PRVÁ POMOC PRE MAMY ZAČIATOČNÍČKY: Anafylaktický šok

PRVÁ POMOC PRE MAMY ZAČIATOČNÍČKY: Anafylaktický šok
11.6.2019 v kategórii Batoľa, autor Mgr. Magdaléna Marcinčinová, Bc. Matej Marcinčin, foto: istockphoto.com

Alergie sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) štvrté najčastejšie sa vyskytujúce ochorenie na svete. Trpia nimi rôzne vekové skupiny, dospelí aj deti. Počet alergikov stále stúpa. Ako reagovať pri alergiách rôzneho typu, no najmä pri silnej alergickej reakcii – anafylaxii?

Alergia je prehnaná obranná reakcia nášho imunitného systému pred látkami, ktoré pre nás v skutočnosti nie sú škodlivé a vôbec by sme na ne nemali reagovať.

Čo sa deje pri alergickej reakcii?

Pri alergii bojuje náš imunitný systém proti alergénu, látke rôzneho typu, ktorá ale neohrozuje naše telo. Ochorenie vzniká ešte skôr, ako sa prejaví, a to už pri prvom kontakte s danou látkou. Prvý kontakt s alergénom vyvolá proces nazývaný senzibilizácia.

Ide o tichý proces v našom tele, o ktorom nevieme a ktorý trvá rôzne obdobie. Počas senzibilizácie naše telo rozpoznáva alergén, identifikuje ho ako možný problém a tvorí si proti nemu protilátky. Až po tomto procese a opätovnom stretnutí s látkou sa prejaví alergia, pri ktorej organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množstva histamínu – látky zodpovednej za alergické príznaky.

Alergén sa do organizmu dostane cez kožu, vdýchnutím, ústami alebo vpichom.  Alergénmi môžu byť rôzne potraviny, lieky, pele tráv, bylín, stromov, plesne, roztoče, látky zvieracieho pôvodu (sekréty zvierat), bodnutie hmyzom, chemické látky, kovy, ale aj konzervačné látky v potravinách, tzv. „éčka“.

Najčastejšie prejavy alergie

K častým prejavom alergie patria najmä kožné reakcie – výsev, žihľavka, začervenanie kože, opuch, respiračné problémy – kašeľ, kýchanie, nádcha, svrbenie nosa, upchatý nos, sťažené dýchanie, pocit opuchu jazyka, očné reakcie – opuch viečok, svrbenie a slzenie ale aj búšenie srdca, pocit na odpadnutie, rôzne prudké tráviace ťažkosti a iné.

Väčšina alergií začne do 1 hodiny od kontaktu s alergénom. Reakcia je tým ťažšia, čím skôr sa začnú prvé prejavy. Aj na prvý pohľad jednoduchá alergická reakcia sa môže za krátky čas vystupňovať a prejsť do veľmi silnej alergie – anafylaktického šoku.

Väčšina alergií začne do 1 hodiny od kontaktu s alergénom. Reakcia je tým ťažšia, čím skôr sa začnú prvé prejavy.

Anafylaktický šok

Anafylaxia, alebo tiež anafylaktický šok, je extrémne silná forma alergickej reakcie človeka na určitý alergén. Vzniká po druhom alebo opakovanom kontakte s alergénom. U detí je najčastejšou príčinou anafylaxie potravinová alergia, u dospelých alergia na lieky. Od bežnej alergickej reakcie sa odlišuje tým, že na rozdiel od nej nepostihuje len určité miesto, ale celé telo.

V zásade ide o náhly alergický šok sprevádzaný poruchami krvného obehu alebo dýchania, opuchom kože či zrýchleným srdcovým rytmom. Táto reakcia si vyžaduje okamžitú pomoc, inak to môže skončiť aj smrťou. U ľudí, trpiacich anafylaxiou, je nevyhnutné, aby mali vždy pri sebe tzv. „pohotovostný balíček“.

U detí je najčastejšou príčinou anafylaxie potravinová alergia,
u dospelých alergia na lieky.

Pohotovostný balíček alergika

Čo by mal obsahovať, priblíži záchranár Bc. Matej Marcinčin: „Alergik, u ktorého sa anafylaxia prejavila, by mal mať stále so sebou „pohotovostný balíček“, ktorého obsahom je autoinjektor, alebo tiež adrenalínové pero (je na lekársky predpis a čiastočne ho hradí zdravotná poisťovňa), účinné antihistaminikum, kortikosteroid (vo forme tabliet) a v prípade astmatika aj inhalačný prípravok proti obštrukcii dýchacích ciest.

Antihistaminiká a kortikoidy potrebujú dlhší čas na rozvinutie účinku.
Alergici by mali užívať tieto lieky pravidelne, aby preventívne pripravovali organizmus na stret s alergénom. U ľudí, ktorých sa v minulosti prejavila anafylaxia, je potrebné podať adrenalín už pri náznakoch sťaženého dýchania, búšení srdca alebo začínajúceho opuchu.“

Zastavme sa pri adrenalínovom pere.
Je rozdiel, ak ho potrebuje dieťa alebo dospelý? „Adrenalínové pero sa vyskytuje v dvoch variantoch. Ich rozdiel spočíva v množstve účinnej látky – adrenalínu. Autoinjektor pre dospelých obsahuje 0,3 mg adrenalínu, dávka pre deti 0,15 mg adrenalínu. V oboch prípadoch ide o nízku dávku lieku, preto sa netreba obávať komplikácií, aj keby bol adrenalín v tejto podobe podaný zbytočne.“

Ako poskytnúť prvú pomoc pri anafylaktickom šoku?

Postup nám priblíži M. Marcinčin: „Pri prvej pomoci myslíme predovšetkým na hlavný cieľ: zachovanie základných životných funkcií, a to dýchania a krvného obehu. Od toho sa odvíjajú ďalšie úkony:

  • Zachovajte pokoj a upokojte postihnutého. Ak je to možné, zistite príznaky alergie, ktoré sa prejavili v minulosti.
  • Odstráňte zdroj alergie. Po uštipnutí hmyzom, môžeme priložiť na postihnuté miesto ľad na zmiernenie opuchu a spomalenie vstrebávania jedu, a cmúľať kocku ľadu alebo piť chladený nápoj.
  • Privolajte pomoc.
  • Postihnutého položte do protišokovej polohy so zdvihnutými dolnými končatinami nad úrovňou hlavy.
  • Ak má osoba pri sebe pohotovostný balíček, ako prvé podajte adrenalín, najmä ak sú prítomné príznaky zlyhávania dýchacieho alebo obehového systému.
  • Pri dusení podajte inhalačný prípravok na rozšírenie dýchacích ciest.
  • Následne podajte 1 – 2 tablety antihistaminík. Tieto lieky by mal postihnutý rozhrýzť a zapiť tekutinou.
  • Ak postihnutá osoba nereaguje na podnety, začnite s resuscitáciou – udržiavajte životné funkcie do príchodu zdravotnej pomoci.

Človek, ktorý prekonal ťažkú anafylaxiu musí byť niekoľko hodín pozorovaný, pretože sa predpokladá ďalšie vstrebávanie alergénu. V priebehu 3 až 8 hodín po začatí reakcie sa môže prejaviť druhá fáza anafylaktickej reakcie, ktorá ale býva podstatne miernejšia.“

Viete, že...?

Poznáme aj ľudové prostriedky proti vzniknutým alergickým reakciám – napríklad prikladanie cibule, octu na miesto vpichu. Je pravdou, že cibuľa a ocot neutralizujú toxíny, ale len na koži človeka. Pri uštipnutí hmyzom jed preniká žihadlom pod kožu, a tieto prostriedky už nemajú vplyv na pôsobenie jedu v organizme.

Alergia vs. intolerancia
Prečítajte si tiež:

Alergia vs. intolerancia