Keď spánok neprichádza: Ako dlho potrebujú deti spať?

Martina Pašková | 14. Mar 2019
Keď spánok neprichádza: Ako dlho potrebujú deti spať?

Tak, ako rastie dieťatko, mení sa i jeho spánok. Potreba spánku je u každého dieťatka iná a závisí od množstva faktorov. Jedným z nich je, samozrejme, vek.

Novorodeniatka

Novonarodené bábätká dokážu prespať takmer celý deň. A to doslova. Čas ich bdenia počas 24 hodín totiž zvyčajne nepresiahne viac ako štyri až šesť hodín. Výnimočne sa z ich pozornosti môžete tešiť osem hodín počas dňa.

Bábätká nerozlišujú deň a noc, spinkajú, keď sú najedené, majú zabezpečené všetky základné potreby, nič ich nebolí a neruší. Spánok je pre ich vývoj veľmi dôležitý. Novorodenci nevydržia byť hore dlhšie ako dve hodiny v kuse. Prechod z bdenia do spánku nie je priamy. Dieťa nezaspí hneď. Môžete mu pomôcť kolísaním, dojčením, túlením, nosením.

AKO USPAŤ bábätko
Prečítajte si tiež:

AKO USPAŤ bábätko

Dojčatá vo veku 3 – 4 mesiacov

Už v období troch mesiacov sa začína spánkový režim bábätka meniť. Spánku postupne ubúda a naopak, predlžuje sa čas bdenia. U väčšiny detí možno pozorovať postupné budovanie spánkových návykov a ich pravidelnosť. Práve tu zohráva rodič dôležitú úlohu. Privykajte deti od začiatku na určitú pravidelnosť a robte jednotlivé úkony v rovnakom čase. 

U detičiek dochádza k predlžovaniu nočného spánku a fáz bdenia počas dňa. V tomto období dieťatko spí doobeda a poobede. Okrem týchto dvoch, spravidla dlhších spánkov počas dňa, si dojča potrebuje ešte ráno alebo podvečer  zdriemnuť. Závisí to od toho, ako skoro ráno vstáva. Počas bdenia sa dieťatku aktívne venujte. Dôležité je, aby vnímalo svetlo, preto choďte von alebo púšťajte do domu čo najviac denného svetla. 

Tip MAMA a ja

Pre pokojný nočný spánok môžete napríklad urobiť večerný kúpací rituál. Teplá voda bábätko príjemne unaví a pripraví ho na noc. Niektoré bábätká spia radšej na čerstvom vzduchu. Naplánujte si preto prechádzky v kočíku na čas, kedy dieťatko zvyčajne ukladáte na spánok.  

Polroční drobci a spánok

Šesťmesačné bábätká prebdejú už osem až desať hodín z celého dňa. Spravidla sa budia viackrát za noc, zvyčajne 3 až 4-krát. Niektorí „papkáči aj 6 až 7-krát. Sami vypozorujete, aké triky pri zaspávaní najlepšie účinkujú na vaše dieťatko. Niektoré deti si vyžadujú dojčenie, iným stačí cítiť mamičkinu blízkosť, mnohé potrebujú pokolísať či ponosiť na rukách.

Tip MAMA a ja

Nenechávajte malé dieťatko vyplakať. Keď sa zobudí a dožaduje sa vašej pozornosti, uspokojte jeho potreby a utíšte ho. Keď už vidíte, že je spánok na krajíčku, položte ho do postieľky, podnecujete tak návyk samostatného zaspávania. 

Detičky do jedného roka a spánok

Toto je obdobie, kedy sa môžu zavedené spánkové návyky zmeniť pod vplyvom vzniku tzv. separačnej úzkosti. Ide o strach z odlúčenia, ktorý môžu niektoré detičky začať pociťovať. Dôsledkom môže byť najmä časté budenie počas noci. Buďte dieťatku nablízku, niekedy mu postačí, že ho budete držať za rúčku. Vyhnite sa častému kŕmeniu a noseniu na rukách. Dieťa v tomto období už nepotrebuje toľko jesť. Možno postačí iba voda, lebo je smädné.

Spánok malých detí v tomto veku môže výrazne ovplyvniť aj prerezávanie sa zúbkov. Ak je dieťatko príliš mrzuté a nedokáže kvôli tomu spať, pediater vám odporučí vhodný liek alebo zubný gél i to, za akých podmienok je ich potrebné aplikovať. 

ako dlho má dieťa spať

Dieťa vo veku do dvoch rokov a spánok

Celkový počet hodín spánku dieťaťa do dvoch rokov nepresahuje viac ako 12 – 13 hodín denne. Novým problémom v tomto období môže byť ukladanie na spánok. Platí to počas dňa i večer. Deti majú množstvo energie, zážitkov, vzruchov a to všetko spôsobuje, že sa ťažko ukladajú na spánok. Môžete im pomôcť napríklad prečítaním rozprávky alebo pustením rozprávkového CD. V miestnosti treba zastrieť okná, aby do nej prenikalo čo najmenej denného svetla. 

Viete, že...

kvalitu spánku ovplyvňuje aj hladina hormónu melatonínu, ktorý sa v ľudskom tele produkuje počas tmy? Svetlo brzdí jeho produkciu, preto sa niektorým deťom i dospelým ťažko zaspáva počas dňa. 

Predškoláci a spánok

Nie ojedinelou charakteristikou tohto obdobia v súvislosti so spánkom je strach. Deti sa často boja tmy, samostatného zaspávania, strašidiel pod posteľou, zvierat, ktoré prídu cez okno... Je to pre ne pomerne náročné obdobie, preto ich chápte, rozprávajte sa s nimi o ich obavách vysvetľujte. Poslúžiť môže malé zapnuté svetlo v izbe, odstránenie veľkých plyšových hračiek, ktoré sa v tme môžu javiť ako „potenciálne strašidlá“. Možno sa nevyhnete ani častejšej návšteve dieťaťa vo vašej posteli.

Ale, tak ako všetko, aj toto obdobie raz prejde a vám bude smutno za tými malými nôžkami pod vašou perinou. 

Ako spoznáme, že je dieťa unavené a túži po spánku?

Hovorí sa, že keď „prepásnete“ signály, ktorými dieťa dáva najavo, že sa mu chce spinkať, bude jeho zaspávanie oveľa ťažšie. Dieťatko bude príliš unavené, mrzuté, plačlivé a jeho ukladanie na spánok nebude vôbec jednoduché. 

Malé deti komunikujú iba plačom, preto, ak sú uspokojené všetky ich potreby a napriek tomu  plačú, sú pravdepodobne unavené. Pomôcť v analýze vám môže tiež odvracanie pohľadu, pomalé satie mliečka, či zaťaté pästičky. 

U detí od tretieho mesiaca sú signály únavy o niečo jasnejšie. Dieťa zíva, často si trie očká, šúcha ušká, naťahuje vlásky.  

Batoľatá od jedného roka už zvyčajne ovládajú krátke slová, a preto bude komunikácia s nimi jednoduchšia. Vedia povedať, naznačiť, čo chcú. „Há- há“ či „búva“ vám dá jasnú odpoveď.

Ako pomôcť dieťatku zaspať

Platí niekoľko odporúčaní či tipov, ako pomôcť dieťatku jednoduchšie navodiť spánok. Tomu večernému, tak ako sme už spomenuli, môže predchádzať tradičný kúpeľ. Spravte postupne z nočného spánku dôležitý rituál. Deti majú rady pravidelnosť, cítia sa tak bezpečne a isto. Teplá voda dieťatko príjemne unaví, potom ho môžete jemne pomasírovať. Nasleduje papanie a poláskanie. Môžete bábätko jemne húpať, zaspievať mu uspávanku alebo pustiť príjemnú hudbu. 

Dieťatko by sa malo kŕmiť, kúpať a ukladať spať v rovnaký čas. Ideálne okolo 18. – 20. hodiny. Pri starších detičkách môžete do rituálov zapojiť napríklad uspávanie najobľúbenejšej hračky. Počas dňa i pred večerným spánkom sa vyhnite pohybovým a príliš rozrušujúcim aktivitám. Prečítajte dieťaťu rozprávku, zatemnite okná a nerozsvecujte žiadne svetielka, pokiaľ to nie je nevyhnutné. 

Tip MAMA a ja

Dieťatko veľmi intenzívne vníma a cíti aj pocity mamičky. Ak budete vystresovaná, unavená a nervózna, prenesiete svoje pocity aj na dieťatko. Preto sa snažte uvoľniť a uspávajte svoje dieťatko vždy v pokojnej a pohodovej nálade. Kedykoľvek sa zobudí, buďte mu nablízku. Teória o vyplakaní sa pri samostatnom zaspávaní dávno neplatí. Dokonca môže dieťaťu, podľa najnovších štúdií, veľmi ublížiť.

Každé vývinové obdobie v živote dieťatka prináša so sebou niečo nové. Vývinom a zmenami prechádza i spánok. Postupne, od neustále spinkajúceho malého uzlíčka, až po loptoša, ktorý sa večer desaťkrát vráti z postele, že je hladný, smädný, spotený... Užívajte si každú fázu, pretože odznie neuveriteľne rýchlo...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: