Pediatrička radí: Kde robíme chyby?

MK | 15. Jun 2020
s bábätkom v lete radí pediatička

Ako je to s dokrmovaním bábätiek?

S pediatričkou Martou Špánikovou sme sa pozreli na najčastejšie omyly rodičov pri starostlivosti o dieťa. 
Tentoraz sme sa zamerali na pobyt vonku počas letných dní a dojčenie, resp. dokrmovanie bábätiek.   

Prechádzky s bábätkom

"Kam chodí slnko, nechodí lekár," s týmto vyjadrením absolútne súhlasím. Dieťatko má mať dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu už od narodenia. Ale treba vedieť, že v letných horúčavách je potrebné dodržiavať určitý režim.

  • v lete dodržiavajme podobný režim, ako prímorské krajiny -  napríklad vyberieme sa na prechádzku alebo do záhrady s deťmi ráno do pol jedenástej, okolo poludnia sa vraciame domov a doprajeme si obednú siestu aspoň do tretej-pol štvrtej. Potom môžeme znova ísť na čerstvý vzduch.
  • dieťa obliekame cibuľovito. To je zásada, ktorá platí nielen v zime, ale aj v lete. Aby sme podľa počasia mohli dieťatko vyzliecť, resp. obliecť
  • kočiarik neprekrývajte plienkou, ani žiadnou inou látkou
  • pozor na hmyz! 

Pozor na zakrývanie kočiara plienkou!

Zavesenie plienky alebo inej látky na kočiarik nie je vhodné. Prechádzka potom nemá žiadny význam, pretože dieťa nemá dostatok čerstvého vzduchu. Vzduch sa za „plentou“ nevymieňa a nakoniec ani nevidíme na dieťatko, takže by sme nespozorovali hmyz, ktorý by sa napríklad pod striešku schoval a mohol dieťa uštipnúť. S dieťaťom za plentou nemôžeme ani komunikovať!

Dôležitou zásadou je, aby sme dieťa nevystavovali priamemu silnému slnečnému žiareniu ale slnečné lúče sa k nemu musia dostať. Nie je nutné, aby bolo bábätko natreté silným ochranným faktorom - pokiaľ nie ste pri vodnej ploche.  Ak v lete dodržiavame uvedený režim, vieme dieťatko chrániť pred priamym slnečným žiarením.

Výživa novorodencov a dojčiat - dojčite na požiadanie  

Dojčenie je to najlepšie, čo môžeme dieťatku v prvom období dopriať. Ale rozbehnutie dojčenia nie je vždy bez problémov.

Pri dokrmovaní by mali platiť pravidlá: ak aj musíte dokrmovať, mlieko nepodávajte hneď z fľaše (či už formulu alebo odstriekané materské mlieko) bez toho, aby predtým strávilo dieťatko na prsníku určitý čas. Aj keď sa nadojčilo a hlási sa o ďalšiu dávku jedla o 10-15 minút.

Najprv ponúknite prsník, potom fľašu!

Spočiatku sa nesnažte o dodržiavanie nejakého režimu, dieťa treba priložiť k prsníku a nechať piť kedykoľvek si zapýta, dojčiť  prvé týždne 8 až 20 x denne je normálne. Nebráňte sa v prvých týždňoch ani nočnému dojčeniu: Keď dieťatko pije v noci, bude sa mamičke tvoriť viac mlieka. Potom cez deň si však musí oddýchnuť a pospať.

  • Dieťatku v prvých mesiacoch nepodávame žiadnu vodu, žiadne čaje! Materské mlieko je od jedu, od smädu aj od hladu.
  • Dieťatko prvé týždne 2-3/ nemá byť bez jedla viac ako 4 hodiny, aj v noci ho treba nadojčiť.
  • Kravské mlieko z bežnej siete obchodov podávame deťom od troch rokov, kašu v tomto mlieku môžeme pripraviť od dvoch rokov. Do tohto veku podávame umelé mlieko, formulu určenú pre daný vek.


MUDr. Marta Špániková spolupracuje s časopisom Mama a ja ako odborník z oblasti pediatrie. Na webe Mama a ja má pre aj poradňu pediatra.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: