Žena doma: O makovom odvare

Mary K. | 15. Jan 2017
Žena doma: O makovom odvare

O spánku detí si každá mamina nespavca prečítala už všeličo. Všeličo aj vyskúšala. Niečo dokonca zabralo.

Dať jesť, nedať jesť, kúpať, masírovať, hojdať, nosiť, nechať vyrevať, prestať dojčiť a dať fľašku, feng šuej... Úporná snaha „niečo s tým dieťaťom urobiť“ je vyčerpávajúca, najmä ak je bez výsledku.

Čo s malým nespavcom alebo keď sa dieťa v noci často budí

Nočné budenie je relatívna záležitosť. Niektoré mamky trpia pri trojnásobnom prebudení, iné považujú svoje malé za mimoriadne nespavé, lebo sa budia päťkrát, pre ďalšie je číslo päť vysnívanou métou. Moje dieťa sa v noci budí nespočetnekrát.

Nespočetne preto, lebo som radšej prestala počítať. Môj tip je tak okolo pätnástky. Keď nastalo toto blbé obdobie, experimentovala som. Najprv, že nespí z toho, čo som pojedla. Tak som jedla len veľmi obmedzené potraviny a bolo mi nanič. Snívalo sa mi o francúzskych zemiakoch a čokoláde. Diéta nezabrala.

Skúsila som meniť denné spánky a posúvať večerné zaspávanie. Nezabralo. Skúsila som aj čierne pivko, že bude lepšie spať, nespala (s pivkom experimentujem doteraz. Nosím v hlave bonmot: Máš dve decká, daj si dve decká).

Do postele som si ju šupla, nič. Revať som ju nenechala, na to ja nemám uši. Výsledok mojej snahy: žiadny. Dieťa nespí. Respektíve spí, len sa budí každých 45 minút, potuľká sa, pocická a spinká ďalej. Aj prvú som mala nespavú, tak to pre mňa nie je až taký šok.

Len som dúfala, že druhá bude iná, lebo tak mi každý tvrdil, že budú iné. Aj sú, lásky moje dokonalé, len v nočnom spánku sa zhodli, baby jedny. Takže som ráno zaviedla kafíčko s cukrom, inak by som bola zlostná jak pes. A pomohla mi aj dobrá rada: nerieš, zmier sa s tým. Zmierujem sa (ťažko) a verím, že sú za tým zuby. Mám tak nádej.       

Nespavé deti nie sú dôsledkom dnešnej doby a premotivovaných rodičov (väčšinou). Pokiaľ viem, tak aj naši starkí mali nespavcov. Nejako zvlášť sa tým netrápili. Robiť bolo treba, dieťa spať muselo. Čo si pamätám od prababky, tak dávali líznuť prst namočený vo vínku a nedali dopustiť na makový odvar.

Makový odvar "vymysleli" pre nespavcov naši starí rodičia

Zavesili ho makom oťapeného do plachty na strom a kopali zemiaky, aby mali čo jesť. Vo všeobecnosti sa s deťmi zvlášť nemaznali. Plakalo? Prestalo. Nemali čas. 

Makový odvar by možno zafungoval, ale nemám odvahu ho vyskúšať. Cez deň nemusím na poli robiť, môžem si pohodlne pri malej zdriemnuť, kým sa kuká na kolotoč či hryzie macka. Lebo v mikrospánkoch sme my, mamy nespavcov, majsterky. Dá sa hocikde.

 

Pri presunoch v MHD, na záchode, pri varení, fejsbukovaní, pri uspávaní, raz som sa pristihla driemať pri kočíkovaní. Sme tak zvyknuté na tie minispánky, že keď máme vďaka rôznym milým okolnostiam (príde postrážiť mama) možnosť pospať si, ani sa nám nedá. A to vie poriadne nahnevať.  Vtedy by som najradšej makový odvar vypila na jeden dúšok ja a vyspala sa do zásoby.   

Lebo, a to nechcem strašiť, milé mamy nespavcov, tuším si ešte pár mesiacov, ale aj rokov, nepospíme.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: