Je moje dieťa alergik?

RNDr. Barbara Sviežená | 4. november 2020
Potravinové alergie

Ako sa prejavuje u detí alergia na potraviny? Vieme zabrániť vzniku alergie?

Každá mamička, ktorej dieťatko je vo veku zavádzania prvých príkrmov, už vie, že ideálne je si počas prvých mesiacov viesť potravinový denník (denník zavádzania príkrmov).

V tomto období môžeme odsledovať všetky nežiadúce reakcie dieťatka a prepojiť ich s konkrétnou potravinou. Základom je zavádzať nové potraviny s odstupom 3 dní, aby sme u dieťaťa videli prejavy nielen tesne po zjedení, ale aj pri vylučovaní o 24 – 48 hodín.

Vo veľmi malom veku nemôžeme prakticky využiť žiadny iný systém odhaľovania potencionálne škodlivej potraviny. Testy na potravinové alergie prichádzajú do úvahy až oveľa neskôr, najskoršie okolo tretieho roka života. Je to dané tým, že imunitný systém, a teda aj tzv. IgE odpoveď, sa môžu ešte vyvíjať a ustaľovať. 

Základom je  zavádzať nové potraviny  s odstupom 3 dní, aby sme u dieťaťa videli prejavy nielen tesne po zjedení, ale aj pri vylučovaní o 24 – 48 hodín.

Nemýľme si alergiu a intoleranciu

Intolerancia potravín nie je založená na reakcii imunitného systému a zvyčajne prebieha v samotnom tráviacom trakte. Môže byť spôsobená nedostatkom enzýmov, citlivosťou na niektoré prídavné látky alebo reakciou na niektoré prirodzene sa vyskytujúce chemické látky v potravinách.

V tomto prípade môžeme jesť malé množstvá danej potraviny bez toho, aby nám spôsobili výrazné problémy. Pri alergii to tak nie je – v tom prípade sa musíme potraviny vzdať úplne. 

Alergia na potraviny
Prečítajte si tiež:

Alergia na potraviny

Čo je potravinová alergia? 

Predstavuje neadekvátnu imunitnú odpoveď na bielkoviny z potravín. Zvyčajne sa prejavuje ako komplex viacerých symptómov.  Citlivá je najmä koža – tu sa môže prejaviť ako žihľavka, opuch, sčervenanie či svrbenie. Tráviaci trakt môže byť postihnutý preháňaním, hnačkou, či dokonca zvracaním. Pri kontakte s alergénom sa môže zhoršiť aj dýchanie. 

Niekedy skutočne stačí minimálne až stopové množstvo danej potraviny, a dôjde k alergickej reakcii. Alergia na potraviny zahŕňa imunitný systém – telo si vytvára protilátky typu IgE na daný druh potraviny. To vedie k uvoľneniu histamínu a ďalších protizápalových látok. V najhoršom prípade môže dôjsť až k anafylaktickému šoku, čo je veľmi závažná alergická reakcia. 

Deti trpia najčastejšie alergiou na vaječný bielok (slepačie vajce), mlieko, arašidy, orechy, pšenicu a sóju. Prejaviť sa môžu ako atopický ekzém, koliky či reflux. Výskyt potravinových alergií u detí môže dosahovať 15 – 20 % u dojčiat a batoliat.

AKO zabrániť vzniku alergie?

Či už dieťatko má genetickú predispozíciu na alergie v rodine mamy či otca, alebo nemá, v každom prípade by sme mali:

  • dávať veľký pozor na kvalitu stravy pred počatím a počas celého tehotenstva
  • vyvážene a zdravo sa stravovať aj počas obdobia dojčenia
  • dieťatko dojčiť výlučne počas prvých 6 mesiacov a následne ďalej minimálne do 1 roka
  • alergény zavádzať ešte pod ochranou dojčenia
  • opatrne postupovať pri prvých príkrmoch
  • sledovať možné nežiaduce prejavy na jedlo a zapisovať si ich
  • pri nežiaducej reakcii vylúčiť danú potravinu z jedálnička na minimálne 3 mesiace a skúsiť ju zaradiť opätovne – ak sa reakcia zopakuje, vylúčiť ju opäť, tentoraz na 6 mesiacov

Potravinové alergie sú celosvetovým problémom, nevyhýbajú sa dospelým ani deťom.V tejto knihe nájdete množstvo receptov i odpovedí na rôzne otázky.

potravinové alergie

CHCEM SI OBJEDNAŤ KNIHU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: