Náročné dieťa vyžaduje viac pozornosti a lásky než iné deti

Mgr. Jana Caban | 27. marec 2021
Náročné dieťa

Každé dieťa je „náročné“, najmä ak ste rodičom po prvýkrát. Rozpoznať, kedy, čo potrebuje, ustáliť režim dňa, ako-tak sa v noci vyspať a počas dňa neskolabovať, to chce určitú dávku cviku a trpezlivosti.

Sú deti, ktoré sú vyslovene „nenáročné“. Od narodenia sú pokojné, väčšinu dňa prespia, po nakŕmení sú spokojné, nie sú vyberavé – pospia si aj v kočíku, aj v autosedačke či detskom hniezde.

Na druhej strane sú deti, ktoré sú „náročnejšie“ – vyžadujú neustálu pozornosť rodičov, veľmi veľa plačú, sú citlivé na stimuláciu, nerady sa hojdajú alebo, naopak, chcú byť iba v náručí rodiča, majú problémy s kŕmením alebo vyprázdňovaním, ťažko sa hľadá poloha, ktorá by im vyhovovala, sú nespokojné a uspať ich sa zdá byť nadnárodnou výzvou. 

Rozmaznanosť?

Staršie generácie by mohli takéto dieťa nazvať „rozmaznaným“. Rozmaznané bábätko však skutočne neexistuje. Dnes takéto deti skôr označíme za „náročné“. Ide o dieťa, ktoré je zdravé, všetky lekárske vyšetrenia sa zdajú byť v poriadku, no napriek tomu je dieťatko nespokojné.   

Pre rodičov je to často veľmi vyčerpávajúce, sú preťažení, unavení, nevyspatí. Všetku svoju energiu smerujú na dieťa v snahe nájsť spôsob, ktorý by fungoval tak, aby sa im podarilo dieťa upokojiť. Mnoho čerstvých rodičov zažíva tieto pocity, pretože zo začiatku je namáhavé  prispôsobiť sa v novej situácii. Po pár týždňoch sa však zvykne všetko utriasť a hoci mierna únava je stále bežnou súčasťou rodičovstva, pri „náročnom“ bábätku je to stav, ktorý hraničí s vyhorením. 

8 znakov náročného bábätka

1. Je ťažké ho uspať a ak sa to podarí, spánkové cykly sú veľmi krátke a dieťa sa často budí.

2. Väčšinu dňa je nespokojné, dáva najavo svoju nespokojnosť plačom alebo mrnčaním.

3. Je „hyperaktívne“, nevie zostať pokojné, neustále hýbe rúčkami a nôžkami.

4. Má problémy s kŕmením, dojčením, odťahuje sa od prsníka, akoby sa nevedelo najesť. Po kŕmení je nespokojné.

5. Nechce sa hojdať, alebo, naopak, vyžaduje neustály fyzický kontakt, nosenie aj počas noci.

6. Odmieta kohokoľvek iného než svoju mamu. Mama sa od neho nemôže pohnúť ani na krok.

7. Je hypersenzitívne (ext. zdroj hypersenzitívne). Môže byť precitlivené na rôzne podnety (zvuk, chuť, čuch, svetlo...).

8. Je nepredvídateľné – to, čo fungovalo včera, dnes už neplatí.

Návšteva lekára s náročným dieťaťom

Ak je vám tento zoznam dôverne známy, pravdepodobne sa o jedno „náročné“ dieťa staráte. Na začiatku je dobrým nápadom overiť si u pediatra, či dieťa nemá nejaký zdravotný problém. Pediater určí spôsob a postup vyšetrení na to, aby stanovil príslušnú diagnózu.

Ak sú výsledky negatívne, pravdepodobne zostanú príčiny nepohody vášho dieťaťa zahalené tajomstvom a pediater vám odporučí extra dávku trpezlivosti a čakať, kým dieťa z toho „vyrastie“. „Náročné dieťa“ totiž nie je žiadna diagnóza.

Náročné dieťa? NIE JE TO vaša vina

Každému rodičovi záleží na tom, aby sa jeho dieťa malo dobre. Každý rodič túži vidieť spokojný výraz na tvári svojho dieťaťa a nie je nič krajšie než pohľad na sladko spiaceho potomka. Sledovať svoje nespokojné dieťa, napriek všetkej možnej snahe o jeho pohodlie, je preto nielen fyzicky, ale i psychicky vyčerpávajúce. Pomôcť môže aj sústredenie sa na to, že je to síce ťažké, ale je to iba obdobie, ktoré pominie. 

To, že je dieťa plačlivejšie, nespokojné, má ťažkosti s prisatím alebo spánkom, má svoje príčiny. Dôvody budú kdesi v jeho prenatálnom vývine. Nie je to však jeho, ale ani vaša vina. Môže mať výraznejšie niektoré prejavy, nemusí bezvýhradne spĺňať všetky body či črty „náročného dieťaťa“. Nemá význam si čokoľvek vyčítať. Je však dobré pozrieť sa na túto situáciu konštruktívne. 

Je dôležité reagovať na potreby dieťaťa, ktoré sa rýchlo menia. Je to pre jeho vývin kľúčové. 

Takéto dieťa však od rodičov vyžaduje veľmi veľa pozornosti a energie. Na to, aby ste sa mu mohli venovať naplno, je potrebné, aby ste svoje energetické rezervy občas aj naplnili. Vyčerpaná mama na pokraji svojich fyzických i psychických síl je ťažko schopná reagovať na potreby svojho dieťatka. Preto je najoverenejšou radou v tomto prípade – zachovajte pokoj, ako je to len možné, a postarajte sa aj o seba. 

Pozor na nepohodu

Mnohé zo spomínaných čŕt sú pre rodičov náročné nielen fyzicky, ale i psychicky. Vedia ich dobre vystresovať. Vystresovaní či nahnevaní rodičia nie sú pre dieťa tou najlepšou podporou. Dieťa veľmi dobre vycíti vašu nepohodu a prenáša si ju na seba. Dostávate sa tak do začarovaného kruhu, kde nespokojnosť dieťaťa vytvára vašu nespokojnosť a tak ďalej dookola. 

Požiadajte o pomoc

Nebojte sa požiadať o pomoc svoje okolie.  Myslite na to, že to nie je vaše zlyhanie a tiež, že to dieťa nerobí „naschvál“. Aj vy potrebujete oddych, načerpať sily na ďalší deň. Nedávajte si vysoké ciele. Krok po kroku, deň po dni túto situáciu zvládnete. Áno, náročné dieťa vyžaduje viac pozornosti a lásky než iné deti. A napriek tomu, že je to ťažké, užívajte si tieto chvíle. Príde deň, keď vám to bude chýbať. Vtedy zistíte, že vaše dieťa skutočne potrebovalo iba čas...

Čo sa dá robiť, ako reagovať na jednotlivé črty, situácie a výzvy spojené s „náročným“ dieťaťom, ako nedospieť k úplnému vyčerpaniu...? Na to sa zameriame v ďalších častiach seriálu o náročnom dieťati. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: