Sme generácia VYČERPANÝCH RODIČOV

Michaela Klamová | 11. Mar 2020
Sme generácia VYČERPANÝCH RODIČOV

Počuli ste o "extrémnom rodičovstve?"

Podľa posledných prieskumov sa deťom venujeme oveľa viac ako akákoľvek iná generácia pred nami. Mamy a otcovia si rodičovstvo oveľa viac vážia a užívajú si ho. To však prináša aj negatíva, vo forme „extrémneho“ rodičovstva.

Aj vďaka moderným technológiám máme svoje deti takmer neustále pod kontrolou. Časy, keď sa samy hrali na ulici, kým sa vonku nezažalo pouličné osvetlenie, sú dnes takmer nepredstaviteľné.

Deti odprevádzame do školy, na krúžky či ku kamarátom, a keď s nimi nie sme, vieme ich vďaka mobilným telefónom či sociálnym sieťam vždy skontrolovať. Tento fakt spôsobuje, že mozog rodiča je stále zapnutý a sústredený na dieťa. To nielenže zvyšuje rodičovský stres, ale tiež stanovuje deťom nesprávny príklad ohľadom ich vlastných hraníc.

Občas treba "vypnúť" rodičovskú kontrolu 

Cieľom, samozrejme, nie je zabudnúť na naše deti, to ani nie je možné. Dôležité je dokázať z času na čas vypnúť z konštantnej kontroly a „poodstúpiť“ zo svojej roly rodiča.

Namiesto toho sa však čoraz viac rodičov v snahe zabezpečiť svojim deťom lepšiu budúcnosť podriaďuje režimu krúžkov a detských aktivít na úkor svojho vlastného voľného času. Obetovanie sa pre svoje deti do priveľkej miery je stresujúce pre rodiča a nezdravé pre dieťa, ktoré tak prichádza o možnosť sa samo vyvíjať, učiť sa samostatnosti a zodpovednosti. 

20 minút denne kvalitného času 

Aplikácie, ktoré naše deti strážia na každom kroku, by mali rodičovstvo uľahčiť, no namiesto toho spôsobujú väčší stres a podporujú úzkosť. Rodičia sa musia znova naučiť poľaviť, prestať manažovať každý krok svojich potomkov, a najmä – prestať sa cítiť vinní, ak si vezmú čas pre seba. 

Namiesto kvantity sa zamerajte na kvalitu spoločne stráveného času. Keď ste s deťmi, odložte telefón a žite spolu s dieťaťom v danom okamihu. Aj 20 minút kvalitne stráveného spoločného času dá deťom oveľa viac ako dve hodiny s vystresovaným, vyčerpaným a nesústredeným rodičom.

https://www.mother.ly/news/continuous-parenting-burnout-solution

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: