Alergia na vaječný bielok: Problém najmä pre deti s atopickým ekzémom
Alergia na vajcia, presnejšie na vaječný bielok, môže byť pre rodičov veľkou výzvou. Ak varíte a pečiete, viete, že vajíčka sa používajú v mnohých potravinách a v mnohých prípadoch sú označené ako „skryté“ prísady.
Alergia na vaječný bielok vie potrápiť najmä našich najmenších, obzvlášť tie deti, ktoré trpia atopickým ekzémom. Našťastie, postupne z nej väčšina vyrastie, no sú jedinci, u ktorých pretrváva aj do dospelosti. Pravdou je, že ak hovoríme o alergii na vajce, máme na mysli najmä vaječný bielok, ktorý obsahuje viacero alergénnych proteínov. Len minimum potravinových alergikov má problém s vaječným žĺtkom, preto sa aj my zameriame na vaječný bielok.
Alergia na vaječný bielok
Potraviny, ktoré obsahujú vajíčka, sú spolu s potravinami obsahujúcimi lepok a bielkovinu kravského mlieka tie, ktoré sú ťažko nahraditeľné. Alergia sa zvykne prejaviť do niekoľkých minút až cca 2 hodín od skonzumovania potraviny, ktorá obsahuje vajíčko. Do 24 hodín zvykne odznieť. Aj pri alergii na vaječný bielok je možnou, no zriedkavou reakciou anafylaktický šok.
Alergiológovia pri diagnostike využívajú výhody komponentovej diagnostiky. Komponentová diagnostika u pacienta zistí, na akú zložku bielka má pacient alergiu. Aký to má pre pacienta konkrétny význam? Nuž ak je alergický na zložku Gal d 1- tak vieme, že riziko dlhodobého pretrvávania alergie je vysoké, navyše pacient bude zle reagovať aj na tepelne upravené vajíčko. Ak ale je alergický na Gal d 2 zložku bielka – jeho prognóza je dobrá a má veľkú šancu, že z alergie „vyrastie “ – navyše je pravdepodobnosť dobre tolerovať tepelne upravené vajíčko. U pacienta alergického na Gal d 5 je riziko reakcie na kuracie mäso.
TIP:
Vajíčko môžete pri varení nahradiť napr. škrobom, ľanovým semenom alebo banánom.
Odborník radí: Sú VAJÍČKA vhodné pre deti?
Kde všade vaječný bielok môžete nájsť?
Nechýba v bežnom pečive, sladkostiach, omáčkach, dochucovadlách, polievkach, zmrzlinách, v tepelne spracovanom mäse, zákuskoch..., ale je aj súčasťou liekov a kozmetických prípravkov. O to viac je to problém pre alergikov.
Iba slepačie vajce?
Pri potvrdenej alergii na vaječný bielok je nutné vyhýbať sa nielen slepačím vajciam, ale i kačacím, husacím, prepeličím, pretože alergény v nich sú podobné.
Prepeličie vajíčka
Oproti slepačím sú menšie a ľahšie stráviteľnejšie. Obsahujú minimum cholesterolu, ale za to viac minerálov a vitamínov ako slepačie. Sú považované za delikatesu, no na slovenskom trhu si svoje miesto iba hľadajú.
Vedeli ste, že?
Niektoré očkovacie látky môžu obsahovať vaječné zložky, preto osoby s touto alergiou musia byť na pozore pri očkovaní. Osobitne to platí u malých detí, preto sa pred očkovaním poraďte s pediatrom.
Opatrenia, ktoré môžu pomôcť zabrániť vzniku potravinovej alergie u dieťaťa
Bezvaječná diéta
Hoci sa alergény v bielku vplyvom tepla čiastočne rozkladajú, to, či alergik môže aspoň čiastočne konzumovať jedlá s obsahom vajec, závisí od jeho precitlivenosti a je to veľmi individuálne. Práve preto je vhodné, aby sa pri pravidelných alergiologických kontrolách táto alergia u pacientov, zvlášť malých detí, zisťovala a prehodnocovala. Niektorí alergici napr. stolerujú niektoré druhy jedál, v ktorých je vajíčko v minimálnej koncentrácii, no pre iných to môže byť problém. Našťastie, k mnohým jedlám už máme alternatívy, inšpirovať sa napríklad môžete vegánskou kuchyňou, ktorá vajíčka pri príprave jedál nepoužíva. Na trhu sú dostupné aj bezvaječné cestoviny, pečivá.
Prijať svoju alergiu či intoleranciu na jedlo nie je ľahké, no čím skôr s tým u dieťaťa začnete, tým je väčšia šanca na to, že si na svoju inakosť privykne a naučí sa s ňou žiť. Nezabudnite o tom informovať vašich príbuzných a známych, ak ich s dieťaťom navštevujete a tiež predškolské či školské zariadenie, v ktorom sa vaše dieťa stravuje.
Všeobecne však platí, že najbezpečnejšou liečbou pri alergii na vaječný bielok je kompletné vylúčenie vajec, výrobkov i jedál z nich zo stravovania.
TIP: Kniha Potravinové alergie
,,Alergie, vrátane potravinových, sa stali civilizačným ochorením a sú akousi daňou ľudstva za náš životný štýl. Genetické faktory, znečistenie prostredia, stres a dramatická zmena našich stravovacích návykov, chemizácia, zmena nášho životného štýlu roztočili koleso alergií obrovskou rýchlosťou. Výsledkom je, že každý tretí-štvrtý človek trpí nejakou formou alergie alebo sa s alergiou vo svojom živote stretne. O osude našich detí však rozhodujeme aj my. Rýchlou diagnostikou vieme zjemniť a niekedy až celkom zvrátiť priebeh alergie, “ konštatuje imunoalergiológ MUDr. Martin Lešťan.
V knihe Potravinové alergie nájdete nielen dôležité informácie, ale aj recepty na polievky, hlavné mäsové i zeleninové jedlá, dezerty a smoothies, ktoré si môžete vychutnať aj pri kombinácii viacerých potravinových alergií.