Opatrenia, ktoré môžu pomôcť zabrániť vzniku potravinovej alergie u dieťaťa
foto: istockphoto.com
Tieto kroky pôsobia preventívne.
Ako predchádzať alergiám u deti?
- 1. Počas tehotenstva, dojčenia a v prostredí dieťaťa by sa nemalo fajčiť a piť alkohol, obzvlášť to platí pre samotné matky.
- 2. Počas tehotenstva a dojčenia nie je nutná špeciálna strava. Stačí jesť čo najpestrejšiu stravu.
- 3. Tehotné a dojčiace matky by si mali dávať pozor aj na to, aké lieky užívajú.
- 4. Dojčiť je vhodné najmenej 4 – 6 mesiacov.
- 5. Ak dojčenie nie je možné, odporúča sa dieťaťu podávať dojčenskú výživu, ktorá sa svojím zložením najviac približuje materskému mlieku.
- 6. Špeciálnu pozornosť treba venovať zavádzaniu potravín, poradiť sa s lekárom ohľadom zavádzania príkrmov v tzv. orálnom tolerančnom okne.
- 7. Hoci sa v minulosti neodporúčalo mať v domácnosti s malým dieťaťom žiadne domáce zvieratá, dnes sa tento názor považuje za prekonaný. Iná situácia je vtedy, ak dieťa alebo niekto z rodiny je na konkrétne zviera alergický.
Ak žena dojčí, mala by starostlivo dbať na svoju životosprávu
Obzvlášť by mala spozornieť v prípadoch, ak:
- užíva nejaké vitamíny, doplnky výživy, preháňadlá, lieky, tablety s obsahom železa, lieky proti bolesti, nachladnutiu, lieky na odvodnenie, chudnutie a iné. Aj lieky a doplnky výživy môžu obsahovať alergénne zložky.
- príznaky potravinovej alergie môže mať dieťa aj v prípadoch, ak matka zjedla nové jedlo, v ktorom mohli byť alergény prítomné skryte.
Potravinové alergie sú celosvetovým problémom, nevyhýbajú sa dospelým ani deťom. V tejto knihe nájdete množstvo receptov i odpovedí na rôzne otázky.