Ako dosiahnuť, aby staršie dieťa nežiarlilo na príchod súrodenca
Príchod súrodenca môže spustiť žiarlivosť. Čo robiť, aby ste ju eliminovali?
Kto ma to oberá o mamu a ocka?!
Potom niet divu, keď prvorodené dieťa žiarli. V rodičoch sa následne ozýva zlé svedomie, lebo majú teraz oveľa menej času pre prvorodené dieťa. Aby mu pomohli, mali by sa pokúsiť zaobchádzať s témou žiarlivosti čo možno najpokojnejšie.
Zmeny, ktoré sa týkajú staršieho súrodenca a sú spôsobené narodením bábätka, sa dajú prirovnať asi k tomu, čo prežívali rodičia po narodení prvého dieťaťa. Alebo iné prirovnanie: Predstavte si nasledujúcu situáciu:
domov a nájdete svojho muža v posteli s inou ženou. Vy ste zdesená, ale váš muž sa len pousmeje a povie nežným hlasom: „Ale zlatko, ona odteraz patrí k nám. Preto ťa ešte nebudem mať menej rád!“ Takto nejako sa asi cíti vaše prvorodené dieťa.
Prečítajte si: Súrodenecká rivalita: čo s ňou?
Príprava na súrodenca. Kedy to povedať staršiemu dieťaťu?
- U detí do dvoch rokov stačí krátko pred pôrodom vysvetliť, že v mamičkinom brušku rastie bábätko. Deti sú v tomto období veľmi prispôsobivé, nechápu ešte súvislosti a nemajú dlhodobú pamäť.
- Pre troj- a štvorročné deti sa stáva tehotenstvo konkrétnym až vtedy, keď začne rásť mamičke brucho a dajú sa pozorovať pohyby bábätka zvonka.
- Deťom starším ako 5 rokov by ste ale nemali nič zatajovať. Chápu všetko, o čom sa dospelí rozprávajú. Keď bude tehotenstvo potvrdené, mali by ste to dieťaťu oznámiť. Staršie deti totiž potrebujú viac času na to, aby si zvykli na myšlienku nového súrodenca.
Ako informáciu o bábätku staršiemu dieťaťu povedať?
Prečítajte si: Korunný princ, sendvičové dieťa & maznáčik
Povedzte svojmu dieťaťu v posledných týždňoch tehotenstva i to, že budete musieť ísť do pôrodnice, ale že sa vám nič zlé nestane. Oznámte mu vopred i to, kto sa oňho v tom čase postará. Tému pôrodu nerozoberajte príliš detailne a nehovorte o veľkých bolestiach. Vaše dieťa by za to mohlo bábätku pripisovať vinu a dostať o vás strach.
Podporujte vzťah vášho dieťaťa k nenarodenému bábätku
Naučte dieťa (od cca troch rokov) jednoduchú uspávanku, ktorú môže bábätku zaspievať každý večer pred spaním. Keď bude drobček na svete, bude už pieseň poznať a možno sa ňou nechá ľahšie upokojiť. Vaše staršie dieťa bude pyšné, keď sa mu podarí uspávankou utíšiť mladšieho súrodenca.
Vtiahnite dieťa do príprav na bábätko
Keď vyberiete niečo vy, opýtajte sa na jeho názor, či sa to páči aj jemu. Nechajte ho napríklad, aby vám poradilo, aký obraz by sa bábätku páčil v detskej izbe alebo nad prebaľovacím pultom. Možno by mohlo bábätko „zdediť“ starú postieľku a vaše staršie dieťa by mohlo dostať vysnívanú väčšiu posteľ, najlepšie s novou posteľnou bielizňou s obľúbenými rozprávkovými postavičkami.
Presťahovanie do novej postele by sa malo uskutočniť ešte pred narodením bábätka. Ak predpokladáte, že vášmu dieťaťu nepadne presťahovanie do väčšej postele zaľahko, je narodenie súrodenca absolútne nevhodným obdobím pre túto zmenu.
Po narodení bábätka
Práve 1,5 – 4-ročné deti sa preto musia naučiť, že už nebudú viac samy stredobodom pozornosti a že o pozornosť a lásku svojich rodičov sa budú deliť s malým bratom alebo sestrou.
Deti mladšie ako jeden rok trpia príchodom súrodenca iba málo. Aj deti staršie ako 5 rokov sa vedia s touto novou skutočnosťou vyrovnať celkom dobre. Väčšina detí v školskom veku sama od seba začne prejavovať záujem o súrodenca, cítia sa samé, nudia sa, a preto im padne nový súrodenec vhod.
Žiadne falošné nádeje
Ak sa pokúsite velebiť vášmu dieťaťu súrodenca ako budúceho kamaráta na hranie, veľmi mu tým nepomôžete. Faktom pre vaše prvorodené dieťa totiž bude, že sa s bábätkom nemôže zahrať ani futbal, ani na obchod.
Bábätko si vyžaduje čas a náklonnosť rodičov a ak často plače, môže to liezť staršiemu dieťaťu na nervy. Vyjadrenia ako: „Nemôžeme ho vrátiť?“ sú preto z jeho pohľadu úplne pochopiteľné.
Žiarlivosť je normálna
Popri sklamaní z „nedostatkov“ bábätka je žiarlivosť na súrodenca normálnou reakciou. Dieťa si zrazu nie je isté absolútnou láskou svojich rodičov. Vie, že je tu iné dieťa, ktoré jeho rodičia tiež ľúbia. Strach, že toto nové, sladké bábätko dostane viac lásky ako ono samo, môže byť veľmi veľký.
Prečítajte si: Keď starší súrodenci vychovávajú mladších