Chcem inú mamu

Redakcia | 23. február 2023
Chcem inú mamu

Tieto slová sa od dieťaťa nepočúvajú ľahko. Ako reagovať?

Vaša otázka:

Moja dcéra má päť rokov. Ak jej niečo neodvolím, alebo urobím to, čo sa jej nepáči, povie mi: Chcem inú mamu. Veľmi ma to zraňuje, viem, že je to len dieťa a nemyslí to tak. Mám to ignorovať, alebo vysvetľovať?

Keď dieťa povie: Chcem inú mamu

Na vašu otázku odpovedá psychoterapeutka Alena Hrčková z Psychologickej a emočnej poradne:

Máte zdravú dcérku, dovoľte jej vyjadrovať čo cíti. Posilnite seba, nereagujte zo zraneného miesta. Aj keď samozrejme, je príjemné počuť chválu, spokojnosť, prijímanie všetkého, čo pripravíme. Druhý má právo na odmietnutie, prípadne inú chuť.

Robíme chybu, keď si to vzťahujeme na seba, že keď druhý odmietne, beriem to ako vlastné zlyhanie. Toto sa deje v reakcii na odmietnutie dospelou osobou. Keď prejaví svoju vôľu/nevôľu dieťa, obzvlášť sa musíme vyzbrojiť pevnou nemennou láskou voči nemu. Dieťa krásne čitateľne ukazuje, ako s niečím nesúhlasí. Učte ho vyjadrovaniu nesúhlasu. To nemá nič spoločné s tým, že vás miluje, potrebuje, ste jediná jej láska, ktorej môže povedať všetko aj nepekné a Vy, maminka ju neprestanete ľúbiť. Je to formovanie v bezpodmienečnej láske.

Ide o princíp – niečo ste jej nedovolili a ona reaguje „si zlá, nechcem Ťa...“. Odpoveď je „ ja ťa ľúbim“ Napríklad nedovolili ste sladkosť pred obedom. Ona Vás označila, že ste zlá. Vaša reakcia je úsmev a slovíčko „rozumiem ti“. Vôbec nevysvetľujte viac. Len dôverujte sebe, že Vaše rozhodnutie je pre ňu to najlepšie čo jej môžete dať. Láskavo sa usmejte (nie vysmejte!). Viac nemusíte hovoriť. Môžete ju pohladiť, prikývnuť v zmysle „viem, že by si to chcela ináč“. Dieťa sa zmieri. Po chvíli, ale zmieri.

Psychoterapeutka Alena Hrčková je odbornou poradkyňou a spolupracovníčkou Klubu MAMA a ja v rámci Psychologickej a emočnej poradne. Registrované členky jej môžu klásť otázky na našom webe, prípadne sa s ňou poradiť aj neverejne. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním.

PORAĎTE SA TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: