Vedeli ste? Bábätkám často podávame príliš horúce jedlo...

Redakcia | 7. Nov 2016
babatku nechuti horuce jedlo

„Nie vždy, ale dosť často...“ odpovedalo by veľa bábätiek a malých detí na otázku, či jedlo, ktoré im rodičia ponúkajú, nie je náhodou príliš horúce.

Vždy príliš horúce?

Deti v tomto veku majú totiž iný vzťah k teplote jedál ako my dospelí. Pokrm, ktorý je pre nás „teplý“, pociťujú skôr ako horúci. To je často aj dôvod, prečo sa malé deti pri jedle zdanlivo bezdôvodne pohojdávajú a lyžicou krúžia okolo horúceho jedla, prípadne sa v ňom len prehrabávajú.

Mamy a otcovia by sa nemali spoliehať na to, čo je príjemné pre ich podnebie, ale jedlo by mali na skúšku ponúknuť o niečo menej teplé, aby videli, či nebude týmto spôsobom pre deti prijateľnejšie.

Prečítajte si aj: Prvé ovocné príkrmy

Ako zistiť správnu teplotu jedla pre bábätká?

Podobne ako s mliekom - pred podaním jedla vyskúšajte jeho teplotu kvapnutím kvapky na vnútornú stranu zápästia – jedlo by malo byť príjemne teplé, ale nie horúce. Bábätká sú zvyknuté na teplo materského mlieka a to má teplotu ľudského tela tj. cca 36 - 37 stupňov. Dospelí niekedy jedia jedlo pomaly až dvojnásobnej teploty.

Aký je najvhodnejší a najšetrnejší spôsob ohrevu?

Rýchly a šetrný je ohrev vodnou parou, potom teplovzdušný. Maximálna teplota zohriatej potraviny je daná teplotou ohrevného média - vodná para (100 °C) a teplý vzduch (dá sa nastaviť v širokom rozmedzí teplôt).

Prečítajte si aj: MAMY RADIA MAMÁM: Keď dieťa odmieta príkrmy

Zohrievate jedlo v mikrovlnnej rúre?

Na zohrievanie jedla v mikrovlnnej rúre sú kontroverzné názory. Ak však zohrievate jedlo v mikrovlnnej rúre, mali by ste ho pred podávaním dobre premiešať a vyskúšať jeho teplotu. Mikrovlnná rúra totiž nezohrieva všetky časti jedla rovnomerne.

Potrebujeme pre bábätká taniere udržujúce teplotu?

Taniere udržujúce teplotu nie sú v detskej výbave nevyhnutné – bábätku chutí pokrm aj vtedy, ak už je trochu vychladnutý.

Neviete čo pripraviť vášmu drobcovi? Inšpirujte sa našimi dojčenskými receptami!

 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: