Máte doma staré časopisy? Zabavte sa s deťmi!

redakcia | 8. Sep 2017
Máte doma staré časopisy? Zabavte sa s deťmi!

Aj u vás doma sa povaľuje obrovské množstvo starých časopisov a neviete, čo s nimi? Určite ich nevyhadzujte, ani nepáľte.

Využite ich najlepšie, ako sa len dá. Zahrajte sa s deťmi. Viete aké hry sa s časopismi dajú hrať? Inšpirujte sa s nami:

Vymyslite si úlohy

Aj pri čítaní časopisu s dospelým sa dieťa môže všeličo naučiť. Dieťaťu klaďte napr. nasledovné otázky:

  • Ktorý vtáčik je hore, ktorý dole?
  • Ktorý domček je vľavo, ktorý vpravo?
  • Akej farby je motorka na obrázku?
  • Je dievčatko na obrázku smutné alebo veselé a pod.

Úlohy prispôsobte veku dieťaťa.

Čítajte aj: Hry na rozvoj vnímania: Spoznávajte svet všetkými zmyslami

Vytvorte si koláže

Nájdite si v časopisoch to, čo má dieťa najradšej – ak sú to autá, hľadajte autá. Povystrihujte ich a nalepujte na papier, môžete aj niečo dokresliť a napísať. Výsledné dielo vystavte na chladničku alebo nástenku.

Vyfarbujte

Ak nemáte poruke omaľovanku a vaše dieťa zbožňuje kreslenie, môže predsa vyfarbovať aj niektoré obrázky v časopisoch! Sú na to vhodné fixky, pretože farbičky by neprekryli už aj tak farebné obrázky. Fotkám v časopisoch môžete zo zábavy dokresliť fúzy, klobúky a pod.

TIP: Môžete usporiadať súťaž o najsmiešnejšie dokreslený obrázok.

Hry s obrázkami

Povystrihované obrázky zvieratiek, ľudí, áut a pod. môžete použiť ako hračky, s ktorými sa dá hrať. Aby sa tak ľahko neroztrhali, je dobré podlepiť ich tvrdým papierom.

Vždy je dôležité, čo zaujme dieťa. Ak sa mu páči napr. nakreslený nábytok, môžete jeho jednotlivé časti povystrihovať a hrať sa s nimi.

Môže vás zaujímať: Spoločné hry pre súrodencov

TIP: Vystrihnuté obrázky si potom poukladajte na miesto na to určené, napr. do nejakej vhodnej škatule, aby sa najmä drobné obrázky nepostrácali a nepoškodili.

Dekorujte si izbičku

Ak sa vám a vášmu dieťaťu osobitne páči nejaký obrázok s detským motívom, môžete si ho spolu vystrihnúť za účelom dekorovania jeho detskej izby – obrázky môžu byť na stenách, nástenkách, dverách... Pozor, menej je niekedy viac!
hry s časopismy

Detské rubriky

V niektorých časopisoch sú špecializované rubriky určené pre deti (aj v Mama a ja!), je dobre, ak do nich nevpisujete, ale si ich povystrihujete a odkladáte, aby ste sa mohli s nimi kedykoľvek hrať.

Možno máte malé deti, pre ktoré ešte tieto rubriky nie sú, ale keď dorastú, môžu byť pre ne odložené 

Inšpirujte sa: Ako podporiť rozvoj reči a komunikácie u detí formou hry?

Vymyslite si príbehy podľa obrázkov

Pre deti sú často časopisy pre dospelých nudné, ale obrázky ich môžu zaujať. Preto často kladú otázky týkajúce sa práve obrázkov. Môžete im k nim vymyslieť príbeh, ktorý zaujme ich pozornosť.

Zahrajte sa na obchod

Zahrajte sa na obchod – buď na novinový stánok, alebo na pouličného predavača novín – a predávajte alebo kupujte časopisy, či knižnicu, kde si môžete požičať časopisy a pod.

TIP: Ak sa dieťa učí rátať, nezabudnite do hry zakomponovať údaje typu, koľko ktorý časopis stojí a pod.

Hľadajte poklady

Kto nájde tajuplný poklad? Zašifrujte do časopisu správu, kde deti poklad nájdu. Napríklad zvýrazníte len niektoré slová vždy na inej strane, a keď sa nahlas prečítajú, vytvoria vetu ako: Poklad je ukrytý pri kvetine, ktorá sa za slnkom otáča (slnečnica) a pod. Poklad môžu byť napr. cukríky.

TIP Mama a Ja:

Využite jedinečnú príležitosť! Získajte skvelé a poučné čítanie, maľovanie a tvorenie pre vaše deti - teraz za jedinečné ceny, na celý rok!

Nová VČIELKA, ADAMKO, ZORNIČKA

Využite špeciálne zľavové kódy na -25-30 % oproti cenám v stánkoch! Akcia platí do 30.09.2017.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: