Kedy má ísť dieťa spať?

Redakcia | 14. Nov 2016
Kedy má ísť dieťa spať?

Kedy uložiť dieťa spať? Aký je správny čas, kedy má dieťa zaspávať?

Pozná to každý rodič: dostať deti večer do postele a vysvetliť im, že už majú spať, dá poriadne zabrať.

Kedy je spánok najkvalitnejší?

Keď je dodržaný režim zaspávania a, ako odborníci tvrdia, pred 21:00 hod. Každé dieťa je individuálne, avšak všeobecne platí pravidlo 10 pod 10, ktoré hovorí, že deti do 10 rokov by mali spať 10 hodín.

Niekoľko štúdií potvrdilo fakt, že deti, ktoré šli spať pred 21. hodinou, boli ráno oddýchnutejšie a pokojnejšie a ich spánok bol výdatnejší. Dokonca, tieto deti vstávali ľahšie ako tie, ktoré ši spať po 21. hodine, ale ostali v posteli dlhšie.

Aký je odborníkmi odporúčaný čas, kedy sa majú deti pobrať do postieľok?

Pozrite si nasledujúce odporúčania:

Vedeli ste, že...

pravidelný spánok pomáha k poslušnosti detí?

Deti, ktoré nemajú spánok pravidelný, majú horšie správanie ako deti, ktoré chodia spať v pravidelnom čase každú noc. Štúdiu režimu detského spánku podnikla šéfka centra spánku detskej nemocnice v Bostone, Carolyn D´Ambrosio. Správu zverejnil aj magazín LiveScience. V štúdii sledovala spánkový režim a rytmus 7-ročných detí. Zistila však tiež, že ak deťom s nepravidelným spánkom a zhoršeným správaním nastolila pravidelný spánkový režim, zlepšilo sa ich správanie.

Prioritou rodičov detí by nemali byť krúžky, párty a bohatý program, ale hlavne pravidelný spánkový režim. Jeho dodržanie sa skutočne vyplatí. Dávať dieťa spať v rovnakom čase spôsobí, že telo si na rytmus spánku zvykne a zbavíte sa aj prípadných problémov so zaspávaním.

Oddýchnuté dieťa = spokojné dieťa. To platí aj počas denného spánku. Ak prešvihnete čas zaspávania, dieťa bude nepokojné a hoci bude veľmi unavené, bude ťažko zaspávať. Následný spánok môže byť prerušovaný a trhaný. Preto je dôležité dodržiavať večierku a naučiť dieťa na to, aby zaspávalo, pokiaľ je to možné, vždy v približne rovnakom čase.

Ak chcete o detskom spánku vedieť viac, prečítajte si:

10 tipov spánkovej odborníčky Jo Tantum pre lepší spánok bábätiek

Neprehliadnite náš seriál o detskom spánku:

Detský spánok v otázkach a odpovediach - 1. časť
Detský spánok v otázkach a odpovediach - 2. časť
Detský spánok v otázkach a odpovediach - 3. časť
Detský spánok v otázkach a odpovediach - 4. časť

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: