Veda napreduje: UMELÁ MATERNICA čoskoro realitou

Redakcia | 23. Aug 2017
Veda napreduje: UMELÁ MATERNICA čoskoro realitou

Novodobý inkubátor alias „umelá maternica“: nahradí klasický inkubátor?

Vedcom z detskej nemocnice vo Philadephii sa podaril unikátny objav. Pracujú totiž na zariadení, ktoré by mohlo v blízkej dobe nahradiť inkubátory.

Prečítajte si aj:  Predčasne narodené dieťa

Inkubátor 21. storočia

Ide o prístroj, ktorý by pomáhal udržať predčasne narodené deti nažive mimo maternice bez rizika zdravotných komplikácií. Hoci prístroj vyzerá ako plastový vak z nejakého sci-fi filmu, bol úspešne testovaný na jahniatkach. Umelá maternica, ako zatiaľ vedci nazývajú tento vynález, by mal čo najviac napodobniť skutočný ľudský orgán.

V súčasnej dobe dokážu lekári zachrániť dieťa, ktoré sa narodí približne v 22. až 23. týždni, hoci nie vždy sa to podarí. Aj keď je u predčasných pôrodov veľká pravdepodobnosť, že sa dieťa zachráni, stále existujú riziká, že bude mať v budúcnosti vážne zdravotné problémy. Tie môžu napríklad súvisieť s nedostatočne vyvinutým srdcom, pľúcami a inými orgánmi.

„Náš systém by mohol zabrániť vzniku ťažkých ochorení, ktorými často trpia predčasne narodení jedinci, vysvetlil riaditeľ centra pre výskum plodu v detskej nemocnici vo Philadelphii, Alan Flake. Predčasne narodené bábätká lekári ukladajú do inkubátorov, čo sú zariadenia, ktoré majú čo najviac napodobniť prostredie matkinho tela teplotou a vyššou koncentráciou kyslíka.

Môže vás zaujímať: Imunita novorodenca

umelaá maternica

(Zdroj: Children's Hospital of Philadelphia)

Vedci z Philadelphie však uvádzajú, že tieto prístroje sa aj napriek všetkým snahám výrazne líšia od tela matky a nie sú také sterilné ako tekuté vaky. Preto vytvárajú umelú maternicu, ktorá by mala čo najviac kopírovať prirodzené prostredie.

Dieťa v plastovom vaku by malo byť obklopené kvapalinou podobnou plodovej vode, do ktorej sú umelo privádzané živiny. Bábätko môže normálne dýchať cez pupočnú šnúru, rovnako, ako v tele matky.

Umelá maternica pomôže nedonoseným bábätkám

Rozdiel medzi inkubátorom a umelou maternicou spočíva v tom, že dieťa v inkubátore už musí dýchať pomocou svojich nezrelých pľúc, čo prináša riziko zdravotných komplikácií. Infekcia pľúc je totiž bežným problémom a častou príčinou náhleho úmrtia u predčasne narodených detí.

Nový výskum však chce takýmto stratám na životoch zabrániť. Experti zatiaľ prístroj testovali iba na nedonosených jahňatách. Výsledky si pochvaľujú.

Zvieratá totiž vo vnútri umelej maternice normálne dýchali, otvárali oči, rástli a vykazovali aj bežnú neurologickú aktivitu!

„Prístroje sa však netýkajú nahradenia maternice v prvej polovici tehotenstva. Ide o vývoj, ktorý sa týka predčasne narodených detí,“ objasnil britský odborník Colin Duncan z Univerzity v Edinburghu.

Než sa ale zariadenie dostane plne do praxe, bude to ešte nejaký čas trvať. Podľa odhadov by sa mohla umelá maternica využívať v horizonte desiatich rokov.

Predčasný pôrod: Príliš skoro na svet...
Predčasný pôrod vs. pôrod v termíne

predčasne narodené dieťa

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: