Alchemilka – ženský plášť: zázrak na ženské ťažkosti

Mgr. Marika Koscelníková | 18. júl 2016

Alchemilka je malá, nenápadná rastlinka so žltozelenými kvetmi. Hovoria jej rosička, kontryhel, divý muškát, husia nôžka, či ženský plášť. Tento názov si získala vďaka svojim pozitívnym účinkom pri liečení rôznych ženských ťažkostí.

Podľa legendy je zasvätená Panne Márii. V minulosti ženy verili, že  kvapky rosy, ktoré sa zachytávajú na jej listoch, pomáhajú ženskej kráse, vitalite a plodnosti.

Odhliadnuc od legiend, alchemilku žltozelenú ľudoví liečitelia považujú za rastlinku číslo jeden pri liečbe rôznych ženských ochorení. Príroda nám vraj poskytuje liek na každú chorobu. Bylinkári o alchemilke píšu ako o božom dare pre ženy.

Čo v sebe alchemilka skrýva?

Všetky dôležité látky, ktoré potrebuje ženský organizmus na svoje správne fungovanie. Ich účinky oceníte od začiatku menštruačného cyklu až po jeho definitívne ukončenie. Alchemilka priaznivo ovplyvňuje nielen fyziologické cykly v tele ženy, ale aj ženskú psychiku, ktorá sa mení vplyvom hormonálnych zmien v tele.

Zmierňuje potenie, nervozitu, návaly, nespavosť. Alchemilka je bohatým zdrojom fytohormómov, ktoré v ženskom tele pôsobia pozitívne na vlastnú produkciu hormónov. Práve vďaka jej schopnosti stimulovať hormóny je nápomocná pri problémoch s otehotnením, ale aj v období klimaktéria.

Alchemilka pomáha zmierniť aj hormonálne výkyvy a psychickú nepohodu, ktoré ich sprevádzajú. Triesloviny, najmä tanín, ktorý táto bylina obsahuje, má sťahujúci účinok. Pitie čaju z alchemilky pomôže po pôrode regenerovať maternicu, posilniť ju a stiahnuť do pôvodného stavu.

Medzi ďalšie zložky, ktoré obsahuje, patria aj horčiny – tie pomáhajú dobrému tráveniu a správnemu vylučovaniu žalúdočných štiav. Rastlinku si môžeme nazbierať v čase jej kvitnutia – teda v období máj až august. Sušíme ju na teplom mieste.

Ako alchemilku používať?

Trpíte bolestivou, silnou, či nepravidelnou menštruáciou? Môžete si z alchemilky pripraviť čaj alebo sedací kúpeľ.

Pripravte si čaj z alchemilky

Dve šálky denne si naordinujte desať dní pred menštruáciou a pite ho aj počas nej. Znižuje nadmerné krvácanie, pri dlhodobom užívaní dokáže upraviť aj nepravidelnú a bolestivú menštruáciu.

Čaj si pripravíme tak, že zalejeme tri čajové lyžičky sušenej byliny štvrť litrom vriacej vody a necháme prejsť varom. Lúhujeme dvadsať minút, potom čaj scedíme. Na úpravu nepravidelného cyklu pijeme čaj šesť dní v týždni, siedmy deň je pauza. Užívame dve šálky denne. Postupne znížime na jednu.

Pitie čaju z alchemilky je vhodné aj pri príprave na tehotenstvo, prípadne pri problémoch s otehotnením.

Alchemilka podporuje funkciu maternice a tým zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a hlavne donosenia plodu. Posilňuje maternicu, zvyšuje tým šancu na otehotnenie. Spevňuje podbrušné svalstvo, pomáha rýchlejšiemu stiahnutiu maternice po pôrode.

Alchemilka je považovaná za kráľovnú ženských bylín. Siahnite po nej pri gynekologických ťažkostiach, ale aj vtedy, keď sa cítite byť od svojej ženskej podstaty „odtrhnutá“. Pomáha zmieriť sa s úlohou matky, zmierniť úzkosti spojené s popôrodnou depresiou.

Bylinky ako liek
Prečítajte si tiež:

Bylinky ako liek

Sedací kúpeľ z alchemilky a výplach pošvy

pomáhajú liečiť zápaly vaječníkov, výtoky a kvasinkové infekcie.

Alchemilkový kúpeľ si pripravíme tak, že dvesto gramov sušenej byliny zalejeme studenou vodou a necháme lúhovať aj dvanásť hodín. Nálev potom scedíme, ohrejeme a pridáme do kúpeľa. Doprajeme si ho raz týždenne, mal by trvať dvadsať minút.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: