V jasliach je poslušný, doma vzdoruje a kričí. Čo s tým?

Redakcia | 14. marec 2023
V jasliach je poslušný, doma vzdoruje

V jasliach či v škôlke je to iné ako doma. Je vám to známe?

Vaša otázka:

Syn sa po príchode z jaslí veľmi hnevá, kričí, hádže sa o zem a vôbec neposlúcha. Keď začal chodiť do jasličiek, prvé tri dni boli super, ale teraz, po mesiaci sa jeho správanie zmenilo. Domov chodí nahnevaný a vzdorovitý. Čo s tým robiť? Môže to byť tým, že v jasliach je úplne poslušný a učiteľky si ho chvália a doma sa ventiluje, alebo čo je za tým? Zuzana. 
Chcem inú mamu
Prečítajte si tiež:

Chcem inú mamu

V jasliach je poslušný, doma vzdoruje a kričí. Čo s tým?

Na vašu otázku odpovedá psychoterapeutka Alena Hrčková z Psychologickej a emočnej poradne:

Správanie Vášho synčeka je úplne normálne. Proces adaptácie je veľmi náročný, a trvá individuálne, spravidla mesiac až tri mesiace. Dieťa prechádza zmesou emócií, ktoré sú zo spektra radosti z nového, z detí, aktivít, prostredia..., zároveň zo spektra bolesti - vzďaľuje sa z prostredia najbližšieho, bezpečného, známeho, od osôb na nich naviazaných.

Predpokladať, že sa takéto odlúčenia majú zvládať podľa predstáv dospelého, sú nereálne, a slúžia len na Vašu frustráciu, sklamanie, hnev. Tieto Vaše pocity tiež dieťa vníma aj neverbálnymi prejavmi a môže sa cykliť vo vašej rodine pocit "zlého", nedostatočného.

Odporúčame znížiť svoje očakávania len príjemných pocitov, nastaviť sa na jedinečnosť Vášho syna, na existenciu pocitov aké má, a tieto len prijímať a tíšiť. Prijímať, v zmysle "rozumiem Ti" a tíšiť objatím v tej ťažkej chvíli.

Prajem veľa lásky, Alena Hrčková

Psychoterapeutka Alena Hrčková je odbornou poradkyňou a spolupracovníčkou Klubu MAMA a ja v rámci Psychologickej a emočnej poradne. Registrované členky jej môžu klásť otázky na našom webe, prípadne sa s ňou poradiť aj neverejne. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním.

PORAĎTE SA TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: