Slepé črevo ...alebo Keď môže ísť o život

PaedDr. Dagmar Baluchová | 21. október 2021
Zápal slepého čreva

„Vraj“ je v ľudskom tele nepotrebné a v podstate o ňom ani nevieme. Keď sa však „ozve“, treba konať rýchlo, pretože môže človeka ohroziť aj na živote. Najmä, ak ide o dieťa...

Časté a život ohrozujúce ochorenie – takto by bolo možné v skratke popísať túto diagnózu. Radí sa medzi tzv. náhle príhody brušné. Slepé črevo (lat. caecum = cékum) je časťou hrubého čreva. Na svojom konci má červovitý prívesok (appendix vermiformis). A hoci sa bežne hovorí „zápal slepého čreva“, v skutočnosti ide o zápal tohto prívesku. Odborne sa zápal apendixu nazýva apendicitída. 

Kedysi prevládal názor, že je apendix zbytočný, neplní žiadnu podstatnú úlohu. Dokonca, ak sa pre nejaký iný zákrok operovala u človeka brušná dutina, červovitý prívesok sa niekedy aj preventívne vybral, bez príčiny, aby sa tak predišlo jeho možnému zápalu v budúcnosti.

Dnes sa tento postup už, našťastie, nepraktizuje. Je to aj z dôvodu, že medicína predsa len prišla na to, že apendix má v ľudskom organizme svoj význam. Je dôležitý pri ochrane čriev pred infekciami, napr. pri otrave jedlom, alebo pri bakteriálnych ochoreniach.  

Slepé črevo vs. tehotenstvo
Prečítajte si tiež:

Slepé črevo vs. tehotenstvo

Ako možno zápal slepého čreva rozpoznať?

Objasňuje pediatrička MUDr. Marta Špániková: „Rodičia si túto diagnózu nezamenia s ničím, pretože sa prejavuje intenzívnou bolesťou brucha. Spočiatku je v oblasti pupka, ale postupne sa bolesť lokalizuje do pravej strany brucha, zhoršuje sa pri pohybe. Dieťa (ale i dospelý, ak sa uňho tento zdravotný problém objaví), vyhľadáva úľavovú polohu na boku s dolnými končatinami pritiahnutými k bruchu. Veľmi často sa objavuje vracanie, niekedy aj zvýšená teplota, vetry neodchádzajú, stolica zväčša nebýva. Bolesti sú také intenzívne, že rodičia veľmi skoro vyhľadajú lekára.

To je aj moja rada: horeuvedené príznaky, bolesti brucha sú vždy dôvodom čo najskôr vyhľadať lekára, či navštíviť lekársku službu prvej pomoci.“

Príčiny zápalu slepého čreva

Apendicitída nemá jasnú príčinu. Udáva sa však, že môže súvisieť so zlými stravovacími návykmi, čo podčiarkuje aj to, že veľmi vysoký výskyt tohto ochorenia je v Európe, Severnej Amerike a Austrálii, na rozdiel od ostatných častí sveta. Príčina môže byť v nedostatku vlákniny v strave, kvôli čomu sa v apendixe zhromažďujú zvyšky stravy a znepriechodňujú ho. Nie je to však jediná príčina, apendicitídu môžu vyvolať aj črevné parazity, ktoré sa do tela dostali napr. pri konzumácii znečistenej potravy. Často je však dôvod zápalu apendixu nejasný. 

Stanovenie diagnózy

„Diagnostika zápalu červovitého prívesku slepého čreva nebýva vždy jednoduchá, ale, bohužiaľ, toto ochorenie je veľmi závažné a aj dnes sa pri nerozpoznanom ochorení a zanedbanej liečbe môže skončiť smrťou,“ poznamenáva MUDr. Špániková.

 • Pri stanovení diagnózy musí lekár vylúčiť iné diagnózy, napr. gastroenteritídu (zápal žalúdka a čriev) či pyelonefritídu (zápal obličiek). U mladého dievčaťa alebo ženy je často potrebné aj gynekologické vyšetrenie, ktoré vylúči možnosť mimomaternicového tehotenstva alebo zápalu, pretože sa svojimi prejavmi môžu podobať apendicitíde.
 • Pri palpačnom vyšetrení brucha možno zistiť napäté a tuhé svaly v mieste zápalu slepého čreva. Lekár testuje napr. aj tzv. Blumbergov príznak (pomenovaný po lekárovi, ktorý ho ako prvý aplikoval u pacientov) – po náhlom odtiahnutí ruky pri vyšetrovaní brucha bolesť náhle zosilnie, „vystrelí“.
 • Zapálený apendix je nutné potvrdiť aj nepríjemným, no dôležitým vyšetrením konečníka. Taktiež sa vykonáva aj ultrazvukové vyšetrenie brucha, rozbor krvi, ktorý poukáže na vysoké hodnoty zápalových markerov. Pri nejasných výsledkoch vyšetrení je možné pristúpiť aj k CT vyšetreniu. (Kvôli zväčšenej maternici sa ochorenie ťažšie diagnostikuje u tehotných žien.)  

Liečba zápalu slepého čreva

Nie každý zápal apendixu musí končiť na operačnom stole. Niekedy môže mierny zápal sám odznieť, hoci sa môžu objavovať „následky“ – kolikovité bolesti, horšie trávenie ap. V prípadoch, keď lekár rozhodne, že zápal nevyžaduje operačný zákrok, pacientovi sa nasadzuje prísna diéta a pozoruje sa, do akej miery zápal ustupuje. 

Ak je však zápal rozsiahly, môže prejsť aj na pobrušnicu, blanu, ktorá pokrýva brušné orgány, čo bolesť ešte zosilní. Ďalšou závažnou komplikáciou je vytvorenie abscesu, ložiska s hnisom. Nebezpečná je tiež tvorba zrastov v mieste zápalu. Najväčším rizikom je prasknutie apendixu, ktoré môže pri neriešení stavu skončiť až kolapsom či smrťou.

Ak je ale verdikt lekárov jednoznačný – operácia – nie je namieste žiadne „vymýšľanie“ a vyhýbanie sa hospitalizácii. Operačné odstránenie slepého čreva (apendoktómia) patrí medzi bežné zákroky a pri tejto diagnóze predstavuje síce radikálny, no najúčinnejší spôsob liečby. Operácia môže prebiehať klasicky, chirurgickou cestou alebo laparoskopicky. Vykonáva sa v plnej anestézii. Avšak, nejde o jednodňovú chirurgiu, pacient ostáva po operácii niekoľko dní hospitalizovaný. Pooperačný priebeh zahŕňa aj diétu, ktorá uľahčí organizmu a tráviacemu traktu návrat do normálu.

Rekonvalescencia = nič neuponáhľať...

Dĺžka rekonvalescencie a u dospelých aj pracovnej neschopnosti závisí od mnohých faktorov, napr. od závažnosti ochorenia, prebiehu operačného zákroku, prípadne i ďalších pridružených ochorení. Po apendektómii sa odporúča zotavovanie až 6 týždňov, niekedy aj dlhšie. Detskí i dospelí pacienti by sa mali v tomto čase vyhýbať aktívnemu športovaniu, námahe, dvíhaniu ťažkých bremien.  

Po operácii apendicitídy u dievčat, hlavne, ak bol operačný nález závažný, sa odporúča pacientku odoslať na kúpeľnú liečbu. Je to z dôvodu, že apendix je v anatomickej blízkosti  ovária (vaječníka), z čoho vyplýva možnosť prechodu zápalu aj naň. Kúpeľná liečba by mala zabrániť možným problémom s otehotnením v budúcnosti.  

Po prekonanej operácii a následnej liečbe je potrebné pri nástupe dieťaťa do školy upozorniť vyučujúcich na to, aký zákrok dieťa prekonalo. Obzvlášť na predmetoch, ako je telesná výchova dieťa vyžaduje šetriaci režim a podporu, pretože môže mať strach, obavy, že sa ochorenie vráti, alebo si neopatrným správaním ublíži. Nevyhnutná je aj podpora rodičov, ktorí najlepšie poznajú svoje dieťa a vedia, ako znáša bolesť, pobyt v nemocnici ap. 

Vracanie
Prečítajte si tiež:

Vracanie

Príznaky zápalu slepého čreva

Sú veľmi variabilné:

 • kolikovitá bolesť v pravej dolnej časti brucha až smerom k pupku
 • bolesť je taká veľká, že pacient môže mať skrčenú pravú nohu (je to aj z dôvodu, že zapálený apendix môže ležať na mieste, na ktorom sa svaly stehna pripájajú na chrbticu)
 • zvýšená teplota
 • strata chuti do jedla
 • zápcha 
 • hnačka
 • zvýšená nevoľnosť
 • zvracanie
 • zrýchlený pulz

Pri podozrení na zápal slepého čreva platí

 • nepodávať žiadne lieky, nápoje ani jedlo,
 • okamžite vyhľadať lekársku pomoc!

zápal slepého čreva

Zo života: Radšej predvídať ako...

O tom, že apendicitída je skutočne veľmi komplikovaná diagnóza, vás už presviedčať asi nemusíme. A aby toho nebolo málo, ochorenie sa  môže dokonca vyskytnúť aj v priebehu epidémie vírusového ochorenia zažívacieho traktu a potom je diagnostika naozaj veľmi ťažká. MUDr. Špániková má zo svojej praxe práve takýto  prípad...

„Boli to dvaja súrodenci vo veku školákov, obidvaja prišli s hnačkou a vracaním, dostali príslušnú liečbu a o pár dní prišli na kontrolu. Mali sa dobre, nález na brušku bol uspokojivý, dostali rady, ako postupovať ďalej a odišli domov. Aké bolo moje prekvapenie, keď o týždeň prišla mamička s prepúšťacou správou z chirurgie, že dievčatko z tohto súrodeneckého páru bolo ešte v deň kontroly operované s komplikovaným zápalom červovitého prívesku slepého čreva. Jednoducho, mala smolu a zároveň u nej prebehli dve ochorenia.

Mala som výčitky svedomia, že som to pri kontrole nepoznala, ale chirurg mi vysvetlil, že sa toto ochorenie vyvinulo náhle, niekoľko hodín po moje kontrole. Tým chcem dokumentovať, že toto ochorenie je naozaj zradné, treba na neho myslieť vždy pri bolestiach brucha  a je menšou chybou odoslať dieťa na chirurgické vyšetrenie, aj keď sa ochorenie nepotvrdí, ako naň nemyslieť, príznaky považovať za črevnú virózu a spôsobiť komplikácie. Brucho nie je na zips. Nemôžeme sa tam jednoducho pozrieť, musíme byť trpezliví, vyšetrovať a myslieť na všetko!“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: