Otehotnela som pri užívaní antikoncepcie!

MAMA a ja | 23. máj 2018
otehotnenie počas užívania antikoncepcie, antikoncepcia

Pod pojmom antikoncepcia rozumieme akúkoľvek metódu, ktorá zabraňuje počatiu dieťaťa pri pohlavnom styku. Každá, okrem abstinencie, môže zlyhať.

Čo robiť, ak som počas užívania antikoncepcie otehotnela?

Nadpis článku popisuje jednu z najčastejších otázok žien, ktoré brali hormonálnu antikoncepciu. Tvrdiť, že užívanie hormonálnej antikoncepcie v tehotenstve je absolútne bezpečné, nie je možné, avšak ešte horším extrémom sú konštatovania, že sa zvyšuje množstvo porúch uhniezdenia placenty, vývoja bábätka a podobné tvrdenia.

V tabletkách sú látky, ktoré sú v tele tvorené prirodzene, alebo sa im čo najvernejšie približujú, pričom aj systém dávkovania rešpektuje prirodzenú tvorbu hormónov v tele. Na doplnenie možno dodať, že ani výskumy a štúdie vykonané retrospektívne tieto negatívne fenomény nepotvrdili, no na definitívne tvrdenia je nutný rozsiahlejší výskum.

Keďže v tehotenstve je vždy „chúlostivé“ akékoľvek užívanie liekov, to isté platí aj pre hormonálnu antikoncepciu.

Postup by mal byť nasledovný – ak žena zistí, že jej počas užívania „hormónov“ vynechala menštruácia, mala by čo najskôr vyhľadať gynekológa, ktorý naordinuje vyšetrenie hCG (hormónu, ktorého množstvo stúpa v tehotenstve) a doplní to ultrazvukovým vyšetrením.

Nie je vylúčené opakovanie týchto diagnostických postupov. Ak je výsledok pozitívny, je nutné antikoncepciu vysadiť, (v prípade potvrdeného tehotenstva navyše nemá zmysel) a vývoj bábätka bude pod prísnejším dohľadom lekára, ktorý môže naordinovať aj detailnejšie vyšetrenia.

Drvivá väčšina žien s takouto skúsenosťou však bez ťažkostí donosí zdravé dieťatko.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: