Výhody a nevýhody vekového rozdielu medzi deťmi

Redakcia | 16. máj 2023
Vekový rozdiel medzi deťmi

Aj keď medzi deťmi neexistuje vyslovene „ideálny“ vekový rozdiel, pretože akýkoľvek model môže priniesť svoje komplikácie, sú veci, na ktoré treba myslieť – alebo sa na nich pripraviť – keď rozširujete svoju rodinu.

Ak viete, že chcete mať viac ako jedno dieťa, rozhodnutie o tom, kedy mať druhé (alebo tretie) dieťa, môže byť veľkým rozhodnutím. Záleží od vášho zdravotného stavu aj psychického nastavenia.  

Výhody a nevýhody 1-ročného vekového rozdielu medzi deťmi

Na jednej strane sa z detí stanú dobrí kamaráti a prehrajú sa, na druhej strane to bude pre vás vyčerpávajúce. 

Možné výhody

Prvých pár rokov s 2 deťmi do 2 rokov prebehnete ani neviete ako -  v neustálych prebdených nociach, prebaľovaní, kúpaní, kŕmení a každodennom kolotoči.

Vášmu najstaršiemu dieťaťu môže príchod súrodenca  prekážať menej. Je príliš malé na to, aby plne pochopilo, čo to všetko znamená – takže odmietanie bábätka nie je také výrazné. Neočakáva toľko pozornosti alebo preferenčného zaobchádzania. Deti s tak malým vekovým rozdielom si budú veľmi blízke - emocionálne, budú mať aj rovnakých priateľov, užívať si rovnaké hry, televízne programy a aktivity.

Potenciálne výzvy 

Mať ďalšie dieťa tak skoro po pôrode môže znamenať záťaž pre vaše telo. Niektoré výskumy ukázali, že opätovné otehotnenie do roka po pôrode vás vystavuje vyššiemu riziku predčasného pôrodu a rozvinutia popôrodnej úzkosti. Preto odborníci odporúčajú medzi tehotenstvami počkať aspoň 18 mesiacov. Mať dve deti tak krátko po sebe je vyčerpávajúce. Roky bezsenných nocí, plienok, dojčenia a vypľúvania jedla vám budú plynúť pomaly. Každá pomoc sa zíde.  

Výhody a nevýhody 2-ročného vekového rozdielu medzi deťmi

V tomto veku si budú deti stále dosť blízko na to, aby zdieľali spoločné záujmy – a ak máte pred druhým tehotenstvom trochu viac času na zotavenie, je to lepšie aj pre vás.

Možné výhody 

Vaše telo je pripravené na ďalšie bábätko. Znižuje sa riziko komplikácií počas tehotenstva. Ako matka všetko viete. Základy starostlivosti o novorodenca máte zvládnuté a zároveň sa cítite sebavedomejšie.

Potenciálne výzvy 

Súrodenecká žiarlivosť je intenzívnejšia. Ako batoľa sa vaše staršie dieťa nerado delí – a to sa týka aj pozornosti (najmä vašej!). Takže jeho reakcia na ďalšie dieťa v rodine bude výraznejšia. Môže upadnúť do regresného správania (návrat k plienkam, rozprávanie, cmúľanie palca a pod.). Uplakaný novorodenec a vzdorovité dvojročné dieťa bude záťaž na pohodu v rodine a aj na partnerský vzťah. Nezabúdajte na seba!

Výhody a nevýhody 3-ročného vekového rozdielu medzi deťmi

Staršie dieťa už trávi časť dňa v škôlke, takže si viete vyhradiť priestor aj pre bábätko aj pre trojročiaka. 

Možné výhody

Tehotenstvo predstavuje menšie riziko pre vás aj pre bábätko v brušku. 3-ročné dieťa sa vie (aspoň teoreticky) zabaviť a vo všeobecnosti prejaviť určitú samostatnosť, kým sa budete venovať bábätku. Pravdepodobne je už odplienkované, takže jedna starosť odpadá. Navyše, ak už navštevuje škôlku, umožní vám to venovať sa len bábätku. 

Potenciálne výzvy 

Súrodenecká žiarlivosť môže byť problémom. Vaše staršie dieťa chápe, že sa mu dostáva menej pozornosti, ale nedokáže sa vyrovnať so svojimi pocitmi, ktoré môžu vyvolať agresívne správanie voči vám aj bábätku. Bežný je regres v správaní. Po narodení bábätka je veľa detí v tomto veku náchylných vrátiť sa k detskému správaniu, ako je dožadovanie sa plienok a brblanie namiesto správnej výslovnosti. Častejšia je aj chorobnosť, keďže zo škôlky dieťa prinesie všeličo.  

Výhody a nevýhody 4-ročného (alebo viac) vekového rozdielu medzi deťmi

Akonáhle spomienky na nedostatok spánku vyblednú, mnohí rodičia začnú vážne uvažovať nad tým, kedy premeniť svoju trojicu na štvoricu (alebo ešte aj viacpočetnejšiu rodinku).

Možné výhody 

Ste v pohode. Staršie dieťa je samostatnejšie, vy ste mali čas aj na seba, vrátili ste sa do práce, ste už vonku z kolotoča neustálej starostlivosti. Dospali ste prebdené noci a všetko zlé je zabudnuté. Aj váš prvorodený je už zrelší, čo neznamená, že sa nebude cítiť ohrozený bábätkom, ale veľa vecí si už nechá vysvetliť. Dokonca vám môže s bábätkom pomáhať. 

Potenciálne výzvy

Možno si budete musieť niektoré veci starostlivosti o bábätko pripomenúť a s tým súvisí aj fakt, že vám bude chýbať čas, na ktorý ste si zvykli, keďže vaše staršie dieťa bolo už relatívne sebestačné. Vaše deti budú mať rozdielne záujmy. Čo môže znamenať, že si budete deliť aktivity s partnerom tak, aby aj bábätko aj staršie dieťa dostalo to, čo mu robí radosť a pri čom sa cíti dobre. 

Zdroj: www.whattoexpect.com

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: