Ploché nohy: Vyskúšajte domáci test

Veronika Kmetóny Gazdová | 22. jún 2022
Ploché nohy

Ak sa ešte pred pár rokmi u dieťaťa skloňovalo ploché chodidlo, spájalo sa automaticky s nevhodnou obuvou. Tvrdé, ťažké a vyvýšené prezuvky boli akousi „povinnou výbavou“ pri výbere školských topánok. Dnes však už vieme, že za chýbajúcou jamkou na detskej nôžke stojí viacero problémov, ktoré môže taká „maličkosť“ spôsobiť.

Všetko so všetkým súvisí. A tak je to aj v prípade detskej nôžky, ktorej vývoj súvisí s celomotorickým vývojom bábätka. V každej jeho fáze je chodidlo zapájané v rôznych vzorcoch a pohyboch spolu so skupinami svalov do telesných prejavov, čím dochádza k postupnému zdokonaľovaniu aj chodidla. Ak sú svaly ochabnuté a väzy uvoľnené, klenba chodidla nimi nie je držaná a to je hlavnou príčinou plochej nohy u detí. 

Plochá noha
Prečítajte si tiež:

Plochá noha

Noha v ústach

Najskôr plní detská nôžka úchopovú funkciu, keď si bábo chytá rukami nohy a snaží sa dať prsty nôh do úst. Že je to nevhodné? Naopak, ide o veľmi dôležitý medzník, ktorý nadväzuje aj na spevnenie a posilnenie svalov. Okolo 8. a 9. mesiaca, keď už dieťa dokáže byť na štyroch a začína pomaly koordinovane a symetricky loziť (tzv. kvadrupedálna chôdza v horizontále), nožička preberá postupne opornú funkciu a s nastupujúcou vertikalizáciou dieťaťa do stoja, chodidlo sa začína naplno zapájať jeho celou plochou na podložke. 

Otestujte dieťa: Má ploché nohy?

Maminky, neľakajte sa, ak práve v týchto chvíľach kontrolujete chodidlá svojho bábätka a hľadáte „jamku“, resp. klenbu. Dieťatku plosku jeho nohy chráni do cca 2 rokov tukový vankúšik, ktorý sa práve vďaka rozvoju pohybovej aktivity u dieťaťa stráca. Preto je úplne v poriadku nechať dieťatku priestor na rozvoj jeho motoriky. Najskôr na pretáčanie, lozenie, keď sa dieťatku krásne chodidlo v priestore klenby prehýna, pokusy o postavenie, obchádzanie nábytku a neskôr aj priestor na samostatnú chôdzu.

A čo ak má už 2 a viac rokov a nie ste si isté, či jeho chodidlo je alebo nie je ploché?

TEST na ploché nohy:

Spojte zábavnú hru s rýchlym domácim testom. Dieťaťu namočte chodidlo do vody a urobte odtlačok nohy kolmo na zem na čistý papier. Použiť môžete aj zmývateľné farby a bude to i zábava. Vám môže padnúť kameň zo srdca, keď sa na papieri objaví vykrojené chodidlo s chýbajúcou klenbou. Ak hovoríme o plochej nohe, objaví sa obrys celého detského chodidla. Vtedy je potrebné vyhľadať odborníka z oblasti fyzioterapie, ktorý zvykne skontrolovať chodidlo na prístroji, zvanom podoskop. 

Správy vývoj nôh: TOTO NIE

Dieťatko ani v tomto prípade „nasilu“ neposádzame, nestaviame, nevlečieme za ruky, nedávame do chodúľok, nepoužívame hopsadlá, vodítka a iné nežiaduce pomôcky. Dieťa v týchto vývojových etapách ani neobúvame do topánok či papučiek. Práve priskoré obúvanie bráni zapojeniu chodidla do jednotlivých pohybov, bráni chôdzi po rôznych povrchoch, chôdzi naboso, čím je detská noha najlepšie stimulovaná a predchádza sa tým plochonožiu.

Využiť sa môžu aj rôzne senzomotorické koberčeky, ale ideálna je chôdza naboso po piesku, tráve, v bezpečnej miere po kameňoch, ale aj po rozhádzaných hračkách či vankúšoch na zemi v izbe. Len tak totiž môže dieťa zapojiť všetky svaly a väzy na nohe. Pôsobí to preventívne proti spomínaným plochým nôžkam, ale dieťa si tak zlepšuje chôdzu, stabilitu a celkové držanie tela.

Ploché nohy

Prvé topánočky 

S prvými papučkami sa odporúča začať až vtedy, keď dieťa zvláda samostatnú chôdzu v priestore, teda 80 % zo dňa samostatne prechodí. Vie sa v priestore zastaviť, otočiť, zmeniť smer pohybu, drepnúť si, určite to nie je potrebné uponáhľať vo fáze lozenia po štyroch či obdobia chôdze popri nábytku. Ideálnym obdobím pre kúpu prvých papučiek je práve nástup do škôlky.

Nepodceňme však ani výber obuvi a siahnime radšej po kvalitnej ako po dizajnovej detskej obuvi. Dieťatku kupujeme topánky nie tesné, aby malo chodidlo dostatok priestoru, aby pracovalo, posilňovali sa svaly a udržiavala sa rovnováha tela. Obuv by nemala byť tvrdá a neohybná, v žiadnom prípade by nemala mať vyvýšenú podrážku. 

Plochonožie ako diagnóza

Ani obdobie dvoch rokov však v prípade formovania klenby nie je ešte definitívnou hranicou. Chodidlo sa formuje a vyvíja aj ďalej, od 3 do cca 6 rokov. Avšak ploché nohy nie sú vždy „len“ o plochých nohách. Ide vždy o problém spojený napr. s držaním tela, slabými brušnými svalmi, ktoré sa najviac spevňujú v období tzv. šikmého sedu, pretože pevný trup držia práve šikmé brušné svaly. V tejto prechodnej fáze sa môžeme u detí stretnúť s nôžkami:

  • do tvaru O – kolienka vystupujú do vonkajších smerov
  • do tvaru X – kolienka sú vbočené. 

Tieto problémy sú riešiteľné správnou obuvou, keď sa využijú jednoduché fyzikálne procesy, aby dieťa zapájalo svaly a väzy na nohách, vrátane päty. Najúčinnejším riešením je však práve cvičenie.

Definitívne sa o plochej nohe dá hovoriť v období konca predškolského veku, keď je klenba už vyvinutá. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: