Rodinný piknik: čas s deťmi v prírode

Mgr. Marika Koscelníková | 1. august 2017
Rodinný piknik: čas s deťmi v prírode

Voľné víkendy s príjemným počasím – to je ideál rodinného života. Ak sa podarí zladiť jedno s druhým a máte možnosť stráviť deň s rodinou, využite ho čo najlepšie.

Tipy pre detské hry

Vynechajte návštevu nákupných centier a zábavných detských kútikov. Lacnejšie, pohodlnejšie a zábavnejšie je stráviť deň vonku v prírode.

Nemusíte hneď absolvovať niekoľkokilometrovú túru, ak nie ste na to ako rodina zvyknutí. Stačí, ak vybehnete niekam do okolia.

Vybehnite s deťmi do prírody

Na pekné zelené miesto, kde budú mať vaše deti dobrý výbeh, kde sa nadýchate čerstvého vzduchu a oddýchnete si. Nemajte obavu, že sa deti na lúke a v lese nezabavia.

Príroda ponúka množstvo zaujímavostí, ktoré rady objavujú. Najlepšie je, ak prechádzku spestríte vhodným cieľom – zbieraním húb, chrobákov, byliniek, pozorovaním mravcov, či žubrienok, hľadaním stôp.

Deti sú rady súčasťou nejakého „projektu“. Je na vás, do akej miery bude pre ne zaujímavý a lákavý. Myslite spôsobom: keby som bol dieťa, čo by ma bavilo? Určite v sebe nájdete kreatívnu bytosť s jednoduchými nápadmi.    

Prečítajte si: Pohyb umocňuje život

Obedovať na deke v prírode? Super nápad!

Príprava na rodinný deň pod holým nebom v sebe zahŕňa aj prípravu jedla a pitia. Chcete opekať? Zabaľte si suroviny vhodné na opekanie v prírode, nezabudnite na zápalky a papier na rozloženie ohňa.

Myslite aj na to, či sa nachádzate na mieste, kde je zakladanie ohniska povolené. V národných parkoch a chránených krajinných oblastiach je to prísne zakázané, hrozia za to mastné pokuty!

Ďalšou možnosťou je, že si obed pripravíte už doma. Mal by byť jednoduchý na konzumáciu. Možno postačia sendviče. Ak ste náročnejší konzument, prípadne idete s malými deťmi, pripravte si varenú stravu.

V takomto prípade dbajte na vhodné zabalenie a prenos potravín. Ideálne sú termotašky a jedlá, ktoré sa rýchlo nekazia. Najmä v teplom počasí.

Do batôžka si zabaľte aj malé dobrôtky ako ovocie, či krekry. Jedlo rozdeľte do malých úložných boxov. V jednom bude zelenina, v ďalšom ovocie, šalát, sendviče a podobne.

Využiť môžete potravinovú fóliu a alobal. Ak máte tieto rodinné pikniky v obľube, zainvestujte do piknikového vybavenia. Špeciálne skladacie deky, koše s príbormi a jednoduchým jedálenským komfortom.

Pre fajnšmekrov sú na trhu v ponuke aj profesionálne piknikové koše, s izolovaným priestorom k uloženiu teplých a studených jedál, s porcelánovými tanierikmi, korením, príbormi, či špeciálnym úložným priestorom na víno.

Dostatočné množstvo tekutín je základ pikniku v prírode. Pokiaľ nie ste v blízkosti vodného zdroja, myslite aj na umytie rúk a tváre (prípadne iných malých nehôd, ktoré sa malým deťom stávajú). Dbajte na pitný režim a ponúknite deťom nápoj častejšie. Termoska s teplým čajom či kávou tiež poteší.

Deti na čerstvom vzduchu vyhladnú a vďačne siahnu po dobrotách vybalených na deke. Iný spôsob servírovania stravy motivuje k jedlu aj tých najväčších výmysleníkov.

Nebuďte prekvapení, ak dieťa zje celú porciu a vypýta si ďalšiu, aj keď doma ho musíte s jedlom naháňať. Pri výbere toho správneho miesta buďte opatrní a sledujte, kde sa rozložíte.

Nepriľahnite mravenisko, krtinec, či iné malé diery v zemi. Ideálne je blízko vody a v horúcom počasí vyberte tienisté miesto.

Máte dieťa domaseda? 7 tipov, ako ho dostať von

Na piknik v prírode sa primerane oblečte a obujte

Pokiaľ ste si na piknik vyhliadli vzdialenejšie miesto, zvoľte pohodlnú obuv. Prechádzky a pobyt v lese si vyžadujú pevné, najlepšie nepremokavé topánky.

Na hlavu klobúčiky alebo čiapky. K tomu dlhé nohavice, pribaľte si aj mikiny a tenké vetrovky. Nielen pre chladnejšie ovzdušie, ale aj kvôli hmyzu a komárom.

Pri malých deťoch oceníte aj náhradné oblečenie. Pribaľte si aj repelent. Ten nastriekajte na oblečenie, pomôže odplašiť otravný hmyz. (Ne)povinnou výbabou výletu v prírode je aj sieťka na motýle, vreckový atlas rastlín, badminton, , pexeso, a podobné malé zábavky, ktorými si spestríte deň.

Poznáte tradíciu piknikov?

Stolovania pod holým nebom na lúke, v parku a v lese, je rozšírené najmä v zahraničí. V Anglicku, či Francúzsku nájdete v nedeľné popoludnia parky plné rodinných piknikových akcií.

Parky tam patria k obľúbeným miestam stretnutí  a trávenia voľného času. U nás je najobľúbenejšou formou pikniku ten záhradný. Víkendové opekačky rozvoniavajú už od jari.

Panelákové rodiny bez vlastnej záhrady volia na piknik bližšie či vzdialenejšie lesoparky, prípadne spoja piknik s celodenným výletom do prírody.

Čaro stolovania v prírode obľubujú nielen rodiny, je súčasťou firemných a spoločenských akcií, či ideálnym spôsobom randenia.

Keď je priaznivé počasie, využite možnosť stráviť deň na čerstvom vzduchu. Nemusíte plánovať náročný rodinný program. Stačí zabaliť dobré jedlo, pitie, vybrať sa na pekné zelené miesto a užívať si deň. 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: