Prečo sme na staršie deti prísnejší?

redakcia | 13. Jan 2018
Prečo sme na staršie deti prísnejší?

Prečo vnímame staršieho súrodenca po narodení mladšieho väčším, ako v skutočnosti je? Ilúziu bábätka sme prehodili na nového člena rodiny a nás "maličký" je zrazu starší. Prečo je to tak?

Ak patríte medzi viacnásobných rodičov, pravdepodobne sa to stalo aj vám. Po tom, čo ste si priniesli mladšie dieťa z pôrodnice, to staršie sa, akoby zázrakom, zmenilo cez noc z trpaslíka na obra. Zrazu má obrovskú hlavu, nohy aj ruky a už to vôbec nie je malé bábo!

Jednoduché vysvetlenie, ktoré sa ponúka  je, že staršie dieťa skrátka porovnávame s novorodencom, oproti ktorému je skutočne veľké. Vedci zaoberajúci sa touto témou však majú odlišné vysvetlenie...

Ilúzia bábätka

Výskumný tím pod vedením Dr. Jordyho Kaufmanna realizoval v Austrálii štúdiu, do ktorej sa zapojilo 747 žien. Zistili, že až 70 percent matiek malo po narodení druhého dieťaťa dojem, že ich prvorodené v tomto období prudko vyrástlo.

ilúzia bábatka

Vedci zároveň matky požiadali, aby na stene vyznačili, koľko podľa nich meria ich mladšie dieťa (vo veku 2 až 5 rokov). Väčšina matiek výšku svojho „benjamínka“ podhodnotila, v priemere označovali o 7,5 cm nižšiu výšku, ako v skutočnosti dieťa meralo. Výskumníci matky požiadali tiež, aby takto odhadli výšku svojho staršieho dieťaťa. V tomto prípade matky odhadovali údaj takmer presne, v priemere ju nadhodnotili o 0,4 cm. Čo z toho vyplýva?

Najmladšie deti máme tendenciu vnímať ako menšie, než v skutočnosti sú. Keď sa narodí mladší súrodenec, „ilúzia bábätka“, ktorá skresľovala naše vnímanie prvorodeného sa zo dňa na deň stráca, resp. presúva na novorodenca.

Na staršie deti sme niekedy zbytočne prísni

Dôsledkom toho máme tendenciu byť voči staršiemu dieťaťu zrazu prísnejší. Očakávame, že sa bude správať „staršie“, „rozumne“. Poznáte to: Mamička musí teraz prebaliť bábo, musíš byť trpezlivý. Si už veľký!...

Majme však na pamäti, že prvorodené dieťa v skutočnosti nevyrástlo. Stále je tým istým malým človekom, ktorý má svoje potreby, obavy, emócie. A práve po príchode mladšieho súrodenca potrebuje náš citlivý prístup, aby sa vyrovnalo so zmenou, ktorou bezpochyby nový súrodenec je.

Možno si aj vy kladiete otázku, ako v tomto období pristupovať k staršiemu dieťaťu. Čo robiť a čomu sa, naopak, vyhnúť? V prvom rade, rešpektujte, že zmena je náročná a chce svoj čas.

Staršie dieťa prežíva negatívne emócie – je normálne, že súrodenca odmieta, pretože kvôli nemu nie ste s ním. Rešpektujte to a nenúťte ho, aby súrodenca „ľúbil“ a „ochraňoval“. Skúste byť každý deň aspoň 20 minút len s ním (keď bábo spí alebo je s partnerom) a robte to, čo má dieťa rado. Viac sa o tejto téme dočítate aj v knihe „Súrodenci bez rivality“ od Adele Faberovej a Elaine Mazlishovej.

Zdroj: Kaufman, J., Tarasuik, J. C., Dafner, L., Russell, J., Marshall, S., & Meyer, D. (2013). Parental misperception of youngest child size. Current Biology, 23 (24), R1085 - R1086.


Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: