Keď prechádzka deťom nestačí: TIPY na hry vonku

Kristina Böhmer | 3. máj 2022
Dieťa jarné hry

Keď sa dni začnú konečne predlžovať a slnko prehreje chladný vzduch, máme hneď väčšiu chuť vyraziť von. Jar je ideálnym obdobím pre malých prieskumníkov, ktorí vonku dokážu vždy nájsť niečo zaujímavé. Príroda, tráva, kvety, zem, nové listy na stromoch, húsenice, vrabce či straky, to všetko tvorí nádherný svet pre deti všetkých vekových kategórií.

Jasné, že obyčajná prechádzka často úplne stačí. Hlavne pri menších deťoch si môžete byť istí, že ich cestou niečo zaujme a budú to chcieť dobrú chvíľu analyzovať. Tie väčšie zase väčšinou vopred vedia, kam chcú ísť a čo tam chcú robiť. Môžete sa nechať viesť. Alebo môžete navrhnúť niečo nové, čo nerobievate každý týždeň. Prinášame vám pár nápadov, ako si môžete spestriť jarné dni vonku.

Piknik

Začína sa už doma – prípravou jedla. Zapojte do toho aj deti, nech si samy povedia, čo chcú jesť, a nech pomôžu aj s prípravou. Uvidíte, ako ich to bude baviť, najmä ak ich necháte jedlo aj pekne zabaliť do tašky či piknikového koša. Zoberte si deku a môžete vyraziť na lúku či do parku. Väčšie deti si jedlo von užijú. Tie menšie budú možno rozptýlené podnetmi, ktoré doma nemajú, a budú jesť o čosi menej. Za ten zážitok to ale stojí a určite od hladu určite neumrú.

dieťa a jarné hry vonku

Opekačka

Alebo si namiesto hotového jedla nabaľte špekáčiky, slaninu, chlieb a zeleninu, a vyberte sa niekam k ohnisku. Už len samotné hľadanie palice dostatočne dlhej na to, aby poslúžila ako ražeň, a jej následné zaostrovanie, je pre deti zábava. Potom to civenie do ohňa, do ktorého kvapká masť zo špekáčikov... Dohodnite sa aj s kamarátmi, aby bolo detí na opekačke viac. 

Scavenger hunt

Nie všetky deti pri myšlienke na turistiku omdlievajú od nadšenia. Brávať ich ale čo najčastejšie do prírody, je to najlepšie, čo im môžete dať. Príroda lieči, pomáha nám vyrovnávať sa so stresom, vydýchnuť si od starostí a načerpať novú energiu. Ak sa deťom nechce prechádzať, pripravte im malý scavenger hunt. Menším urobte kartičky s obrázkami, ktoré sa dajú nájsť v prírode. Vrabec, straka, húsenica, vŕba, breza, skorocel, šiška, motýľ, čokoľvek. Väčším deťom, ktoré vedia čítať, stačí menný zoznam doplnený o pár zaujímavých faktov, ktoré si takto zapamätajú jednoduchšie, ako keby sa ich učili z učebnice. Potom budete na potulkách lesom všetko hľadať a odškrtávať zo zoznamu.

Stanovanie

Ak máte odvahu a stan, môžete vonku aj prespať. Pre deti to bude určite „mega“ zážitok, ak sa po celom dni v prírode večer schováte do stanu, v ktorom si môžete porozprávať rozprávky alebo príbehy. Pozor, nie všade je povolené rozložiť stan. Treba si to vopred zistiť. Tiež si nezabudnite pozrieť predpoveď počasia, aby ste nemali o prekvapenie viac. 

Záhradkárčenie

Jar je ideálna na siatie a sadenie. Ak máte záhradku, tak je vám táto aktivita určite veľmi blízka. Ak nemáte, môžete to skúsiť pokojne aj doma do kvetináča. Práca s hlinou je pre deti skvelá senzorická aktivita a začať s tým treba čo najskôr, už aj s dvojročnými. Kvietok potom nezabudnite spolu polievať, aby deti pochopili, že sa oň musia starať, aby prežil. Uvidíte, akú budú mať radosť, keď začne rásť!

Zasiať do kvetináča môžete i žeruchu, pažítku, petržlen, ale i kôstky z citróna či mandarínky.

Športu zdar!

Športový deň nemusia mať deti len v škole. Môžete nejaký vymyslieť i vy a prizvať naň aj malých kamarátov. Deti sa poriadne vybehajú, vyskáču a večer si ľahnú do postele tak rýchlo, že si to nestihnete ani všimnúť. Môžu mať preteky v šprinte, skoku do diaľky, skákať vo vreci, utekať vo dvojici bokom zvierajúc medzi čelami malú loptičku.... Alebo si vymyslia niečo samy a vy budete mať chvíľku na oddych.

Bicyklovanie

Na jar treba vytiahnuť bicykel. Najmenšie deti môžete voziť v sedačke. Určite sa im výhľady na okolie budú veľmi páčiť. Pre väčšie deti je skvelé odrážadlo, pretože na ňom trénujú rovnováhu. Potom nemajú problém s prechodom na normálny bicykel, na rozdiel od bicykla s pomocnými kolieskami. No a s väčšími deťmi je čas na rodinnú jazdu. Vytiahnite bicykle všetci a choďte sa previezť po nejakom peknom okolí. PS – Nezabudnite na prilby.

Púšťanie šarkanov

Nielen v jeseni, aj v jari poriadne fúka! Skúste to spojiť s majstrovaním a najprv si šarkana vyrobte doma. Na internete nájdete množstvo návodov, ako na to. Deti si samy povedia, akého chcú, a ako ho chcú pomaľovať. Aj samotné púšťanie bude mať úplne iný nádych, ak si šarkana vyrobia samy. 

Pozorovanie vtákov

Vtáky sú vraj prvé zvieratá, ktoré deti zaujmú ešte vo veku batoľaťa. Aj preto sa odporúča mať doma na okne kŕmidlo, napríklad pre sýkorky, a pokúsiť sa ich nalákať na nejakú maškrtu, aby sa deti mohli pozerať. Na jar vybavte deti ďalekohľadom a choďte hľadať rôzne druhy vtákov do prírody. Rozširujte detskú slovnú zásobu a pomenovávajte konkrétne druhy. Nehovorte: „Aha, vták!“ Menujte: „To je holub, straka, hrdlička, trasochvost...“ Pri každom počúvajte, aké zvuky vydáva a pokúšajte sa ich napodobniť.

Maľovanie podľa predlohy

Príroda je ideálnym prostredím na rozvíjanie umeleckých aktivít. Nabíja nás totiž vnútornou energiou a kreativitou. Vezmite si von zošit a pastelky a choďte si niekam kresliť. Na lavičku, na deku, len tak si sadnúť do trávy. Nájdite si scenériu, ktorú chcete maľovať a robte to podľa predlohy. Možno nejaké jazierko či pekné kvety. Môžete to celé robiť aj vo veľkom a kúpiť detský maliarsky stojan s plátnom, farby, štetce a paletu. K tomu starú tatkovu košeľu, ktorú deti môžu zašpiniť, aby sa cítili ako skutoční umelci, a ste vyzbrojení na dokonalé umelecké popoludnie.

Čítanie na deke

V deťoch treba podporovať lásku ku knihám. Ako povedala pedagogička a autorka kníh o výchove Kylene Beersová: „Ak naučíme dieťa čítať, ale zlyháme pri rozvíjaní túžby čítať, vytvoríme skúseného nečitateľa, gramotného negramotného. A žiadne vysoké skóre v testoch nenapraví tú škodu.” 

Viete, kde sa dobre číta? Na čerstvom vzduchu, keď na tvári cítite jemný vánok a v pozadí vám hrkútajú vtáčiky. Vezmite si deku, pár kníh, limonádu a choďte si von čítať. 

Písmenková kniha

Keď drobci začnú prejavovať záujem o písmenká, môžete ich vziať von a pomôcť im vytvoriť si vlastnú písmenkovú knižku. Pôjdete na prechádzku do prírody a odfotíte si všetko, čo sa drobcovi bude páčiť. Napríklad nejaký pekný kamienok alebo púpavu. Fotky si neskôr vytlačíte a budete lepiť do zošita, vždy jednu fotku na jednu stranu. Pod každú spolu napíšete písmeno, na ktoré sa to slovo začína a menším písmom dopíšete celé slovo. Napríklad K – kameň. P – púpava.

Umenie z prírody

Domov z prírody si nemusíte nosiť len fotky. Môžete si nazbierať množstvo materiálu, z ktorého sa dajú vyrábať rôzne „umelecké diela”. Môže to byť len obyčajný herbár, do ktorého usušíte natrhané kvietky, ale môže to byť aj niečo iné. Natrháte pár kvetov, nejakú trávu, listy, nájdete možno šišku. Všetko to môžete doma lepiť na veľký výkres a vytvoriť z toho obraz, možno doplnený aj o nejakú kresbu. Alebo môžete nazbierať rôznofarebné kamienky a naukladať ich do zaváraninového pohára. Na internete nájdete množstvo inšpirácií.

Uprac si svoje okolie

Deti by sa mali naučiť vážiť si svoje okolie a starať sa oň. Vaše deti určite vedia, že odpadky sa na zem nehádžu. Ako ale môžete vidieť na mnohých uliciach a v parkoch, nevedia to všetci. Vezmite si gumené rukavice, vrece na smeti a vyberte sa na upratovaciu misiu. Choďte pozbierať odpadky rozhádzané vo vašom parku. Deti tak dostanú veľmi dôležitú lekciu a pomôžete im vybudovať si lásku k okoliu a prírode. Ale má to aj druhý rozmer. Predstavte si, že každá z nás vezme svoje dieťa upratať jeden park. Viete, koľko ich naprieč Slovenskom bude zrazu pekných a čistých?

Umyť auto

Keď už upracete okolie, čo tak spraviť poriadky aj vo svojom? Upratovacie a čistiace aktivity sú pre deti veľmi dôležitými lekciami, pretože musia od detstva vidieť, že veci sa nedejú samy od seba. Keď vás vidia upratovať, pochopia, že podlahy sa nevyčistia zázračne samy. A upratovanie je pre deti, či veríte alebo nie, obrovská zábava. Tak prečo im to odopierať?

ANKETA: Čo plánujete na jar vy?

Kristína, dcéra Natálka (15 mesiacov):
„Moja dcéra je veľmi zvedavá, takže určite budeme slnečné dni tráviť vonku a najmä u babky na záhrade. Chcela by som jej ukázať, ako sa v záhrade sadí, ako všetko rastie, kvitne. Ukážem jej farby, budeme ovoniavať kvety, nechám ju chytiť si hlinu, kamienky, pobehať si po tráve. Jar je ako stvorená na zoznámenie sa so zvieratkami, ktoré na svet privádzajú mláďatká, takže určite navštívime aj nejakú farmu alebo sa poprechádzame po ZOO.“

Janka, syn Stanko (6 rokov) a dcéra Simonka (3 roky):
„Jar je skvelá! Ani teplo, ani zima, je tak akurát, dni sa predlžujú, všetko kvitne a zelenie, variť začíname jednoducho, prichádza prvá zeleninka, takže v kuchyni trávim menej času a hybaj von! Botanická záhrada, ZOO, dinopark, milión parkov, lesov, Železná studnička, Horský park, Stupavský park, jazerá s labuťami po celej Bratislave. Otvárajú sa farmy Stupava, Modra, Lozorno. Okolie Devína, Malinova, Rusoviec, Svätého Jura. Vyťahujeme bicykle, korčule, kolobežky. Juchú!“

Niki, dcéry Lily (6 rokov) a Emily (4 roky):
„Vždy mám pocit, ako by sme na jar vyliezali z jaskyne. My zimné aktivity veľmi neobľubujeme. Začíname sa rýpať v zemi na záhrade, učíme sa o rastlinkách, čo má ktorá rada, ako sa budí nový život, sadíme. Chodievame sa korčuľovať a bicyklovať na hrádzu, zbierame zlatý dážď na veľkonočnú výzdobu. Veľa kreslíme kriedami na zemi.“ 

Veronika, dcéry Anežka (9 rokov) a Meda (6 rokov):
„Na jar toho veľa nemáme, sme v práci, škole, škôlke, a popoludní majú deti krúžky. Takže jedine cez víkendy, prechádzky so psom, alebo dievčatá vytiahnu bicykle. Ale aby sme cielene vzali frisbee alebo zašli na golf, to nie. Pre nás je jar „hluché“ obdobie. V zime lyžujeme, v lete plávame, na jeseň chodíme na hríby.“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: