugalci sú hrdí na svoju minulosť a bohatú históriu, sú zdvorilí, spontánni, ale i hluční, vedia sa uvoľniť a vychutnávať.  

Rodiny držia spolu

Ak máte malé deti, budú sa im všetci prihovárať a lichotiť vám, aké sú rozkošné.  Portugalské rodiny sú dosť súdržné, Vianoce či Veľkú noc trávia v širšom rodinnom kruhu, takže je celkom bežné, že sa pri sviatočnom stole stretnú rodiny s deťmi, starí rodičia, súrodenci s rodinami, niekedy i vzdialenejšia rodina. Je to jedna veľká „festa” (oslava)! No a ak sa chcete dostať k slovu, musíte si poriadne ponamáhať hlasivky.  Svadby i krstiny sú tiež veľkolepé s množstvom hostí i výborného jedla. Dôraz na spoločné stolovanie je neoddeliteľnou súčasťou portugalskej kultúry.

Zdravotný systém v Portugalsku

V Portugalsku existuje súkromný a štátny zdravotný systém. Štátny je prístupný všetkým obyvateľom bez ohľadu na ich ekonomickú situáciu. Platíte len symbolické poplatky a pre vybrané skupiny obyvateľstva je dokonca bezplatný. To sa týka i tehotných žien. Ak sa v tehotenstve rozhodnete pre tento systém, chodíte na pravidelné prehliadky do zdravotného strediska v mieste vášho bydliska k tzv. rodinnému lekárovi. Na odbery a sono vás pošlú na nejaké špecializované pracovisko. V mnohých zdravotných strediskách dnes bezplatne ponúkajú i kurz predpôrodnej prípravy.

Máte tiež nárok na tri návštevy zubára. Ak sa vyskytnú komplikácie, môžu vás odporučiť na prehliadky v nemocnici. Pôrod v štátnej nemocnici je tiež bezplatný. Jedinou nevýhodou je, že si neviete dohodnúť konkrétneho lekára k pôrodu. 

Ak si platíte zdravotné poistenie (v Portugalsku nie je povinné), môžete sa rozhodnúť pre súkromnú sféru. Za každú prehliadku i úkon u súkromného gynekológa zaplatíte, poplatky závisia od poistenia. Na to, aby ste mohli poistenie využiť pri pôrode, musíte byť už nejakú dobu poistená (napr. 1 rok). Niektoré poistné balíky pôrod vôbec nezahŕňajú. 

Keďže mne zdravotné postenie platil zamestnávateľ, rozhodla som sa pre tento variant. Za prehliadky som platila okolo 12 €, za ultrazvuky 5 – 10 €. Môj pôrod v súkromnej nemocnici pred 10 rokmi stál 1 850 €, z ktorých 1 000  € pokryla poisťovňa a my sme doplatili zvyšok. Keby som poistenie nemala, musela by som v tom čase za normálny pôrod zaplatiť okolo 3 000 €, za prípadný cisársky rez okolo 5 000 €.

 Dnes je to ešte viac. Ak zdravotné poistenie nemáte, a napriek tomu sa rozhodnete pre súkromný sektor, pripravte si tisíce eur. 

mamou v Portugalsku

Tehotné majú prednosť

Ak ste tehotná a je to už na vás vidieť, neraz sa vám stane, že vás niekto chytí alebo pohladí po brušku a nemusí to byť len blízky či člen rodiny, ak vám to prekáža, musíte si nastaviť osobné hranice.

Na úradoch i v obchodoch máte prednosť a pri nedodržaní tohto nariadenia hrozí dokonca i finančný postih. Zaujímavé bolo, že napr. môj gynekológ mi dal veľmi užitočnú knihu o tom, ako sa v tehotenstve udržiavať vo forme. Taktiež môžete požiadať o tzv. prenatálne prídavky. Či a v akej výške vám budú prisúdené, rozhodne výška príjmu vašej domácnosti.

Pôrod doma?

Ja som sa rozhodla pre dulu, čo sa ukázalo ako správna voľba. V tom čase som sa ešte neorientovala v portugalskom pôrodníctve, no vedela som, ako by som chcela priviesť na svet svoje dieťa a dula mi pomohla s rozhodovaním. Dokonca to bola ona, ktorá mi našla pôrodníčku. Predtým som sa už rozprávala s viacerými, ale nebolo to „ono”. Chcela som čo najprirodzenejší pôrod bez zbytočných zásahov a medikácie, a tak som potrebovala niekoho, kto bude rešpektovať môj pôrodný plán.

Zvažovali sme aj domáci pôrod. Domáce pôrody sú možné, aj keď nie sú súčasťou zdravotného systému tak ako napríklad vo Veľkej Británii. V súčasnosti už existujú stránky, na ktorých nájdete mená a kontakty pôrodných asistentiek alebo asistentov, ktorí tieto služby poskytujú.

Nakoniec sa však náš syn narodil na menšej súkromnej klinike. V Portugalsku máte nárok na jednu sprevádzajúcu osobu, ale moja lekárka bola veľmi ústretová a mohol som mnou byť môj partner i dula. Mala som vlastnú izbu so sprchou, voľnosť pohybu, súkromie, takže som si mohla pokojne dýchať i zakričať. Po dvoch dňoch sme odchádzali domov. S dojčením mi veľmi nepomohli, ale to sme doma doladili.

Čo ma pred 10 rokmi dosť prekvapilo, boli plánované pôrody, bez medicínskeho odôvodnenia, len preto, že sa to v nejaký deň hodí vám alebo vášmu lekárovi a tiež cisárske rezy na želanie. To sa však týka predovšetkým súkromného sektora, pôrodníctvo je veľkým biznisom.  

Nepovinné očkovanie 

Odvtedy sa veľa zmenilo, dnes je možné zažiť ,,pekný“ prirodzený pôrod i v niektorých štátnych nemocniciach. Ak všetko prebieha bez problémov, pôrody odvádzajú pôrodné asistentky. Epidurál je štandardom, nemusíte si zaň priplácať (skôr sa čudujú, ak ho nechcete). Niekde si môžete vybrať i polohu, vo všeobecnosti sa už podporuje kontakt kože na kožu v prvých hodinách života dieťaťa, dojčenie, môžete tiež požiadať o neskoršie prestrihnutie pupočnej šnúry. 

Podobne ako na Slovensku musíte mať  aj tu šťastie na nemocnicu a personál, a to je pre mňa v 21. storočí smutné konštatovanie. Ešte stále sa niekde objavujú nevhodné či zastaralé praktiky. Je potrebné, aby sa ženy informovali o svojich právach, stáli si za nimi a požadovali zmeny.

Ak rodíte cisárskym rezom, sprievod je tiež možný, lekársky personál však podľa závažnosti situácie môže rozhodnúť inak. Pri normálnom pôrode ostávate hospitalizovaná 48 hodín, pri sekcii 72. V pôrodnici dieťatko absolvuje aj prvé očkovanie, potom pokračujete v zdravotnom stredisku. Všetky očkovania, ktoré sú súčasťou Národného očkovacieho programu, sú bezplatné. Očkovanie však v Portugalsku nie je povinné. 

Štyri priezviská pre dieťa

V súčasnosti existuje možnosť zaregistrovať dieťa a požiadať o vydanie rodného listu už v pôrodnici. Domov vám ho doručia poštou. Dokonca tu môžete požiadať i o vydanie občianskeho preukazu pre vášho drobca. Ak pôrodnica takýmito službami nedisponuje, môžete ho zaregistrovať cez internet či klasicky na matrike. 

V Portugalsku môžete dať dieťaťu dve krstné mená a maximálne štyri priezviská – priezvisko matky a otca, prípadne pridáte i priezviská starých rodičov. V bežnom živote však väčšinou používajú len prvé krstné meno a posledné priezvisko. Miesto narodenia, ktoré pre svoje dieťa vyberiete, nemusí korešpondovať s realitou, pretože ako miesto narodenia môžete zvoliť i lokalitu, v ktorej má matka trvalý pobyt (napr. sa dieťa narodí v Lisabone, ale vy ako miesto narodenia pri registrácii vyberiete Almadu, kde žijete).

mamou v Portugalsku

Materská po portugalsky

V porovnaní so slovenskou je krátka. Ak nemáte zdravotné ťažkosti, neexistuje povinnosť nastúpiť na materskú ešte pred narodením dieťaťa. To znamená, že množstvo Portugaliek pracuje až do posledného momentu. Ak by materskú začali čerpať už pred pôrodom, o to kratšie budú môcť ostať s bábom po jeho narodení. Maximálne však môžete čerpať takto 30 dní a počas tohto obdobia vám vyplatia 100 % platu. Lepšie je ale ostať nejaký čas pred pôrodom na PN či čerpať dovolenku. 

Čo sa týka trvania a výšky dávok, máte niekoľko možností a na materskej sa môže podieľať i otec. Ak sa rozhodnete ostať doma 120 dní,  sociálna poisťovňa vám bude vyplácať 100 % platu. Ak si zvolíte 150 dní, vyplatia vám 80 %, ale ak sa podelíte s otcom (120 dní mama a 30 otec), bude to 100 %. 

 Ak sa rozhodnete pre 180 dní, opäť s 30-dňovým zapojením otca, bude to 83 %. Je to dosť komplikované. Ak sa vám narodia dvojčatá alebo trojčatá, na každé si prirátate ešte 30 dní.

Povinne však musíte ostať doma len 6 týždňov a na mojich hodinách som už mala mamičku, ktorá sa do pracovného procesu vracala po 2 mesiacoch. Otec čerpá povinne do jedného mesiaca dieťaťa 15 pracovných dní, 5 z nich musí byť vyčerpaných bezprostredne po narodení. Po ich vyčerpaní si nepovinne môže čerpať ešte 10 dní. Takže v prvých týždňoch máte postarané o pomoc. 

Existuje i tzv. doplnková materská a dá sa čerpať viacerými spôsobmi. Tými najbežnejšími sú predĺženie (max. 3 mesiace pre mamu a 3 pre otca, s 25 % z platu) a práca na polovičný úväzok počas 12 mesiacov. Maximálne si teda viete materskú „vyskladať” do jedného roka, ale to je v Portugalsku novinka.  

Úzkostlivé mamy

Aj vďaka krátkej materskej a skorému návratu do práce podliehajú portugalské mamy väčšiemu stresu. Mnohé sa po 4 – 5 mesiacoch vzdávajú dojčenia a začínajú dieťa prikrmovať, aby bolo pripravené do jaslí. Z rovnakého dôvodu sú ustarostené, ak ich niekoľkomesačné bábätko neprespí celú noc, často sa budí, alebo sa mu nedarí zaspať v postieľke.

Neraz hľadajú pomoc u terapeutov, ktorí pracujú s tými najmenšími. Od prechádzky ich často odradí horšie počasie, na detských ihriskách niekedy nerady vidia svoje deti podstupovať čo i len malé riziká.

Navyše sú dosť izolované, pretože tu nie sú materské centrá. V posledných rokoch sa to zlepšuje, ale podobné aktivity sú platené, takže nie všetky mamy si ich môžu dovoliť. Mamičkovské stretnutia organizované zväčša dobrovoľníčkami sú bezplatné, no sporadické.

Čoraz viac však stretávam aj uvoľnenejšie mamy, ktoré deti nosia v šatkách, praktikujú co-sleeping, dlho dojčia, zakladajú si vlastné podnikanie, aby mali viac času na rodinu. To bol aj môj prípad.

mamou v Portugalsku

Po návrate do práce máte do jedného roku dieťaťa nárok na pracovný čas skrátený o 2 hodiny bez krátenia platu (z titulu dojčenia či kŕmenia). Ak dojčíte i neskôr a chcete pokračovať v rovnakom režime, budú od vás pýtať potvrdenie od lekára. Do 12 rokov dieťaťa môžete požiadať i o skrátený pracovný úväzok alebo flexibilný pracovný čas. Nie vždy sa však portugalskí zamestnávatelia pozerajú na tieto legitímne požiadavky s pochopením.  

Jasle, škôlky, školy v Portugalsku

Keďže portugalské mamy sa vracajú do práce skoro a nie vždy sú poruke starí rodičia, deti putujú do jaslí alebo k opatrovateľkám. Opatrovateľky sú platené i kontrolované sociálnou poisťovňou a starajú sa väčšinou o štyri deti (ide o tzv. rodinné jasle). 

Štát neprevádzkuje verejné jasle. Existujú len súkromné alebo patriace inštitúciám sociálnej solidarity a majú čiastočnú podporu štátu. Sú lacnejšie ako súkromné a školné závisí od príjmu domácnosti. V súkromných jasliach zaplatíte mesačne okolo 350 € so stravou, o stovku menej bez stravy. V Lisabone zaplatíte 500 € i viac. Cenovo dostupných jaslí je nedostatok a tak mamy hľadajú, a často i zapisujú svoje deti na čakacie listiny ešte v tehotenstve. 

Mamy, ktoré si potrpia na zdravú výživu, niekedy posielajú jedlo z domu. Napriek tomu, že Portugalsko má dostatok kvalitného čerstvého ovocia a zeleniny po celý rok, morské ryby či iné zdravé pochúťky, detské jedálničky v inštitúciách často obsahujú i presladené  kaše, cereálie či keksy, ako olovrant. Existujú i zariadenia s alternatívnejším prístupom. Vegetariánske jedlá dnes ponúka čoraz viac jaslí, škôlok aj škôl.

Súkromné školské zariadenia fungujú zväčša od 7.30 do 19.30 hod. sú otvorené po celý rok, alebo s prestávkou v auguste. Školopovinné deti sú na môj vkus dosť preťažené, vyučovanie začína o 9. a končí až okolo 15.30, i neskôr. Učebné osnovy sa často menia, sú obšírne, mnohé veci sa tu deti učia skôr ako na Slovensku. Veľa detí chodí ešte po škole na doučovanie.

Na hranie im veľa času neostáva. Organizácia školského roku je vždy iná, neexistujú pevne stanovené dátumy pre začiatok, či koniec roka a ani pre prázdniny. Skrátka dobrodružstvo.

Detský spoločenský život

Portugalské deti žijú rušným spoločenským životom. Takmer každý týždeň dieťa donesie nejakú pozvánku. Narodeninové oslavy sú v móde a zväčša sú mimo domova, v detskom zábavnom centre, vonku, často sa pozýva celá trieda i rodina. Alebo sa oslavuje na etapy – v škole, doma, centre. Ak si myslíte, že takéto oslavy sú len pre väčšie deti, mýlite sa. Najmenší oslávenci majú rôčik a veľakrát sa takáto oslava spojí i s krstinami. Je to taká malá svadba.

mamou v Portugalsku

Portugalci sa skrátka radi bavia, vychutnávajú si život naplno a učia sa tomu už od útleho detstva.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: