Prečo sme na staršie deti prísnejší?
Prečo vnímame staršieho súrodenca po narodení mladšieho väčším, ako v skutočnosti je? Ilúziu bábätka sme prehodili na nového člena rodiny a nás "maličký" je zrazu starší. Prečo je to tak?
Ak patríte medzi viacnásobných rodičov, pravdepodobne sa to stalo aj vám. Po tom, čo ste si priniesli mladšie dieťa z pôrodnice, to staršie sa, akoby zázrakom, zmenilo cez noc z trpaslíka na obra.
Zrazu má obrovskú hlavu, nohy aj ruky a už to vôbec nie je malé bábo!
Keď jedináčik dostane súrodenca
Jednoduché vysvetlenie, ktoré sa ponúka je, že staršie dieťa skrátka porovnávame s novorodencom, oproti ktorému je skutočne veľké. Vedci zaoberajúci sa touto témou však majú odlišné vysvetlenie...
Ilúzia bábätka
Výskumný tím pod vedením Dr. Jordyho Kaufmanna realizoval v Austrálii štúdiu (ext. zdroj štúdia), do ktorej sa zapojilo 747 žien. Zistili, že až 70 percent matiek malo po narodení druhého dieťaťa dojem, že ich prvorodené v tomto období prudko vyrástlo.
Vedci zároveň matky požiadali, aby na stene vyznačili, koľko podľa nich meria ich mladšie dieťa (vo veku 2 až 5 rokov). Väčšina matiek výšku svojho „benjamínka“ podhodnotila, v priemere označovali o 7,5 cm nižšiu výšku, ako v skutočnosti dieťa meralo. Výskumníci matky požiadali tiež, aby takto odhadli výšku svojho staršieho dieťaťa. V tomto prípade matky odhadovali údaj takmer presne, v priemere ju nadhodnotili o 0,4 cm. Čo z toho vyplýva?
Najmladšie deti máme tendenciu vnímať ako menšie, než v skutočnosti sú. Keď sa narodí mladší súrodenec, „ilúzia bábätka“, ktorá skresľovala naše vnímanie prvorodeného sa zo dňa na deň stráca, resp. presúva na novorodenca.
Ako dosiahnuť, aby staršie dieťa nežiarlilo na príchod súrodenca
Na staršie deti sme niekedy zbytočne prísni
Dôsledkom toho máme tendenciu byť voči staršiemu dieťaťu zrazu prísnejší. Očakávame, že sa bude správať „staršie“, „rozumne“. Poznáte to: „Mamička musí teraz prebaliť bábo, musíš byť trpezlivý. Si už veľký!...“
Majme však na pamäti, že prvorodené dieťa v skutočnosti nevyrástlo. Stále je tým istým malým človekom, ktorý má svoje potreby, obavy, emócie. A práve po príchode mladšieho súrodenca potrebuje náš citlivý prístup, aby sa vyrovnalo so zmenou, ktorou bezpochyby nový súrodenec je.
Možno si aj vy kladiete otázku, ako po narodení súrodenca pristupovať k staršiemu dieťaťu
Čo robiť a čomu sa, naopak, vyhnúť? V prvom rade, rešpektujte, že zmena je náročná a chce svoj čas.
Staršie dieťa prežíva negatívne emócie – je normálne, že súrodenca odmieta, pretože kvôli nemu nie ste s ním. Rešpektujte to a nenúťte ho, aby súrodenca „ľúbil“ a „ochraňoval“. Skúste byť každý deň aspoň 20 minút len s ním (keď bábo spí alebo je s partnerom) a robte to, čo má dieťa rado.
TIP: Viac sa o tejto téme dočítate aj v knihe „Súrodenci bez rivality“ od Adele Faberovej a Elaine Mazlishovej.