Rodičovský svet je posadnutý hľadaním riešenia každého problému: Pre mamu, ktorej dieťa nespí...

MK | 18. júl 2023
Rodičovský svet je posadnutý hľadaním riešenia každého problému: Pre mamu, ktorej dieťa nespí...

Našou úlohou nie je ich opravovať, aby spĺňali tabuľky. Našou úlohou je sprevádzať ich v prvých rokoch života a vychovať z nich dobrých ľudí.

Mám doma "nespáča"

A viete čo? Pomohlo mi to vidieť pohár napoly plný, nie prázdny.

Môj syn asi doslova neznáša spánok. Keď sme ho priniesli z nemocnice domov, prvé štyri mesiace sa budil každé dve hodiny. Teraz má 2,5 roka a vstáva od 2:00 do 5:00, chce sa hrať, alebo piť, alebo robiť čokoľvek iné, len nie opäť spať. Niektoré deti jednoducho nevedia dobre spať. Vyskúšala som všetky metódy a prečítala knihy. Skúšala som ho uložiť do postele skôr aj neskôr. Snažila som sa ho zmeniť. 

Pamätám sa, ako som nedávno uložila syna na popoludňajší spánok, ktorý mu trvá asi tak pol hodinku, ak vôbec zaspí. V ten deň som mu prečítala rozprávku, zaspievala obľúbenú pesničku a kráčala k dverám ticho ako myška. O tridsať sekúnd plakal. Počula som ho cez monitor ako hovorí: "Chýbaš mi, mami."

Nikdy predtým túto frázu nepovedal. Nevedela som, že vôbec rozumie konceptu chýbania niekoho alebo niečoho. V tej chvíli som si uvedomila, že áno, môj syn nespí rád, no zároveň ma miluje.

Hľadáme riešenie na každý problém, niekedy stačí iný uhol pohľadu

Rodičovský svet je posadnutý hľadaním riešenia každého problému. Ale deti nie sú roboty. Všetci sú v niektorých veciach skvelí, v mnohých priemerní a v niektorých zlí. Niekedy rodičia nepotrebujú riešenie. Niekedy sa jednoducho potrebujeme pozrieť na život z iného uhla.

Po dvoch rokoch nespavosti niekedy nerozmýšľam jasne – ale mať dieťa s nediagnostikovanou nespavosťou ma určite niečo naučilo. A hoci mi to nepomohlo vyspať sa, pripomínam si (najmä v slabých chvíľkach), prečo tak milujem byť jeho mamou.

Vzdala som sa formovania svojho syna na dobrého spáča a začala som trénovať svoj mozog a samú seba, aby som si pamätala, že mojou najdôležitejšou úlohou je vyformovať z neho dobrého človeka. Je taký úžasný v toľkých veciach. Môj syn však nechce spať, pretože mu chýbam, keď som na druhej strane dverí. Toľko energie som vložila do "opravy" jeho spánku a nemyslela som na to, že ma potrebuje mať pri sebe.

Nestresujem sa tým, že mám doma nespáča. Každé dieťa má "niečo". Našou úlohou nie je ich opravovať, aby spĺňali tabuľky. Našou úlohou je sprevádzať ich v prvých rokoch života a vychovať z nich dobrých ľudí.

by Eugenia Finizio Cassidy 

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: