Televízor v detskej izbe? NIE!
Deti po ňom túžia, lebo chcú mať svoje súkromie aj pri pozeraní televízie. Pohrávate sa s myšlienkou, že im urobíte po vôli a dáte do detskej izby televízor? Pouvažujte, či je to naozaj nutné.
Deti argumentujú súkromím
Majú svoje dôvody, ktoré sa im zdajú byť logické:
- nechcem pozerať vaše programy
- chcem mať súkromie pri sledovaní obľúbeného programu ( ostatní členovia domácnosti, ktorí TV nesledujú ma rušia)
- pri telke večer vždy zaspím, takto budem mať bližšie do postele
- chcem sa hrať hry s kamošmi a mat pri tom súkromie
- kamaráti majú telku v izbe
Televízor do detskej izby nepatrí, ak sa bavíme naozaj o izbe pre dieťa a nie pre „odrasteného“ študenta vysokej školy. Prečo?
Čítajte aj: Špionáž v detskej izbe alebo Koľko súkromia potrebuje dieťa?
Argumenty proti televízii v detskej izbe:
- rodičovská kontrola obsahu vysielania a dĺžky času stráveného pred TV je obmedzená
- čím viac elektroniky v detskej izbe tým nekvalitneší spánok (jasné svetlo z obrazovky, zvuky, efekty, vizuálny smog, to všetko negatívne pôsobí na dieťa v čase, keď sa má jeho myseľ pripraviť na oddych)
„Mozog dieťaťa by si mal automaticky spojiť posteľ s tým, že sa v nej spí, preto by to mala byť jediná činnosť, ktorú v nej deti robia,“ zdôrazňujú psychológovia.
- reklamy ( o ich vplyve na dieťa sa ani nemusíme baviť, aj detské programy sú podchytené kvalitnými reklamnými namotávkami, ktoré sú zacielené priamo na deti)
- elektrosmog
- pozeranie televízie (dohodnutých a pravidelných programov) je často rodinným rituálom spojeným s komentármi, rozprávaním sa, vzájomnou interakciou. Prečo sa vzdať tohto spoločného času a izolovať dieťa v detskej izbe?
Zaujme vás: Televízia a detský divák
TIP Mama a Ja:
Kto by nerád mašktil pred televíznou obrazovkou. Žobronia deti o chipsy? Skúste to na nich s týmito:
Chipsy z pečenej cvikly
Ak ste sa predsa len rozhodli, že dieťaťu do izby televízor dáte, skúste to vymyslieť tak, aby bol umiestnený v skrinke, ktorú na noc zatvoríte. Nezabudnite na rodičovský zámok programov, ktoré nie sú vhodné pre detského diváka. Nastavte si pravidlá, kedy, čo a ako dlho môže vaše dieťa sledovať.
Koľko času môže dieťa stráviť pred televízorom?
- Deti, do dvoch rokov by nemali sledovať televíziu vôbec.
- Deti od troch do siedmych rokov 1,5 hod. denne.
- Staršie deti by mali pred TV obrazovkou či počítačom tráviť max. 2 hodiny denne.
Je to hlavne rozhodnutie rodičov, koľko času dovolia svojim deťom stráviť pred obrazovkou. V každej rodine to funguje inak. Niekto má TV ako podmaz, iný si bez nej nevie predstaviť večeru. Dieťa si na sledovanie televízie vytvorí návyk spojený s vykonávaním určitých činností. Napríklad večera, pojednanie sladkostí, zaspávanie a pod. Rodičovská kontrola by v tomto prípade mala fungovať.