Bábätká potrebujú objatia - posilňuje to ich celkové prospievanie aj v budúcnosti

MK | 7. marec 2023
Bábätká potrebujú objatia

Bábätko potrebuje vašu náruč. Nikdy jej nebude "príliš".

Objatie mamy

Vieme, že objatia majú veľkú silu. Od prvého kontaktu so svetom až po poslednú rozlúčku. Je krásne narodiť sa do teplej náruče, ktorá poskytuje bezpečie a blízkosť. Tú spomienku si uchovávame v najhlbšom podvedomí. Vôňu mamy a pocit, keď nás objímala. Vedci zistili, že práve tieto prvotné pocity zohrávajú dôležitú úlohu aj v našom ďalšom fungovaní a prospievaní počas celého života.  

Maznajte sa s bábätkami, objímajte ich 

Kontakt koža na kožu po narodení bábätka je prvým  krokom k vytvoreniu bezpečnej vzťahovej väzby a umožňuje lepšie pripútanie. Objatia a maznanie s bábätkami sú veľmi dôležité, potvrdzuje to štúdia z University of British Columbia.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Development and Psychopathology (ext. zdroj štúdia),  objatia a dotyky, ktoré dávame našim bábätkám, majú trvalý vplyv aj na ich budúcnosť. V podstate, maznanie sa s bábätkom mení jeho gény.

Výskumníci sledovali 94 zdravých 5-týždňových detí a požiadali rodičov, aby si viedli denníky o tom, kedy deti jedli, spali, kŕmili sa a plakali, ako aj o tom, koľko telesného kontaktu im bolo počas starostlivosti dopriate. O štyri a pol roka neskôr urobili deťom výter z líc, aby  mohli preskúmať ich DNA.

Vedci zistili, že deti, ktorým nebolo dopriate veľa dotykov, objatí a nosenia, boli viac uplakané, nervózne aj chorľavejšie, keď boli bábätkami. Vedci skúmali ich DNA a našli konzistentné rozdiely v metylácii DNA (dedičné zmeny v expresii génov) detí, ktoré mali viac blízkeho kontaktu a tých, ktoré nie.

Túlenie je dôležité, rodičia
Prečítajte si tiež:

Túlenie je dôležité, rodičia

Máte plačlivé bábätko? Viac ho objímajte

„Plánujeme sledovať, či ‚biologická nezrelosť‘, ktorú sme videli u týchto detí, má široké dôsledky na ich zdravie, najmä na ich psychický vývoj,“ hovorí hlavná autorka štúdie Sarah Moore. "Ak ďalší výskum potvrdí toto počiatočné zistenie, podčiarkne dôležitosť poskytovania fyzického kontaktu, najmä pre nepokojné deti."

Časy, keď rodičia počúvali: "Nerozmaznaj ho nosením, neber ho na ruky", sú už našťastie preč. Rodičia by sa nemali nikdy nemali obávať, že dieťa objímajú príliš, pretože z objatí  ťažia nielen bunky bábätiek, ale aj mozog dieťatka -  uchováva si tie najkrajšie spomienky na pocit bezpečia. Čo z toho vyplýva? Bábätká potrebujú naše objatia. Nikdy ich nebude "príliš".

Zdroje: www.mother.ly ,Moore S, McEwen L, Quirt J, Morin A, Mah S, Barr R, a kol. Epigenetické koreláty neonatálneho kontaktu u ľudí. Vývoj a psychopatológia. 2017. 29(5), 1517-1538. doi:10.1017/S0954579417001213

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: