Spánkový tréning: Senzačné riešenia mávaju háčik

Redakcia | 19. apríl 2023
Spánkový tréning

Nespí? Veď si chvíľu poplače a potom zaspí. Možno ste aj vy unavení a frustrovaní po prebdených nociach povedali, že vyskúšate tento spôsob.

Metóda vyplakávania a metóda kontrolovaného plaču ide ruka v ruke s myšlienkou, že "priveľa" pozornosti dieťatku uškodí. Že nosením a dotykom ho rozmaznáme a nevyrastie z neho silný a samostatný jedinec. V angloamerických krajinách je kultúra spánkového tréningu veľmi rozšírená a úzko s potrebou trhu a pracovným nasadením rodičov.

Plač je forma komunikácie - čo nám chce dieťa povedať?

Faktom je, že spánok dieťaťa sa mení a rodičia, ktorí absolvovali spánkový tréning napríklad metódou vyplakania priznávajú, že ho museli opakovať. Nefunguje to tak, že sa dieťa "naučí" takto zaspávať raz a už to bude "vedieť". Spánok dieťaťa totiž prechádza vývojom, rovnako ako dieťatko samo. "Ignoráciou plaču vlastne ingnorujeme komunikáciu dieťaťa, plačom nám chce niečo povedať a keď ho v tom necháme samé, môžeme prehliadnuť, čo sa mu vlastne deje, keď v noci plače. Prečo sa budí, prečo má problém. Možno sú za jeho plačom zdravotné problémy - reflux, rôzne potravinové alergie, bolesť a podobne. Vyplakaním jeho stres ešte znásobíme a vieme dobre, ako stres úzko súvisí so zdravím dieťatka," konštatuje spánková antropologička Lenka Medvecová Tinková

Spánkový tréning: Chvíľku si poplače a zaspí...

Keď hovoríme o tréningu spánku formou vyplakania alebo postupného odchádzania, tieto metódy predstavujú obrovský stres aj pre rodičov. Pred dospelého človeka je prirodzené, ak inštinktívne reaguje na plač kohokoľvek. Ak za dverami plače vaše dieťa a vy si hovoríte, veď ešte tri minúty a je po plači, vaše telo je v napätí a stres, ktorý pritom pociťujete je väčší, ako chvíľa s dieťaťom v náručí pri utíšení jeho plaču.

Dlhodobý výskum ukázal, že deti, ktoré boli uspávané rodičmi a deti, ktoré si prešli spánkovým tréningom prešli na celonočný spánok v rovnakom období. Tréning neurýchlil celonočný spánok dieťaťa a rodičia ho museli opakovať niekoľkokrát v určitých časových úsekoch. Čo znamenalo stres pre nich aj samotné dieťa. 

Zakladateľka projektu ProsímSpinkej ,autorka dvoch odborných kníh o spánku a piatich detských kníh s terapeutickými a spánkovými rozprávkami, Lenka Medvecová Tinková objasňuje mnohé mýty, ktoré máme v súvislosti so spánkom detí. Nájdite si chvíľku a inšpirujte sa pri hľadaní riešenia v súvislosti so spánkom vášho dieťatka. VIDEÁ SI POZRITE TU.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: