Antikoncepcia – chcená i zatracovaná

MUDr. Peter Brenišin | 21. máj 2021
Antikoncepcia

Aké mýty sa spájajú s antikoncepciou, pre aké typy žien je vhodná a aký má dopad na plodnosť ženy?

Snaha predísť nechcenému otehotneniu je veľmi stará, o čom svedčia napríklad nálezy zo starého Egypta, Grécka a podobne. V súčasnosti sme v snahe predísť neplánovanej gravidite dospeli na kvalitatívne úplne odlišnú úroveň.

Antikoncepcia a jej druhy

Hlavným účelom antikoncepcie je zabrániť nežiadanému otehotneniu, no môže plniť aj iné úlohy, napríklad ochrana pred pohlavne prenosnými ochoreniami. Samozrejme, záleží od toho, o aký druh antikoncepcie ide.

V podstate môžeme antikoncepciu rozdeliť na základe „použitého materiálu“ na mechanickú, chemickú a hormonálnu.

Do kategórie mechanickej antikoncepcie zaraďujeme kondóm, pesar (vkladá sa do maternice a chráni vchod do maternice, u nás sa veľmi nevyužíva), dámsky kondóm. Osobitnú kapitolu predstavuje vnútromaternicové teliesko, ktoré svojou prítomnosťou bráni usadeniu vajíčka v maternici a tým aj otehotneniu.

Ku chemickej antikoncepcii zaraďujeme rôzne vaginálne čapíky, želé, peny a krémy. Aplikujú sa do pošvy pred pohlavným stykom a vytvárajú bariéru, cez ktoré by nemali spermie preniknúť. Nevýhodou je nižšia spoľahlivosť a niektorí jedinci (ženy i muži) reagujú podráždením pokožky na genitáliách.

Medzi moderné formy patrí hormonálna antikoncepcia (HAK). Dodaním určitých hormónov navodí v organizme stav, akoby bola žena tehotná – nedochádza k ovulácii, takže nemôže dôjsť k otehotneniu.

Vývoj v oblasti HAK sleduje určité hlavné trendy:

1. Čo najnižšia možná dávka hormónov – taká, aby bol dosiahnutý žiadaný antikoncepčný účinok, ale aby boli dosiahnuté čo najnižšie vedľajšie účinky.

2. Optimálna kombinácia hormónov – nie každej žene vyhovuje každý typ HAK rovnako, preto sa volí určitá kombinácia hormónov pre rôzne typy žien vzhľadom na vek, typ krvácania, rôzne ochorenia.

3. Pohodlná aplikácia – tabletky, náplasť, vaginálny krúžok, podkožný implantát.

Spoľahlivosť HAK je pri dodržiavaní určitých zásad veľmi vysoká, prakticky stopercentná, stále však patrí medzi najdiskutovanejšie formy antikoncepcie, preto sa na ňu pozrieme podrobnejšie.

Perorálna (tabletková) HAK

Na trhu je k dispozícii široká paleta HAK v tabletkovej podobe, pričom sa líšia zložením a kombináciou hormónov. Čo sa týka zloženia, rozlišujeme jednozložkovú a kombinovanú HAK. Jednozložková preto, lebo obsahuje iba progesterón (ext. zdroj progesterón). Vo všeobecnosti je tento typ vhodný pre ženy, ktoré horšie znášajú kombinovanú antikoncepciu (tá obsahuje aj estrogén).

Zvykne sa predpisovať dojčiacim matkám. Nevýhodou je o čosi nižšia spoľahlivosť a vyššie riziko krvácania. Kombinovaná HAK obsahuje estrogén v rôznych kombináciách s progesterónom.  

Balenie obsahuje určitý počet tabliet – 21 alebo 28 tabliet. Balenie s 21 tabletami sa začne užívať v prvý deň menštruácie, pričom tabletku je potrebné požiť každý deň v tú istú hodinu (pravidelnosť užívania je jednou zo základných podmienok účinnosti a tým aj spoľahlivosti HAK). Po dobratí všetkých 21 tabliet nasleduje 7-dňová prestávka, pričom nasleduje krvácanie zo spádu. Následne sa celý cyklus opakuje.

Balenie s 28 tabletami sa užíva podobne, ibaže zvyčajne 21 tabliet obsahuje účinnú látku a 7 tabliet placebo (pozor, to nemusí byť pravidlo!). Užívať sa začína podobne ako pri 

21-tabletkovom balení, ale namiesto prestávky v užívaní pacientka berie 7 tabliet bez účinnej látky. Tento spôsob dávkovania bol zavedený kvôli tomu, že takto sa pacientke lepšie darí dodržiavať pravidelné užívanie tabletiek.

Pri kombinovaných preparátoch sa môžeme stretnúť s kombináciou 24 + 4 alebo s trojfázovými preparátmi – pre prvú časť cyklu, pre druhú časť cyklu a nakoniec tablety bez obsahu hormónov (bývajú farebne odlíšené a tableta, ktorou sa užívanie začína, je zreteľne označená).

V prípade, že žena chce krvácanie oddialiť, môže pokračovať v užívaní tabliet bez prestávky (resp. vynechá tablety bez účinnej látky) – toto ale nie je vhodné pri trojfázových preparátoch. Môže to využiť napríklad pri cestovaní, dovolenke a podobne. Trendu obmedzovať menštruáciu vychádza v ústrety najnovší typ HAK, pri ktorom sa menštruácia objavuje iba raz za tri mesiace. Vyhovuje to hlavne ženám, ktoré menštruácia obmedzuje v pracovných či iných aktivitách, ženám trpiacim nedostatkom železa či bolestivou menštruáciou a podobne. Tieto preparáty sú už dostupné aj u nás.

Riziká užívania HAK:

  • niektoré ženy môžu spočiatku pociťovať rovnaké príznaky ako pri tehotenstve (ranná nevoľnosť, nízky tlak, zmeny nálady a pod.) – v súčasnosti bývajú nižšie vzhľadom na nižší obsah hormónov v tabletách, spravidla čoskoro vymiznú,
  • u žien so sklonom k migrenóznym stavom môže dôjsť k ich zhoršeniu,
  • určitá záťaž pre pečeň (podobne ako ostatné lieky aj tieto sa metabolizujú v pečeni) – pacientky, ktoré majú problémy s funkciou pečene, je vhodné užívanie HAK vopred konzultovať s hepatológom,
  • zvýšené riziko vzniku kŕčových žíl a trombózy – ak sa v rodine alebo u pacientky vyskytli problémy so zrážanlivosťou krvi, treba užívanie HAK konzultovať s hematológom.

Čo znižuje účinnosť (a tým aj spoľahlivosť) HAK:

  • nepravidelné užívanie – ak žena užíva tabletku každé ráno a zabudla ju zobrať, mala by ju zobrať najneskôr do 12 hodín a potom pokračovať ďalšie ráno ako obvykle, ale ak žena jeden deň úplne zabudla zobrať tabletku, nemá zjesť ďalšie ráno 2 tablety – pokračuje jednou tabletkou ako obvykle, ale antikoncepčný účinok už nie je zaručený a treba sa chrániť inak,
  • užívanie niektorých antibiotík,
  • vysoká teplota (napr. pri nachladení, chrípke a pod.),
  • vracanie, hnačka a iné.

Uvedené riziká a faktory ovplyvňujúce účinnosť HAK sú len všeobecné – pri jednotlivých konkrétnych druhoch sa môžu líšiť, preto ich treba konzultovať s lekárom. To isté sa týka všetkých ďalších užívaných liekov a ich vplyvu na spoľahlivosť užívanej HAK.

Praktická rada: Jedno balenie HAK majte doma a jedno si položte do kabelky – ak zabudnete tabletku zobrať doma, máte v kabelke poruke ďalšie balenie a tabletku môžete zobrať okamžite, ako si spomeniete.

Vaginálny krúžok

Ide o plastický krúžok obsahujúci kombináciu hormónov, ktoré sa po zavedení do pošvy postupne uvoľňujú, čím sa zabezpečuje žiadaný antikoncepčný účinok. Krúžok sa zavedie hlboko do pošvy podobne, ako keď si žena zavádza tampón pri menštruácii.

Jeho poloha nie je dôležitá, podstatnejšie je, aby tam bol vložený počas 3 týždňov – po jeho vybratí nastáva krvácanie. Výhodou oproti iným formám HAK je, že žena nemusí myslieť každý deň na užívanie tabletky, hormóny sa uvoľňujú do tela kontinuálne počas celého 3-týždňového obdobia, pričom obchádzajú tráviaci trakt. Pre niektoré ženy je však nepríjemný pocit, že majú celé 3 týždne v pošve zavedený „cudzí“ predmet.

HAK vo forme náplastí

Na rozdiel od prechádzajúcich foriem je účinná látka obsiahnutá v náplasti, ktorá sa nalepí v prvý deň cyklu na čistú, neporušenú a odchlpenú časť kože. Koža nesmie byť mastná, čiže nesmiete si najskôr naniesť napríklad telové mlieko a potom náplasť, pretože by sa náplasť odlepovala, čím by sa nedosiahla žiadaná účinnosť. 

Účinnosť môže negatívne ovplyvniť aj preliepanie náplasti. Náplasť treba po 7 dňoch vymeniť, pričom sa zakaždým aplikuje na inú časť tela. Počas cyklu sa minú 3 náplasti, štvrtý týždeň sa náplasť nedáva, v tomto období príde menštruácia. Tento typ HAK nie je vhodný pre ženy s nadmernou hmotnosťou.

HAK a tehotenstvo

Aj keď sa HAK vyznačuje vysokou spoľahlivosťou, nikdy to nie je celých sto percent. Ako sa stáva, že sa počas užívania objaví (hlavne v počiatkoch užívania HAK) špinenie či krvácanie aj mimo menštruácie, môže nastať aj opačná situácia – menštruačné krvácanie vynechá. Nemusí to ihneď znamenať, že je žena tehotná, no aj tak by mala navštíviť gynekológa, a to najneskôr vtedy, ak menštruácia vynechá aj po druhýkrát.

Môže ísť o bežný úkaz pri užívaní HAK, no môže sa stať, že je žena tehotná. V takom prípade treba HAK okamžite vysadiť. 

Podobná situácia môže nastať aj po vysadení HAK – vtedy môže vynechať menštruácia aj niekoľko mesiacov po sebe. V takom prípade lekár môže naordinovať lieky na úpravu cyklu. Vo vyššom veku môže ísť aj o začínajúcu menopauzu.

Čo sa týka možnosti otehotnieť po vysadení HAK, užívanie HAK ju nijako neznižuje – počet otehotnení do jedného roka po vysadení HAK je porovnateľný ako u žien, ktoré HAK neužívali.

Moderné preparáty majú také nízke množstvo hormónov, ktoré sú veľmi blízke tým, ktoré produkuje samotné ženské telo, že výrobcovia udávajú možnosť otehotnieť ihneď ďalší mesiac po vysadení antikoncepcie. Niektoré pramene odporúčajú vyčkať 3 mesiace po vysadení antikoncepcie, samozrejme, v takom prípade treba používať iné formy antikoncepcie.

HAK ako liek

Keďže HAK navodzuje podobný stav ako pri tehotenstve, nedochádza k ovulácii – vaječníky v podstate nefungujú klasickým spôsobom. Tento efekt HAK sa využíva napríklad pri prevencii tvorby cýst na vaječníkoch – tým, že vaječníky nie sú nútené každý mesiac ovulovať, prestanú sa cysty na vaječníkoch tvoriť.

Po vysadení HAK a obnovení ovulácie sa riziko vzniku cýst vráti späť. Postupne cysty narastú do takej veľkosti, že je nutné ich odstrániť operačne – často spolu s vaječníkom, čím sa žena pripraví o prirodzenú produkciu hormónov, ktoré vaječníky produkujú, a nastupuje predčasná menopauza so všetkými nepríjemnými dôsledkami.

HAK môže pomôcť riešiť aj problémy spájajúce sa s pravidelným menštruačným cyklom (tzv. menštruačná migréna, premenštruačný syndróm, chudokrvnosť, bolestivá menštruácia, silné menštruačné krvácanie, nepravidelný menštruačný cyklus). Taktiež môže pozitívne pôsobiť ako prevencia pri tvorbe akné.

antikoncepcia

Niektoré mýty o HAK

Pri užívaní HAK dochádza k nárastu hmotnosti

ÁNO a NIE 
V niektorých prípadoch síce môže dôjsť k miernemu zadržiavaniu vody, nie je to však viac než v období pred menštruáciou. Rozhodne nejde o zvýšenie hmotnosti v tom zmysle, že by žena musela jesť viac než normálne. HAK možno zvoliť dokonca aj podľa typu ženy – iný druh pre ženu veľmi štíhlu a iný pre ženu so sklonom k nárastu hmotnosti.

Objavuje sa špinenie a krvácanie aj mimo času menštruácie

ÁNO a NIE 
Stáva sa tak pri niektorých typoch HAK v počiatku užívania antikoncepcie, potom sa špinenie vytratí, ak trvá viac ako 3 mesiace, je potrebné antikoncepciu zmeniť.

Ak žena HAK neznáša, môže ju kedykoľvek vysadiť

NIE 
Stáva sa, že niektorej žene HAK tak „nesadne“, že ju chce okamžite vysadiť. V takom prípade však treba dobrať HAK do konca daného balenia, inak si žena môže privodiť poruchy menštruačného cyklu.

HAK zvyšuje riziko vzniku rakoviny

NIE 
HAK nezvyšuje riziko rakoviny, skôr znižuje riziko rakoviny maternice, vaječníkov, hrubého čreva a konečníka. Niekedy sa dávala do súvisu s vyšším rizikom výskytu rakoviny prsníka, na základe porovnávacích štúdií sa však dospelo k záveru, že zvýšené riziko rakoviny prsníka súvisí s odkladaním tehotenstva do vyššieho veku.

Vždy po určitej dobe (napr. po 5 rokoch) treba HAK vysadiť

NIE
V súčasnosti žena berie vo forme HAK iba nízke dávky hormónov a telo si od nich prirodzene „oddýchne“ počas prestávky na mesačné krvácanie. Pokiaľ žena HAK, ktorú užíva, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy, nie je dôvod na jej vysadenie.

HAK zvyšuje riziko tvorby pigmentových škvŕn

ÁNO
Platí to však iba pre preparáty obsahujúce estrogény. Predispozícia na zvýšenú tvorbu pigmentových škvŕn je podobná ako v čase tehotenstva – aj tu si treba dávať pozor pri slnení a pleť si chrániť krémom s ochranným faktorom. 

HAK zvyšuje neplodnosť

NIE
Ide skutočne len o mýtus, plodnosť párov po vysadení HAK je porovnateľná s ostatnými pármi. 

HAK a menopauza

O menopauze sa dá hovoriť, až keď od poslednej menštruácie uplynie rok. Ak žena berie HAK, prichádza krvácanie pravidelne každý mesiac, takže ťažko zistí, či už je v menopauze alebo nie.

Pokiaľ sa žena vo veku, kedy by už mala menopauza nastať, rozhodne ďalej pokračovať v užívaní HAK, môže tak urobiť. Pokiaľ žena v takomto veku prestane HAK užívať, musí sa chrániť pred otehotnením iným spôsobom – a to až do uplynutia minimálne jedného roka od posledného mesačného krvácania. (Pozn.: Menopauzu možno určiť aj na základe špeciálneho vyšetrenia hormonálneho profilu.)

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: